احمدی نژاد : سارکوزی در حدی نیست به ملت ایران لطمه بزند
ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢ : توسط : حسینی

رئیس جمهور کشورمان تاکید کرد سارکوزی در حدی نیست که به ملت ایران آسیبی برساند.
به گزارش سایت اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر محمود احمدی نژاد در گفت وگو با شبکه تلویزیونی کانال2 فرانسه در جواب این سؤال که فرانسه و سارکوزی خواستار تشدید تهدیدها و تحریم ها علیه ایران هستند گفت: فکر می کنم مردم فرانسه بسیار بزرگتر از آن هستند که قربانی منافع صهیونیست ها شوند؛ مردم فرانسه شایسته رهبران بهتری هستند؛ کسانی که اگر بخواهند راجع به ملت بزرگ ایران حرفی بزنند قبل از آن با چند نفر مشورت می کنند عصبانیت آقای سارکوزی برای ما فاقد اعتبار است. البته ما خوشحال نیستیم و فکر می کنیم وی اشتباه می کند ضمن اینکه آقای سارکوزی قادر نیست به ملت ایران آسیبی برساند؛ ما نیازی به فرانسه نداریم اما دوست داریم رابطه دوستانه داشته باشیم اما رابطه دوستانه را هیچ وقت التماس نمی کنیم.
رئیس جمهور همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره مواضع شدید فرانسه و سارکوزی علیه ایران گفت: علاقه مند بودیم با فرانسه مناسبات خوبی داشته باشیم؛ اما برای آن اصرار نداریم؛ آقای سارکوزی هم خیال نکند ملت ایران به او احتیاج دارد. ما ملتی بزرگ و پیشرفته هستیم و قادریم خودمان را به خوبی اداره کنیم. موضع گیری های آقای سارکوزی بیش از آنکه به ضرر ملت ایران باشد به ضرر ملت فرانسه است. فکر می کنم دنباله روی فرانسه از سیاست های دیگران در شأن ملت فرانسه نیست.
وی افزود: مواضع آقای سارکوزی اگر در چارچوب قانون و حق باشد به آن احترام می گذاریم اما اگر ناحق باشد برای ما اعتباری ندارد.
رئیس جمهور در پاسخ به تهدید جمهوری اسلامی ایران توسط رژیم صهیونیستی مبنی بر برخورد نظامی خاطرنشان کرد: پس چرا در مقابل چنین تهدیداتی آقای سارکوزی ساکت هستند؛ مگر ایران عضو سازمان ملل و کشور مستقلی نیست؟ پس چرا آقای سارکوزی در برابر تهدید یک کشور مستقل عکس العملی از خود نشان نمی دهد؟ چه ارتباطی بین آقای سارکوزی و رژیم صهیونیستی وجود دارد که ساکت هستند؟
رژیم صهیونیستی کوچکتر از آن است که بخواهد ایران را تهدید کند
رئیس جمهور تاکید کرد: البته رژیم صهیونیستی هم بسیار کوچکتر از آن است که بخواهد ایران را تهدید کند. اصولا تهدیدات این رژیم از سوی ملت ایران به حساب نمی آید. ما به خوبی قادریم از خودمان به طور کامل دفاع کنیم و هر تهدیدکننده ای را به پشیمانی بیندازیم. تهدیدات رژیم صهیونیستی بیشتر به یک نمایش شبیه است.
احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سؤالی درباره موضوع هولوکاست اظهار داشت: در این رابطه صرفا دو سؤال روشن را مطرح کرده ایم که متاسفانه سیاستمداران اروپایی و فرانسه از پاسخ به آن طفره می روند. این سؤال که هولوکاست در کجا واقع شده است و چه کسی آن را به وجود آورده؟ و اینکه آیا هولوکاست را دولت های اروپایی به وجود آورده اند و یا فلسطینی ها و چرا مردم فلسطین باید تاوان و خسارت آن را بپردازند؟ سؤال هایی است که به آن پاسخ داده نمی شود. این حرف اروپایی ها را می پذیریم که در جنگ دوم جهانی جنایت کرده اند، خب چه کسی باید تاوان این جنایت را بپردازد؟ آیا مردم فلسطین که نقشی در آن ندارند باید خسارت بپردازند؟ ضمن اینکه اگر هولوکاست واقعه تاریخی باشد باید اجازه داده شود درباره آن تحقیق انجام شود.
