نیویورک تایمز: عملکرد ما با ادعای بشر دوستانه مان متناقض است
ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢۸ : توسط : حسینی

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با تائید بر اینکه «توقف غنی سازی اورانیوم و برنامه هسته ای ایران، دیگر ممکن نیست» نوشت: بسته پیشنهادی ایران سندی سازنده و امیدوارکننده است.
این روزنامه با طرح این پرسش که « با ایران چگونه باید سخن گفت» می نویسد: بسته پیشنهادی 5 صفحه ای ایرانیان برای مذاکره با قدرتهای جهانی که پیرامون همکاری برای صلح، عدالت و پیشرفت تهیه و تنظیم شده و مورد تمسخر قرار گرفته، در واقع سندی سازنده و امیدوارکننده به شمار می آید که باید دقیقاً مورد بررسی قرار گیرد. در بسته پیشنهادی مورد بحث، حرفی از تصمیم ایران برای نحوه فعالیت اتمی به میان نیامده است افزود: هرچند محتویات این بسته حرفی از برنامه هسته ای ایران به میان نیاورده است اما نکته قابل توجه اینجاست که ایرانیان به عدم توسعه تولید سلاح های اتمی اعتقاد دارند و خود این کشور نیز در زمره کشورهای امضاکننده پیمان منع تولید سلاح های هسته ای است ولی اسرائیل در این بین دیده نمی شود.
راجر کوهن نویسنده نیویورک تایمز اضافه می کند: جالب است بدانیم که برنامه مخالفت با فعالیت هسته ای ایران از دهه هشتاد میلادی و زمانی که این کشور توسط بمب مورد هجوم قرار می گرفت آغاز شد. به همین دلیل زمانی که بخواهیم عادل و منصف باشیم، نمی توانیم این واقعیات را با ذائقه بشر دوستمان تطبیق دهیم.
این روزنامه آمریکا در پایان نوشت؛ راهی برای مجبور کردن ایران به پذیرش بازدیدهای سرزده از تاسیسات اتمی ایران وجود ندارد و زمان برای آمریکا و متحدانش فرا رسیده تا هدف توقف غنی سازی اورانیوم در ایران را حذف کنند زیرا دیگر این امر امکان پذیر نیست و به جای آن باید به روی اهدافی نظیر توقف ساخت سلاح های اتمی و سقف غنی سازی تمرکز کرد و مطمئن شد که ایران نیز به همه این امور پایبند خواهد بود. به هر حال به عنوان قانون عمومی، هرچه مذاکرات در فضایی آرامتر برگزار شود، توافق ها هم مورد توجه و سازنده خواهد بود. پس مراقب باشید.