یک شرکت هلندی در ارسال قطعات هواپیما به ایران مقصر شناخته شد
ساعت ۱٢:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٤ : توسط : حسینی
دو کارمند اجرایی یک شرکت هلندی ارایه کننده سرویس هوایی ، روز پنجشنبه در یکی از دادگاه های آمریکا برای نقض قوانین شرکتشان در زمینه فروش قطعات حساس هواپیما به ایران ، مقصر شناخته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از واشنگتن به نقل از مقام های آمریکایی ، "روبرت کرایپوئل" 66 ساله از هلند که مدیر شرکت سرویس های بین المللی هوایی ( ASI ) است و پسرش "روبرت نیلز کرایپوئل" 40 ساله – مدیر فروش شرکت یاد شده – در دادگاه فدرال درمورد اتهام تلاش برای صادرات قطعات هواپیما و دیگر لوازم از آمریکا به ایران از طریق هلند و امارات متحده عربی و قبرس ، مقصر شناخته شدند.
به گفته مقام های آمریکایی ، این افراد متهم هستند بدون اخذ مجوز از اداره کنترل دارایی های خارجی خزانه داری آمریکا ، مقررات مربوطه و همچنین قوانین معاملات ایران را به دلیل صادرات قطعات هواپیما و دیگر تجهیزات حساس به ایران ، زیرپا گذاشته اند.
این دو ممکن است به 5 سال زندان و پرداخت جریمه حداکثر 250 هزار دلار جریمه محکوم شوند.
شرکت ASI با پرداخت جریمه به مبلغ یکصد هزار دلار و تعلیق امتیاز حقوقی شرکت برای مدت 5 سال موافقت کرده است.
"دیوید کریس" دستیار دادستان کل در امنیت ملی آمریکا ، گفت: تحقیقات در این زمینه کاملا و بوضوح نشان می دهد که ما با تهدید تصاحب غیرقانونی فن آوری آمریکا مواجه هستیم.
دولت امریکا در حالی که همواره ادعا می کند در مقابل دولت ایران است نه مردم، سیاست تحریم فروش هواپیما و قطعات آن به ایران را طی سال های گذشته دنبال کرده و این رویکرد در موارد متعددی باعث بروز سوانج هوایی و جان باختن هموطنان شده است.