رییس جمهور:جهان نیازمند تحولات بزرگ و تغییر شرایط به نفع همه ملت ها است
ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤ : توسط : حسینی
     

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه نظام های اقتصادی و سیاسی برآمده از جنگ دوم جهانی، از حل مسایل بشر عاجز مانده اند، تصریح کرد: جهان نیازمند تحولات بزرگ و تغییر شرایط به نفع همه انسان ها و ملت ها است.
دکتر محمود احمدی نژاد جمعه صبح ( پنج شنبه شب به وقت نیویورک) در جمع گروهی از سردبیران و رسانه های اسپانیولی زبان اظهار داشت: وضعیت کنونی جهان با توجه به چالش های سیاسی و اقتصادی و موانع سنگینی که در برابر بشریت قرار گرفته، قابل تداوم نیست.
رییس جمهوری اسلامی ایران در جواب سوالی درباره تحریم و اثرات آن بر اقتصاد ایران ، گفت: ابزاری مثل تحریم و تهدید متعلق به گذشته و دوره استفاده از زور برای تحمیل نظرات غیرقانونی است و از همان مواردی است که باید تغییر کند.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه تحریم تاثیری هم بر ایران نخواهد داشت، تاکید کرد: تحریم ادامه سیاست آقای بوش است و سرنوشت سیاست بوش هم از قبل معلوم است.
خبرنگاری درباره روابط ایران و آمریکای لاتین پرسید که رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ با اشاره به روابط خوب ایران با آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین گفت: مصمم هستیم این روابط را با کشورهای آن منطقه به حداکثر ممکن برسانیم و همکاری های ما در جهت توسعه صلح و امنیت برابر در جهان است.
دکتر احمدی نژاد خاطرنشان کرد: ملت ایران و ملت های آمریکای جنوبی دارای ویژگی های مشترکی هستند و ملت ایران و ملت های آمریکای جنوبی سال های طولانی تحت فشار امپریالیسم بوده اند.
رییس جمهوری اسلامی ایران در جواب این سوال خبرنگار مکزیکی ، تصریح کرد: ایران در گسترش روابط با کشورهای دوست ، حد و مرزی قائل نیست و این شامل مکزیک هم می شود.
یکی از خبرنگاران پرسید که برخی از گسترش روابط ایران و ونزوئلا نگران هستند و می گویند ایران در آنجا پایگاه های آموزش ایجاد کرده اید و در حال همکاری در عرصه هسته ای هستید؛ نظر شما در این باره چیست؟
دکتر احمدی نژادجواب داد: همکاری میان ملت ها نباید موجب نگرانی شود. ما همکاری های اقتصادی گسترده داریم و اتفاقا برنامه آموزش هم داریم. آموزش نیروهای متخصص در زمینه های نفت و کشاورزی و صنعت در برنامه های آموزشی مشترک ما قرار دارد.
رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تبلیغات منفی علیه روابط ایران و ونزوئلا، در همکاری های مستحکم و دوستانه دو کشور تاثیری ندارد، تصریح کرد: البته دولت هایی هستند که هنوز در فضای قبل از تحول زندگی می کنند و از روابط دوستانه دیگران ناراحت هستند که به نظر ما برخی رفتارهای امپریالیستی ، درست برخلاف ادعاها مبنی بر تغییر است زیرا هر انسان سالمی از روابط دوستانه میان دیگران خوشحال می شود.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه توسعه پایگاه نظامی کمکی برای ملت ها نیست، گفت: هر کس فکر می کند با نظامی گری می تواند به بشریت کمک کند؛ در اشتباه است و ملت ها در این دوره به صلح ، دوستی ، آموزش ، رفع فقر و ارتقای سطح بهداشت نیاز دارند.
رییس جمهوری اسلامی ایرانیه خاطرنشان کرد: این همان چیزی است که دولت های ایران و ونزوئلا به دنبال فراهم کردن آن برای ملت هایشان هستند و در این راه نیز مصمم می باشند؛ آقای چاوز یک انسان شجاع و انقلابی است که با تلاش و فداکاری از حقوق ملت خود دفاع می کند.
دکتر احمدی نژاد در جواب سوالی درباره شورای امنیت و تلاش برخی قدرت های حاکم بر آن جهت تحمیل تحریم ها علیه ایران ، گفت: در شرح وظایف شورای امنیت ، تعیین برنامه ارتباط میان ملت ها گنجانده نشده است و شورای امنیت نمی تواند تعیین کند کدام ملت با کدام ملت ارتباط داشته باشد.
رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه به پرسشی درباره قطعنامه جدید شورای امنیت درخصوص جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی و منع آزمایش های جدید هسته ای ، پاسخ داد و اظهار داشت: ما سلاح اتمی نداریم اما حاضریم به آنهایی که این تسلیحات مرگبار را دارند ، برای خلع سلاح کمک کنیم.
دکتر احمدی نژاد گفت: این از جمله کارهای خوبی است که امیدواریم از شعار خارج و عملیاتی شود.
رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی درباره تحریم ها ، هر نوع ایجاد محدودیت و ممنوعیت را زورگویی و بر خلاف قوانین بین المللی دانست و اظهار داشت: هر ملتی حق دارد نیازهای خود را با روش هایی که تشخیص می دهد ، تامین کند و ما هم همین کار را انجام می دهیم و چیزی بیش از قانون و حقوق خود نمی خواهیم.
دکتر احمدی نژاد در جواب سوالی درباره سفر آتی خود به برزیل ، تصریح کرد: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با برزیل ندارد و علاقه مند است که مناسبات و همکاری های خود را در همه زمینه ها گسترش دهد.
رییس جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ایران روابط خوبی با برزیل دارد و قرار است روسای جمهوری دو کشور از پایتخت های یکدیگر دیدن کنند.
خبرنگاری در خصوص اتحاد تمدن ها سوال کرد که دکتر احمدی نژاد اظهار داشت: تمدن ها باید مکمل هم باشند یعنی دستاوردهای مثبت بشری متعلق به همه بشریت است و باید در خدمت پیشرفت بشر قرار گیرد.