ورود محموله 5 هزار تنی بنزین و گازوئیل چین به ایران
ساعت ۱٠:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا با اعلام خبر ورود محموله 5 هزار تنی بنزین و گازوئیل چین به ایران نوشت: کارشناسان معتقدند علیرغم تحریمهای آمریکا، ایران راههای زیادی برای تامین بنزین مورد نیاز خود پیش رو دارد.


به گزارش خبرگزاری فارس، این روزنامه آمریکایی در ادامه به نقل از تجار و بازرگانانی که نام آنها را فاش نکرد، افزود: شرکت بریتیش پترولیوم صادرات سوخت به ایران را طی شش ماه گذشته متوقف کرده است . شرکت توتال فرانسه نیز کاملا آماده است تا در صورت درخواست آمریکا و سایر کشورهای اروپایی ، صادرات سوخت به ایران را متوقف کند .
باراک اوباما در سخنان دیروز خود گفت ، اگر ایران برنامه هسته ای خود را متوقف نکند با تحریم های جدیدی روبرو خواهد شد . قرار است مذاکرات پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان با ایران از ابتدای اکتبر در شهر ژنو آغاز به کار کند .
ویکتور شام کارشناس ارشد موسسه پاروین گرتز در این باره گفت ، من اصلا مطمئن نیستم آیا قطع صادرات سوخت به ایران عملی خواهد شد یا خیر . فرانسه با این طرح مخالفت کرده و چین نیز صادرات بنزین به ایران را آغاز کرده است . هنوز راههای زیادی برای تامین سوخت مورد نیاز ایران وجود دارد . به گزارش فارس، روزنامه فایننشال تایمز گزارش داد ، شرکتهای نفتی دولتی چین با صادرات روزانه 30 تا 40 هزار بشکه بنزین به ایران عملا طرح آمریکا برای منزوی کردن ایران را از بین برده اند . یک مقام رسمی چین در واشنگتن که خواست نامش فاش نشود در این باره گفت ، علی رغم تحریم های سازمان ملل ، شرکتهای چینی روابط عادی تجاری خود را با ایران دارند .
بر اساس آمارهای گمرک چین ، این کشور طی هشت ماه نخست امسال 5275 تن فرآورده های نفتی شامل سوخت هواپیما و گازوئیل به ایران صادر کرده است . البته مقامهای رسمی شرکتهای بزرگ نفتی چین حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران رسانه های گروهی غرب در این رابطه نشده اند .
مقامهای شرکتهای بریتیش پترولیوم و توتال فرانسه نیز هیچ موضع گیری رسمی در این خصوص نداشته و حاضر به مصاحبه در این رابطه نیستند . ایران روزانه 140 هزار بشکه بنزین و گازوئیل به ارزش سالیانه 5 تا 7 میلیارد دلار وارد می کند . روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه به نقل از مسعود میر کاظمی وزیر نفت ایران نوشت ، حتی در صورت اعمال تحریم های تجاری نیز ایران قراردادهای مختلفی برای تامین بنزین مورد نیاز خود حتی با قیمتهای بالاتر با کشورهای مختلف دارد.