اقامت ریس در سفارت نخستین گام در جهت توقف تعقیب قضائی وی است
ساعت ۱:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد آزادی مشروط "کلوتید ریس " تبعه فرانسوی بازداشت شده در ایران و اقامت وی در سفارت فرانسه، نخستین گام در جهت صرفنظر از تعقیب قضائی وی است.


به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، "رومین نادل " سخنگوی وزارت خارجه فرانسه امروز اعلام کرد: «اقامت "کلوتید ریس " در سفارت فرانسه نخستین گام است. ما همچنان به تلاش‌های خود برای صرفنظر کردن از تعقیبات قضائی علیه دو تبعه خود که یکی از آنها (نازک افشار-کارمند ایرانی‌الاصل سفارت فرانسه) امروز آزاد شد، ادامه خواهیم داد.»
وی افزود: «هم‌اکنون بیش از یک ماه است که مقامات فرانسوی خواستار آزادی ریس شده‌اند. این درخواست توسط سفیر فرانسه در ایران به مقامات این کشور ارائه شده است.»
وی ادامه داد: «در صورت آزادی مشروط ریس، ما قطعا آماده پذیرش وی در سفارت فرانسه در تهران هستیم. این دقیقا همان پیامی است که ما خطاب به مقامات ایرانی اعلام کردیم.»
نازک افشار روز گذشته از زندان آزاد شد و این در حالی است که کلوتید ریس همچنان تحت بازداشت به سر می‌برد.
سید "مهدی میر ابوطالبی " سفیر ایران در فرانسه دیروز در گفت‌وگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت که ایران پیشنهاد داده است تا خانم ریس تا زمان پایان محاکمه از آزادی مشروط استفاده کند.
میر ابوطالبی افزود: این به شرطی است که وی تا پایان زمان محاکمه خود در سفارت فرانسه در تهران باقی بماند.
سفیر ایران در پاریس ادامه داد که دولت فرانسه هنوز به این پیشنهاد پاسخی نداده است.
ابوطالبی با انتقاد از مواضع اتحادیه اروپا و فرانسه درباره بازداشت این شهروند فرانسوی گفت: اتحادیه اروپا انتظار دارد با شهروندش هرجا می‌رود و دست به هر اقدامی می‌زند برخورد نشود و اگر برخورد شود، موضوع سیاسی می‌شود.
یک منبع مطلع سیاسی امروز در این باره اظهار داشت: سفارت فرانسه در تهران با ارسال یادداشت رسمی ضمن تعهد و سپردن وثیقه خواستار آزادی خانم کلوتید ریس شده و این موضوع به قوه قضاییه منعکس تا برابر مقررات خود عمل کند.
ریس و افشار روز شنبه گذشته در کنار سایر شرکت‌کنندگان در اغتشاشات اخیر تهران در دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شدند.
پدر کلوتید ریس از اعضای کمیساریای انرژی هسته‌ای فرانسه و مادر وی عضو ارتش فرانسه است.
اقدام علیه امنیت ملی از طریق حضور در تجمعات و اغتشاشات مورخه 25 و 27 خرداد ماه و همچنین جمع‌آوری اخبار، اطلاعات و تهیه تصاویر از این اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه از جمله اتهامات این دو نفر است.
انتهای پیام/+