آخرین تحلیل فرمانده کل سپاه از حوادث اخیر
ساعت ٧:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۳۱ : توسط : حسینی

سپاه آچار چندمنظوره انقلاب است و نباید با هیچ نهاد رسمی نظامی در سطح جهان مقایسه شود.» این جمله را سردار سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می‌گوید. وی که از فرماندهان 8 سال جنگ تحمیلی است، در آستانه هفته دفاع مقدس به نقش‌های مختلفی که سپاه از بدو تاسیس تاکنون ایفا کرده است، می‌پردازد. سرلشکر جعفری چندی قبل در مراسمی که با حضور پیشکسوتان دفاع مقدس برگزار شده بود، با ارائه مستنداتی اقدام به افشاگری علیه برخی از چهره‌های جریان کودتای مخملی کرده بود.

* توطئه پس از انتخابات، جمهوریت نظام را هدف گرفته بود

فرمانده سپاه در بخشی از مصاحبه در خصوص تحلیل خود از حوادث پس از انتخابات گفت: در فتنه پس از انتخابات 22 خرداد، یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های ضدانقلابی که از مدت‌ها پیش از انتخابات در داخل و خارج کشور، برنامه‌ریزی شده بود با هوشیاری مردم و هدایت‌ حکیمانه رهبری در هم شکست.

این توطئه در درجه نخست، جمهوریت نظام را هدف گرفته بود و می‌خواست نهاد انتخابات را در جمهوری اسلامی برای همیشه مشکوک کند و در هم بکوبد و اعتماد ملی به انتخابات را برای همیشه زیر سوال ببرد. چون با سلب مشروعیت از انتخابات بدون هیچ مدرک و سندی، پایه جمهوریت نظام قطع می‌شد و چون در جمهوری اسلامی جمهوریت و اسلامیت از یکدیگر تفکیک نمی‌شود، اسلامیت نظام هم همزمان زیرسوال می‌رفت، چون می‌خواستند جمهوری اسلامی را به عنوان یک نظام متقلب که به آرای مردم خیانت می‌کند جا بیندازند و یک نظام متقلب نمی‌تواند اسلامی باشد. به هر حال توطئه بزرگ و بی‌سابقه‌ای بود که به لطف خداوند و با تدبیر رهبر معظم انقلاب و بصیرت مردم درهم شکست و همچنین تجربه جدیدی در 30 سال گذشته در تاریخ انقلاب که البته ضایعاتی هم داشت.

سردار جعفری در ادامه در تشریح منشا شکل گیری حوادث اخیر و اینکه سرمنشا این حوادث از داخل بود و یا از خارج به جام جم می گوید: براندازی مخملی یکی از مختصاتش سوار شدن بر امکانات قانونی یک سیستم در جهت درهم شکستن خود آن سیستم یعنی براندازی با استفاده از فرصت‌های قانونی مثل انتخابات و فرصت‌های حاشیه‌‌ای آن است که از شیوه‌های مسالمت‌آمیز آغاز می‌شود و در لحظه خاص، شیوه‌های خشونت‌آمیز خیابانی و... را به کار می‌گیرد.

این روش، نوعی کپی‌برداری ابلهانه و کاریکاتوری از انقلاب اسلامی بود که غرب، آن را در اشل بسیار کوچک و مصنوعی، پس از فروپاشی شوروی، در چند کشور بلوک شرق پیاده کرد و نتیجه هم گرفت و علت اصلی آن هم، نبود پایگاه مردمی حکومت‌هاست.

