گاردین انگلیس فاش کرد:طرح فشار 3 کشور عربی به روسیه و چین برای تشدید تحریم ایران

خبرگزاری فارس : روزنامه گاردین چاپ انگلیس از طرح فشار سه کشور عربی عربستان ، کویت و امارات به روسیه و چین برای تشدید تحریمها علیه ایران پرده برداشت.


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه گاردین چاپ انگلیس گزارش داد: کارشناسان عربی و اروپایی بر این باورند که کشورهای خلیج فارس به دنبال راهکارهای جدیدی برای ایفای نقش در متوقف کردن برنامه هسته ای ایران هستند.
بنابراین گزارش، کشورهای عربی خلیج فارس قصد دارند با استفاده از اهرمهای اقتصادی خود از اعمال تحریم های تجاری بیشتر بر ضد ایران حمایت کنند .
این روزنامه انگلیسی فاش کرد: عربستان ، کویت و امارات قصد دارند با استفاده از قراردادهای نفتی ، قراردادهای نظامی و ویزاهای کار و اقامت ، روسیه و چین را که در برابر اعمال تحریم های تجاری بیشتر بر ضد ایران مقاومت می کنند ، تحت فشار قرار دهند . کشورهای عربی تاکید دارند که منافع بلند مدت و استراتژیک روسیه و چین در داشتن روابط با این کشورها تامین می شود نه با ایران .
سامی الفرج مشاور شورای همکاری خلیج فارس در این باره گفت ، تا کنون منافع اصلی و واقعی روسیه و چین در خاور میانه به آنها نشان داده نشده است . تا کنون روسیه و چین با جایگزین های بهتری در منطقه روبرو نشده اند تا از ایران دست بکشند . پیش بینی می شود انگیزه های اقتصادی به همراه پیشنهاد اوباما برای متوقف کردن سپر دفاع موشکی در اروپای شرقی ، مسکو و پکن را متقاعد سازد تا از تحریم های مالی و اقتصادی بر ضد ایران حمایت کنند . به گزارش فارس، دیمتری مدودف رییس جمهور روسیه به صراحت اعلام کرد، موضع روسیه ساده است . تحریم های تجاری به تنهایی کارساز و موثر نیست ولی در برخی مواقع اجتناب ناپذیر است. قرار است نمایندگان عالی رتبه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با دیپلماتهای ارشد 5 بعلاوه 1 در حاشیه نشست سازمان ملل دیدار و گفت و گو کنند . این نشست با هدف بررسی جایگاه و نقش کشورهای عربی در تشدید تحریم های تجاری بر ضد ایران برگزار خواهد شد .
یک مقام رسمی اروپایی تایید کرد که کشورهای عربی نقش بیشتری را در متقاعد کردن روسیه و چین برای حمایت از تحریم های تجاری و اقتصادی بر ضد ایران ایفا خواهند کرد . دیوید میلیباند وزیر خارجه انگلیس گفت، ما از ایرانی ها پاسخ قطعی و کاملی را می خواهیم . هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز گفت ، ایران باید تلاش زیادی از خود نشان دهد تا در مورد مساله هسته ای مذاکره کنیم .ایران باید بفهمد که در نقطه عطف مهمی قرار گرفته است .
این در حالی است که یک مقام اروپایی گفت ، گرچه نقش کشورهای عربی در متقاعد کردن روسیه و چین بسیار موثر و مفید است ولی نمی توان نسبت به اتحاد کشورهای عربی چندان خوش بین بود . رهبران کشورهای عربی در نشستهای خصوصی حرفهای امیدوار کننده ای مطرح می کنند ولی وقتی با یکدیگر در یک اتاق جمع می شوند و سوال سختی از آنها پرسیده شود ، قادر به تصمیم گیری و پاسخگویی نخواهند بود .
سامی الفرج مشاور شورای همکاری خلیج فارس در این باره افزود ، بزرگ جلوه دادن تهدید ایران برای کشورهای عربی و شکست مذاکرات 5 بعلاوه 1 با ایران ، شرایط خاور میانه را پیچیده تر خواهد کرد

  
نویسنده : حسینی ; ساعت ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٧/۳
تگ ها :