واشنگتن در انتظار پاسخ تهران به پیشنهاد‌های اوباماست
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد، در ایالات متحده همه در انتظار پاسخ تهران به پیشنهاد‌های اوباما هستند و امیدوارند تا پایان سال پیشرفتی در حل موضوع هسته‌ای ایران بوجود آید.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه "ورمیانووستی "، "الکساندر ورشبو " معاون وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که در ایالات متحده همه در انتظار پاسخ ایران به پیشنهاد‌های مطرح شده برای حل مسئله هسته ای این کشور هستند و در صورتی که تا پایان سال 2009 پیشرفتی در روند اوضاع پیرامون این مشکل بوجود نیاید، تدابیر سخت گیرانه، از جمله اعمال تحریمهای جدید در دستور کار دولت آمریکا قرار خواهد گرفت.
ورشبو که از سال 2001 الی 2005 بعنوان سفیر ایالات متحده در مسکو فعالیت داشت، روز گذشته در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری «اینترفاکس» روسیه شرکت کرد.
این مقام بلند پایه آمریکایی در پاسخ به این سئوال که راه حل موضوع هسته ای ایران را چه می بیند، گفت: «مسئله هسته ای ایران عرصه ای است که روسیه و آمریکا باید به همکاری نزدیک با یکدیگر بپردازند.»
ورشبو تاکید کرد، هرچند راه حل دیپلماتیک تنها چاره برای حل موضوع هسته ای ایران است.
معاون وزیر دفاع آمریکا در عین حال یادآور شد: «در ایالات متحده همه در انتظار پاسخ تهران به پیشنهاداتی هستند که از طرف "باراک اوباما "رئیس جمهوری برای جلب ایرانیها در مشارکت در این زمینه صورت گرفته است.»
"الکساندر ورشبو " ابراز امیدواری کرد که پاسخ تهران را در زمان گردهمایی وزرای امور خارجه در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر بدست آمریکا برسد.
وی افزود: «همانطور که اوباما گفته است، ما امیدواریم که تا پایان سال جاری پیشرفتی در حل و فصل مسئله هسته ای ایران بوجود آید. و اگر چنین اتفاقی نیفتد، ممکن است تدابیر سخت گیرانه، از جمله اعمال تحریمهای جدید در دستور کار دولت آمریکا قرار بگیرد.»
انتهای پیام/