* تردیدی نیست که فتنه اخیر با حمایت بیگانگان شکل گرفت

سردار جعفری در ادامه تاکید کرد: در این که غرب با کمک همدستان داخلی و گاه سوءاستفاده از برخی افراطیون داخلی و فضاهای ایجاد شده، صددرصد طرح براندازی مخملی را پی می‌گرفت، هیچ ابهامی وجود ندارد؛ چون سفارتخانه‌های غربی مستقیما وارد عمل شدند و سران آمریکا و انگلیس و... هم علنا خود را وارد ماجرا کردند، تردیدی نیست که فتنه اخیر با پشتیبانی و حمایت بیگانگان شکل گرفت. البته منشأ اصلی آن، مخالفان داخلی انقلاب و مخالفان جمهوریت در جامعه اسلامی ایران بودند!! چرا که سران مخالفان و طراحان پشت پرده فتنه اخیر بخوبی آگاهی داشتند در جامعه کاملا دینی ایران اسلامی، تا زمانی که جمهوریت به معنی واقعی کلمه برپا باشد، حتما آنها دیگر نخواهند توانست با رای مردم در حاکمیت نفوذ کنند و این مطلب را در انتخابات سال 84 بخوبی درک کرده بودند، فلذا با همه توان جبهه به‌اصطلاح اصلاحات، در 4 سال اخیر برنامه‌ریزی مفصل و جامعی را انجام داد تا رای مردم محروم و مستضعف را با وارد کردن شبهه تقلب در انتخابات زیر سوال ببرد و با گستاخی و بی‌شرمی تمام این کار را انجام دادند و ضربه بزرگی به حیثیت و اعتبار نظام جمهوری اسلامی وارد کردند. بنابراین می‌توان گفت منشأ حوادث اخیر از داخل بود و اگر به یاد داشته باشیم حضرت امام، بنیانگذار جمهوری اسلامی هم همیشه برای انقلاب نگران داخل و خودی‌های منحرف و خودباخته داخلی بودند و از خارج و توطئه‌های آنها هراسی نداشتند.

جعفری با تاکید بر این که سپاه پاسداران، یک نهاد انقلابی و مردمی است، به می‌گوید: سپاه هرگز خودسرانه وارد هیچ مرحله‌ای که مربوط به ماموریت انقلابی‌اش نباشد، نشده است و هرگز خودش تصمیم نمی‌گرفته که وارد چه اموری بشود.

محمدعلی جعفری یا همان عزیز جعفری در ادامه تاکید می‌کند که سپاه فقط در خدمت انقلاب و مردم است و خودش را مالک چیزی یا جایی نمی‌داند.

وی با بیان این که هرجا انقلاب و بقا و عزت آن مطرح است، سپاه هم هست، به حوادث پس از انتخابات اشاره می‌کند و می‌گوید: این توطئه در درجه نخست، جمهوریت نظام را هدف گرفته بود و می‌خواست نهاد انتخابات را در جمهوری اسلامی برای همیشه مشکوک کند.

به گفته فرمانده سپاه، سران مخالفان و طراحان پشت پرده فتنه اخیر بخوبی آگاهی داشتند که در جامعه کاملا دینی ایران اسلامی و تا زمانی که جمهوریت به معنی واقعی کلمه برپا باشد، نمی‌توانند از طریق رای مردم در حاکمیت نفوذ کنند و از همین رو با تمام توان برنامه‌ریزی کردند تا رای مردم را زیر سوال ببرند.

وی در ادامه می‌افزاید: اگر به یاد داشته باشیم، حضرت امام(ره) همیشه برای انقلاب نگران داخل و خودی‌های منحرف و خودباخته بودند و از خارج و توطئه‌های آنها هراسی نداشتند.

* سپاه، یک جمع خلاق و خستگی‌ناپذیر و اعتقادی است

 سردار جعفری در سالگرد آغاز هجوم صدام به ایران و هفته دفاع مقدس در پاسخ به سوال جام جم در خصوص اهداف و برنامه های سپاه برای پس از جنگ تا به امروز می گوید: سپاه، بر اثر رشادت‌ها، خلوص و تجربیات انقلابی‌اش در دل جهاد و خون و آتش و به آن علت که در شرایط صفر و با دست‌های خالی باید در برابر انواع و اقسام دشمنان داخلی و خارجی که متصل به دریای تجهیزات بودند مقاومت می‌کرد، تبدیل به یک تشکیلات استثنایی در جهان امروز شده است.

سپاه، یک جمع خلاق و خستگی‌ناپذیر و اعتقادی است و در هر عرصه‌ای که به اقتضای پاسداری از انقلاب وارد می‌شود، خصلت خط‌شکنی و جوشش اعتقادی را حفظ می‌کند.

