احمدی‌نژاد:تناقضی در مواضع و رفتار اقتصادی دولت نهم و دهم نمی‌بینم

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوال کارشناس اقتصادی مبنی بر وجود تناقض بین سیاستهای اقتصادی دولت نهم و دهم در زمینه دستوری و غیردستوری بودن گفت: تناقضی در مواضع و رفتار اقتصادی دولت نهم و دهم نمی‌بینم.


به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور یکشنبه شب در یک گفتگوی زنده تلویزیونی با حضور کارشناسان حضور یافت و به سوالات گوناگون آنان پاسخ داد.
پژویان اقتصاد دان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به لایحه هدفمند کردن یارانه‌ها و طرح تحول اقتصادی اولین سئوال این نشست را مطرح کرد و گفت: این طرح و سیاست یک جراحی بزرگ است و به عبارتی زنده کردن یک اقتصاد تقریبا مرده است و مطمئنا تصویب کلیات طرح کافی نیست، و جنبه مهمتر جزئیات این طرح است؛ سئوال من این است که چگونه شما و تیم طراح، در روشی که در دوره اول ریاست جمهوری داشتید تغییر ایجاد کردید، چون من برخی سیاست‌های گذشته را مغایر با آنچه که امروز در این طرح مطرح است می‌دانم.
وی افزود: این طرح یک اقتصاد کارآمد و یک دولت کوچک و ناظر بدون اینکه دخالتی در مسائل اقتصادی داشته باشد ترسیم می‌کند اما در دولت قبل مسائلی همچون بازار پولی و تعیین نرخ سود به صورت دستوری مطرح بود که من هم جزو منتقدان آن بودم؛ آیا شما تا انتها با توجه به عزمی که در شما سراغ داریم آیا تا پایان به این طرح پایبند خواهید ماند و اگر شوک‌هایی وارد شود، از اهداف اساسی این طرح برنمی‌گردید؟
رئیس جمهور پاسخ داد: تعبیری که شما از این لایحه و برنامه بکار بردید، تعبیر قشنگتری است چون جراحی ممکن است این نگرانی را بوجود بیاورد که همراه با درد و خونریزی و نوسانات تند در حیات اقتصادی باشد درحالی که این برنامه یک نوع احیاء و بازسازی اقتصادی و دمیدن روح تحرک و بالندگی در اقتصاد است.
وی افزود: بکار بردن تعبیر جراحی ممکن است بخشی از اقتصاد ما را در موضع دفاعی ببرد و این به ضرر طرح است؛ همه باید همراهی کنند تا یک طرح اقتصادی بزرگ موفق شود.
احمدی‌نژاد تصریح کرد:‌ من تناقضی در مواضع و رفتار اقتصادی دولت نهم و دهم نمی‌بینم؛ در قانون برنامه مصوب شده بود که دولت تا پایان برنامه سود تسهیلات مبادله‌ای را به زیر 10 درصد برساند و دولت هم آنرا دنبال می‌کرد؛ بعضی‌ها گفتند این دستوری است اما به هرحال وقتی که یک چیزی قانون می‌شود باید اجرا شود و قانون هم دستور است.
وی با بیان اینکه اجرای این طرح از ابتدا در برنامه‌های دولت بود اظهار داشت: اجرای این طرح در احکام قانون برنامه سوم و چهارم بوده و هست؛ بعضی‌ها اصرار داشتند که از همان سال اول اجرای آن آغاز شود و بعضی‌ها نیز به حق نگرانی داشتند و می‌گفتند ما هنوز ابعاد و جزئیات و ظرافت‌ها و آثار تغییرات تند در یارانه‌ها را نمی‌شناسیم و در اختیار نداریم.
احمدی‌نژاد افزود: از همان دو سه ماه اول دولت نهم کارگروه اقتصادی تشکیل شد و موضوع این شورای راهبردی بحث‌های اقتصادی بود و از همان ابتدا هدفمندکردن یارانه‌ها جزو دستورات کار این شورا بود که بحث‌های مفصلی در مورد آن مطرح شد و کمیته‌های زیرمجموعه تشکیل و مطالعات جامعی صورت گرفت و تجربیات سایر کشورها مورد بررسی قرار گرفت، بخش‌های مختلف اقتصاد ما مطالعه شد، 50 سال تغییرات و تحولات اقتصادی ایران در بخش‌های مختلف مورد مطالعه قرار گرفت و یک تصویر نسبتا روشنی از کاری که باید انجام شود و آثار آن بدست آمد که بعد تبدیل به لایحه شد.
وی ادامه داد: البته طبق قانون برنامه نیازی به لایحه نبود اما دوستان ما در مجلس علاقمند بودند که حتما به صورت یک قانون مجزا به مجلس داده شود و از آنجا که اجرای این طرح نیازمند وفاق ملی است و همه باید با هم به یک ذهنیت و عمل مشترک برسیم، دولت هم استقبال کرد و چند ماه نیز تدوین این لایحه زمان و کار برد و از دی ماه سال گذشته در اختیار مجلس محترم است که امروز کلیات آن تصویب شد.

*جزئیات طرح تحول اقتصادی باید دارای انعطاف بالا باشد

رئیس جمهور تصریح کرد: این حرف کاملا درست است که نفس کلیات نمی‌تواند تصویر روشنی از آینده بدهد؛ البته تصویب کلیات یک گام بلند رو به جلو است و باید تشکر کنیم که اکثریت نمایندگان محترم به این تصمیم رسیدند که این طرح باید حتما به سرعت انجام شود اما جزئیات بسیار مهم است چرا که ما باید یک قانون روان و با انعطاف بالا در اختیار داشته باشیم چون می‌خواهیم وارد زندگی مردم شویم و اگر انعطاف پائین باشد ممکن است در برخی از بخش‌ها مشکلاتی بوجود بیاید که نتوان آنرا به سرعت درمان کرد.
احمدی‌نژاد تاکید کرد: ما به ضرورت اجرای این طرح بصورت قطعی رسیده‌ایم و دولت در این زمینه محکم است و کار را به پیش خواهد برد.
رئیس جمهور در پاسخ به بخش دیگری از سئوال این کارشناس اقتصادی که به مثبت بودن این طرح از جهت غیر دستوری بودن اشاره داشت، گفت: نگاه ما از ابتدا همین بود و از ابتدا اعلام کردم که اقتصاد دولتی به تاریخ پیوسته و یک تجربه شکست‌ خورده است و اقتصاد را مردم باید اداره کنند و دولت فقط یک نظارت عمومی باید داشته باشد؛ البته در شرایط ویژه ممکن است دولت به صورت مقطعی دخالت‌هایی را انجام دهد.

/ 0 نظر / 3 بازدید