حاضریم در اروپا رفراندوم برگزار کنیم
وی افزود: معتقدم مردم اروپا با من در این زمینه هم عقیده هستند؛ اگر نه ما حاضریم در این کشورها و به خصوص فرانسه در این رابطه رفراندوم برگزار کنیم تا این موضوع برای همگان روشن شود.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این که سیاستمداران اروپایی از پاسخ به این سؤال روشن فرار می کنند نمی تواند مشکل را حل کند. اگر دولت فرانسه دلش به حال صهیونیست ها می سوزد چرا حاضر نیست زمینی از کشور خود را در اختیار صهیونیست ها قرار دهد؟ دولت های اروپایی و صهیونیست ها هرطور که دوست دارند با هم کنار بیایند، اما حق ندارند از سرزمین دیگران ببخشند.
غربی ها باعث شدند تعدادی از هموطنانمان آسیب ببینند
رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات اخیر و مواضع اپوزیسیون در این رابطه گفت: در ایران آزادی کامل برقرار است و افراد می توانند نظرات خود را آزادانه ابراز کنند؛ البته قانون حاکم است. در مورد انتخابات هم قانون حاکم است؛ مشکلی وجود ندارد و افراد نظرات خود را اعلام می کنند. البته متاسفم از اینکه کسانی در تلویزیون صدای آمریکا، بی بی سی فارسی و حتی وزیر خارجه فرانسه عده ای را به اغتشاش تحریک کردند و باعث شدند تعدادی از هموطنان عزیزمان آسیب ببینند.
احمدی نژاد در پاسخ به سؤال دیگری درباره بازداشت یک تبعه فرانسوی در آشوب های اخیر گفت: من قاضی نیستم و قوه قضاییه طبق قانون به جرم این خانم رسیدگی خواهد کرد.
رئیس جمهور در پاسخ به اینکه آیا برای «ریس» طلب عفو خواهید کرد، گفت: به چه دلیل باید این را بخواهم زمانی که تعدادی از هموطنان من چندین سال است که در فرانسه زندانی هستند، ولی متاسفانه هیچ اقدامی از سوی دولت فرانسه برای کمک به این زندانی ها مشاهده نمی شود؟ من دوست دارم همه زندانی ها آزاد شوند؛ در هر کجای دنیا که باشند.
موضوع هسته ای فقط در آژانس
احمدی نژاد در گفت وگو با آسوشیتدپرس هم در پاسخ به سؤالی در خصوص موضوع هسته ای ایران و تصمیم ایران در جلسه اول اکتبر اظهار داشت: ما موضوع هسته ای را طبق قانون فقط از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه می دهیم و کسانی که می خواهند قوانین جهانی را بشکنند خود پایه گذار ناامنی در جهان هستند. امروز باید مسئله ناامنی در جهان را ریشه یابی کرد و راه حل های اساسی برای آن پیدا کرد. ادبیات نظامی بعد از جنگ دوم جهانی کارایی خودش را از دست داده است.
احمدی نژاد در ادامه در جواب پرسشی درباره دیدگاهش در خصوص باراک اوباما تصریح کرد که دنیا نیازمند تغییرات است و امیدواریم اوباما در جهت تغییر حرکت کند.
رئیس جمهوری گفت: یک نکته دیگر که باید به آن توجه شود این است که سیاستهای گذشته غلط بوده و باید اصلاح شود و فکر می کنم اوباما زمان بی نهایت در اختیار ندارد.
متکی: ایران درباره حقوق خود مذاکره نمی کند
وزیر خارجه کشورمان در جریان گفت وگو با همتای ژاپنی خود تاکید کرد ایران درباره حقوق خود مذاکره نمی کند.
منوچهر متکی به اوکادا گفت: برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است و نیازی به مذاکره ندارد.