رهبر انقلاب در دیدار رئیس جمهور سوریه:

حضرت آیت الله خامنه ای ، شرایط کنونی منطقه خاورمیانه را به نفع جبهه مقاومت و ایستادگی، و به ضرر امریکا و همراهان سیاستهای امریکا دانستند و تأکید کردند: جبهه ایستادگی باید با استفاده از این فرصت بزرگ، روابط و همکاریهای خود را هرچه بیشتر تقویت کنند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر دیروز در دیدار آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و هیأت همراه ،مظهر مقاومت در منطقه را اتحاد ایران و سوریه دانستند و خاطرنشان کردند: نتیجه این اتحاد و تأثیر آن در قضایای فلسطین، لبنان، و عراق و همچنین در کل منطقه کاملاً مشخص است.
ایشان با اشاره به تمرکز دولتهای استکباری برای شکستن خط مقاومت در منطقه و تضعیف ارتباط جبهه ایستادگی افزودند: این تلاشها تاکنون به نتیجه نرسیده و تیغ امریکا در منطقه روز به روز کندتر شده است.
حضرت آیت الله خامنه ای با یادآوری مشکلات کنونی امریکا در عراق و محقق نشدن اهداف امریکا خاطرنشان کردند: رژیم صهیونیستی نیز با وجود هیاهوهای تبلیغاتی، با مشکلات داخلی زیادی مواجه شده و واقعاً رو به ضعف است.
ایشان رویکرد جدید امریکا در منطقه را ناشی از همین وضعیت ضعیف کنونی ارزیابی کردند و افزودند: این رویکرد به دلیل تفاوت جوهری رئیس جمهور کنونی امریکا با رؤسای جمهور قبلی نیست زیرا هر فرد دیگری هم که جای او بود، نمی توانست سیاست دیگری را در منطقه پیش بگیرد.
رهبر معظم انقلاب اسلامی زمینه های همکاری میان سوریه و ایران را گسترده خواندند و با تأکید بر لزوم استفاده بیش از پیش از ظرفیت های فراوان، خاطرنشان کردند: مهمترین ویژگی سوریه در میان کشورهای عربی، ایستادگی و مقاومت سوریه است و دشمنی های امریکا و دیگر قدرتهای مستکبر با سوریه نیز به همین علت است.
حضرت آیت الله خامنه ای با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم حافظ اسد تأکید کردند: جایگاه ممتاز سوریه در منطقه نتیجه تلاشها و مواضع مستقل آن مرحوم است که آقای بشار اسد نیز بخوبی همان راه را ادامه می دهد.
ایشان با تأیید پیشنهاد رئیس جمهور سوریه برای تشکیل یک اتحاد میان چهار کشور ایران، سوریه، ترکیه و عراق افزودند: ارتباط های کنونی سوریه با عراق اقدام بسیار مثبتی است و باید به دولت این کشور برای حل مشکلات کمک کرد.
در این دیدار که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور نیز حضور داشت، آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه، ضمن تأکید بر روابط راهبردی تهران - دمشق، شرایط عمومی منطقه را بنفع جبهه مقاومت و ایستادگی ارزیابی کرد و گفت: دولتهای غربی بویژه امریکا دارای مشکلات فراوانی در داخل خود و همچنین در منطقه هستند و تاکنون نتوانسته اند به هیچ دستاوردی در منطقه و حتی در لبنان برسند.
وی افزود: در چنین شرایطی همکاری و اتحاد چهار کشور ایران، سوریه، عراق و ترکیه به نفع منطقه خواهد بود.
رئیس جمهور سوریه با اشاره به سفر نخست وزیر عراق به دمشق، برآمادگی سوریه برای همکاری با عراق تأکید و خاطرنشان کرد: بیگانگان و برخی کشورهای منطقه بدنبال ایجاد اختلاف میان شیعه و سنی در عراق هستند که باید با کمک به دولت این کشور مانع از این اقدام شد.
آقای بشار اسد همچنین رأی بالای مردم ایران به آقای احمدی نژاد و انتخاب مجدد وی را موجب تقویت بیش از پیش جبهه مقاومت در منطقه دانست و تأکید کرد: شکست تلاشهای برخی دولتهای غربی در قضایای اخیر پس از انتخابات ایران، درس بزرگی برای آنها بود و با رأی مردم به آقای احمدی نژاد، متوجه شدند، مردم ایران به دنبال خط امام خمینی (ره) و مقاومت و ایستادگی هستند.
مذاکرات روسای جمهور دوکشور
روسای جمهور ایران و سوریه در نشستی مشترک، مهم ترین مسائل منطقه و جهان اسلام را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.
دکتر محمود احمدی نژاد و بشار اسد در این نشست که عصر دیروز برگزار شد شرایط جهانی را فرصتی تاریخی برای مردم منطقه دانستند و تاکید کردند: باید از هر فرصتی حداکثر استفاده را به نفع ملت های دو کشور و منطقه ببریم.
احمدی نژاد در این نشست با اشاره به تلاش غرب برای متوقف کردن اندیشه مقاومت مردم منطقه اظهار کرد: غرب تلاش می کند روندی که در منطقه به جریان افتاده است را متوقف کند اما به فضل الهی اندیشه مقاومت ملت های منطقه پیروز است و آن ها شکست بزرگی را متحمل شده اند.
رییس جمهور با اشاره به این که شرایط به سرعت به نفع مقاومت و ملت های منطقه در حال تغییر است، خاطرنشان کرد: ایران و سوریه در یک جبهه واحد قرار دارند و هر رخداد سیاسی یک فرصت است که باید از آن با کمک یکدیگر بهترین استفاده را بکنیم.
رییس جمهور سوریه نیز در این دیدار با تبریک پیروزی بزرگ احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفت: امروز به این جا آمده ام تا از نزدیک تبریکات صمیمانه خود را به شما و ملت ایران اعلام کنم. معتقدم آن چه در ایران اتفاق افتاد رخداد مهم و درس بزرگی برای بیگانگان بود و از این رو از آن به شدت ناراحت هستند.
رییس جمهور سوریه با بیان این که روابط ایران و سوریه بسیار قوی تر از آن است که رییسان جمهور دو کشور در ملاقات دوجانبه بخواهند آن را مورد تأکید قرار دهند، تصریح کرد: ملاقات مقامات دو کشور صرفاً از این رو ضروری است که پیام هایی به کشورهای دور دست و نیز منطقه برسانیم چرا که حافظه آن ها بسیار ضعیف است و درس هایی که گرفتند را زود فراموش می کنند؛ براین اساس مقامات دو کشور باید یکدیگر را ملاقات کنند تا آنان مجدداً درس بگیرند.
بشار اسد با محکوم کردن دخالت بیگانگان در امور داخلی ایران اظهار کرد: دلیل اصلی دخالت دشمنان و غربی ها این است که نگذارند پیروزی های پی درپی ایران و سوریه در 4 سال آینده نیز تکرار شود. وی افزود: یقین دارم انتخاب مجدد ملت ایران تأکید مجددی است که ایران و سوریه باید سیاست های گذشته خود را در منطقه دنبال کنند.

/ 0 نظر / 3 بازدید