وی می افزاید: شما ملاحظه کردید که سپاه پس از جنگ، یک ماشین جنگی بی‌مصرف نشد که دیگر برای دوره صلح، ناکارآمد باشد و به آسایشگاه برود، بلکه بسرعت خود و امکاناتش را با شرایط پس از جنگ تطبیق داد و وارد عرصه تولید، توسعه و سازندگی شد و در پل‌سازی، تونل‌سازی، جاده‌سازی و آبرسانی به مناطق محروم، سدسازی و... با اقتدار درخشید. همچنین با همکاری وزارت دفاع که ساختار عمده آن هم بچه‌های سپاه بودند، پروژه‌های عظیم جهانی در عرصه تولید تسلیحات مدرن را آغاز کرد که امروز همه جهان به آن اعتراف می‌کنند و غبطه می‌خورند.

بسیاری از برادران سپاه در عرصه‌های علمی و تکنولوژیک، ارتباطات و در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی وارد شدند. اینها علاوه بر خروجی‌های سپاه است که هزاران تن از بچه‌ها که در سپاه تربیت شدند و رشد کردند و در ده‌ها قلمروی علمی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی وارد شدند کهبه عنوان نیروهای وفادار انقلاب، امروز در نقاط متعدد و متفاوت مشغول خدمت هستند و گرچه ارتباط تشکیلاتی با سپاه ندارند، اما به لحاظ اعتقادی و فکری در خط پاسداری از انقلابند. عملا به برکت شهدا، سپاه تبدیل به یک کارخانه آدم‌سازی و مدرسه کادرپروری برای انقلاب شد که در سطوح جامعه پخش شدند و جدا جدا مشغول تلاش برای مردم و پیشرفت کشور هستند و قریب به اتفاق پاسداران ما، همان روح جهادی دوران دفاع مقدس را در خود حفظ کرده‌اند و با انگیزه معنوی کار می‌کنند و به دنبال دنیاطلبی و منفعت‌پرستی هم نیستند. البته موارد استثنا هم همیشه بوده و خواهد بود.

سردار جعفری در ادامه این مصاحبه در پاسخ به این سوال که احتمال تشکیل یک قطب نظامی در عرصه اقتصاد یا سیاست کشور، چقدر جدی است می گوید: از دو جهت می‌توان به این سوال پاسخ داد. اول این که سپاه یک نهاد انقلابی و مردمی است و ذاتا نظامی نیست، به آن معنا که صرفا هویت نظامی یا پادگانی ندارد.


سپاه به اقتضای جنگ، وجهه نظامی‌اش غلبه یافت وگرنه وجهه اصلی آن کاملا انقلابی و یک پدیده اجتماعی و نهاد مردمی بوده است و با هیچ نهاد رسمی نظامی در سطح جهان، نباید مقایسه شود، چون یک پدیده منحصر به فرد در دنیای امروز است و با اصناف مختلف اجتماعی ارتباط و تداخل و همپوشانی دارد.

سپاه آچار چند منظوره انقلاب بوده، در زمان امام و جنگ، سپاه هم کار اطلاعاتی می‌کرد و هم برای مهار تروریسم و جنگ‌های داخلی به عرصه امنیت داخلی در شرایط بحرانی وارد می‌شد، همچنین وارد کار سازندگی در مناطق محروم و روستاها می‌شد، حتی گاهی مسوولیت مدیریت برخی شهرها بویژه در مناطق مرزی و جنگی را به عهده می‌گرفت و مجله فرهنگی هم منتشر می‌کرد. یعنی انتشارات وسیع فرهنگی و سیاسی و جزوه‌های تحلیل سیاسی داشت و از سینمای جنگ حمایت می‌کرد و ده‌ها مسوولیت دیگر که به نحوی به حفاظت از انقلاب و مرزهای عقیدتی آن مربوط می‌شد. پس از جنگ هم با همین اهداف و برای برداشتن بار کشور، وارد عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی شد که بر زمین مانده بود و کشور بشدت نیازمند ورود سپاه به این فعالیت‌ها بود. سپاه هرگز خودسرانه وارد هیچ عرصه‌ای که مربوط به ماموریت‌های انقلابی‌اش نباشد، نشد و هرگز برای خودش به عنوان یک نهاد یا تشکیلات، موضوعیت قائل نبود و خودش تصمیم نمی‌گرفته که وارد چه اموری، بی‌ربط یا با ربط بشود. الان هم همین طور است. سپاه برای خودش هیچ دکانی باز نکرده و هیچ اصالتی به خود نمی‌دهد. سپاه فقط در خدمت انقلاب و مردم است و خودش را مالک چیزی یا جایی نمی‌داند.


