سعید شریعتی:اسیر دنیای غرب شدیم
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢ : توسط : حسینی

سعید شریعتی گفت: ما سنت‌های خودمان را در نظام اسلامی فراموش کرده‌ و اسیر دنیای غرب شدیم.

عکس

به گزارش فارس، میزگرد آسیب‌شناسی نظری حوادث پس از انتخابات امشب با حضور سعید حجاریان، سعید شریعتی و محمد عطریانفر از شبکه اول سیما پخش شد که سعید شریعتی در این میزگرد در پاسخ به سوال مرتضی حیدری مجری این برنامه مبنی بر اینکه شما در زندان به هیچ وسیله ارتباطی دسترسی نداشتید پس چگونه به یکباره این همه تغییر در شما ایجاد شده است؟ گفت: لزوماً تحول فکری نیازمند زمان بردن نیست و شاید یک لحظه، باعث تحول فکری شود.
وی افزود: نیازی نیست که حتماً کسی 15 سال رشته‌ای را تحصیل کرده باشد و بعد متوجه شود که اشتباه کرده است؛ از این رو ممکن است که کسی یکدفعه در حین تحصیل متوجه شود که اشتباه کرده؛ همانطور که در تاریخ هم نمونه‌هایی در این خصوص داریم.
عضو مستعفی حزب مشارکت تصریح کرد: شرایط زندان واقعاً شرایط مساعدی به منظور تفکر برای ما بود تا ما فرصت غربال کردن ذخائر فکری پیشین خود راداشته باشیم، لذا باید گفت که لایه‌ها و تعلقات تشکیلاتی، حزبی و سیاسی از ذهن ما کنار رفته و در واقع این فرصتی بود که برای تفکر ایجاد شد.
شریعتی با بیان اینکه این فرصت، فرصتی بود که ما بتوانیم روی آموزه‌‌های امام بازاندیشی کنیم، خاطرنشان کرد: البته فکر می‌کنم بسیاری از دوستانی هم که در بیرون از زندان هستند و شرایط ما را طور دیگری تحلیل می‌کنند، اگر شرایط ما را داشتند به این مرحله که ما رسیدیم، می‌رسیدند ولی آنان هنوز دچار فراز و نشیب‌ها و هیجانات سیاسی هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود راجع به مبحث علوم انسانی غربی خاطرنشان کرد: تفکر غرب دارای پیوستگی با سنت خود است البته در این تفکر انشعاب‌هایی نیز به وجود آمده است ولی ما هم سنت‌های خودمان را در نظام اسلامی فراموش کرده‌ و اسیر دنیای غرب شدیم و در سیری معکوس از نیازمندی به تکنولوژی غرب به دام علوم انسانی و فلسفه غرب گرفتار شدیم و این نقطه انقطاع ما از سنت خومان است و در حال حاضر هم شاید در جوامع اسلامی خصوصاً جامعه ما سنتی بودن معادل امّل بودن باشد.
عضو مستعفی حزب مشارکت اضافه کرد: فلسفه غرب مسیحی مبتنی بر دوران سه‌گانه‌ای است ولی ما بر مبنای تفکر توحیدی باید انسان را تعریف کنیم و براساس بازتعریف خود از انسان، فرد و جامعه حرکت کنیم و سپس در علوم انسانی مداخله کنیم و این تازه نقطه آغاز ماست.
شریعتی با اشاره به دیدگاه سعید حجاریان در خصوص ولایت فقیه اظهار داشت: سال‌ها پیش سعید حجاریان در نشریه "کیان " در تبیین ولایت فقیه مقاله مفصلی را با نام مستعار جهانگیر صالح‌پور منتشر کرد که احتمالا در کتاب "شاهد قدسی و شاهد بازاری " هم به چاپ رسیده باشد و مردم می‌توانند در این خصوص به آرشیو نشریه مذکور مراجعه کنند.