 عزیز در کنار باکری
 
* هر کس آمادگی دارد بسم الله

وی در ادامه پاسخ به این سوال افزود: تجربه مافیاهای نظامی که در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله برخی همسایگانمان پیش چشم هستند، مطلقا با تجربه سپاه همخوانی ندارد. ماهیت سپاه با ماهیت نظامیان دیگر کشورها متفاوت است. سپاه پس از جنگ به درخواست دولت وقت وارد عرصه سازندگی شد و امروز البته در عرصه‌های دیگری که انقلاب نیاز دارد، فعال است. همچنین هیچ نوع زیاده‌خواهی یا انحصارطلبی یا منفعت‌طلبی تشکیلاتی برای سپاه متصور و قابل قبول نیست، چون عرصه‌ای که بچه‌های ما فعالند، عرصه‌ای است که مزاحم یا رقیب زیادی ندارد، چه رسد به این که نیاز به انحصارطلبی یا زیاده‌طلبی باشد. این صحنه، صحنه فداکاری و تلاش همراه با گمنامی تا مرز شهادت‌طلبی است و ما اتفاقا از هر گونه رقیب یا شریکی استقبال می‌کنیم. هر جا انقلاب و بقا و عزت آن مطرح است، سپاه هم هست. در این میدان نمدی وجود ندارد که بخواهیم کلاهی از آن برای سپاه بسازیم. اینجا مسابقه عشق و فدا شدن است، هر کس آمادگی دارد بسم‌الله.

سردار جعفری در پایان این مصاحبه با این دعا که خدا همه ما را به راه راست هدایت فرماید و عاقبت همه ما ختم به خیر بشود، افزود: دشمنان این نظام اسلامی هم بدانند فرزندان سپاه و بسیجیان دریادل آنها تا پای جان برای تداوم انقلاب و راه امام و شهیدان در میدان ایستاده‌اند و حاضرند همه سرمایه‌های مادی و معنوی خود، یعنی مال، فرزند، جان، آبرو و هر چه باید در راه عشق فدا کرد را تقدیم کنند تا این انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی که بزرگ‌ترین دستاورد آن است با همان محتوایی که امام رحمت‌الله علیه برای آن ترسیم کردند و امروز سکان هدایت آن به دست رهبر معظم انقلاب است، پابرجا بماند و سالم به دست صاحب اصلی آن حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا فداه برسد. ان‌شاءالله.

 عزیز در کنار فرماندهان جنگ
 
* سرداری، عزیز
سردار عزیز جعفری پنجاه‌ساله متولد یزد و دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته معماری است. او پیش از انقلاب دانشجوی این رشته بود، اما با شروع جنگ عازم جبهه شد و در سال 1360 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.

از جمله مسئولیت‌های وی می‌توان به فرماندهی قرارگاه عملیات غرب و جنوب، فرماندهی تیپ عاشورا، فرماندهی قرارگاه قدس، فرماندهی قرارگاه نجف و معاونت عملیات سپاه سوسنگرد اشاره کرد. وی معاونت عملیات ستاد مشترک سپاه و جانشین نیروی زمینی نیز بوده‌است. وی پس از این فرمانده نیروی زمینی شد و پس از وی شهید احمد کاظمی فرماندهی نیروی زمینی را عهده‌دار شد.

از خصوصیات بارز فرمانده جدید سپاه پاسداران، توجه ویژه وی به جوانگرایی در مجموعه‌های تحت امرش است. همچنین دارا بودن تحصیلات آکادمیک و تجربه راه‌اندازی و حضور در مرکز راهبردی سپاه ـ که به قول خود وی مرکزی بوده برای فکر کردن با فراغت خاطر از مسئولیت‌های اجرایی که در آن نیروهای فرهیخته سپاهی مشغول به فعالیت هستند ـ او را به فرمانده‌ای با اعتقاد عمیق به علم و تخصص تبدیل کرده‌است. تا آنجا که محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه او را دقیق‌ترین فرمانده سپاه در جنگ یاد کرده‌بود.