خاخام بزرگ یهودی ازنقش هدایت گر ایران در مبارزه با صهیونیسم تقدیرکرد
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٦ : توسط : حسینی
برلین - خاخام بزرگ یهودی با ارزشمندتوصیف کردن نقش ایران در مبارزه باصهیونیسم گفت: ایران یکی از معدود کشور های قدرتمند جهان است که بطور علنی مخالفت خود را با موجودیت رژیم صهیونیستی نشان می دهد.

به گزارش ایرنا؛ "آهرون کهن" روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ایران و این کشورها بسیار شجاعانه پایبند به این ایده خود بوده و این امید را بارور کرده اند که این مخالفت با موجودیت این رژیم در بین دیگر کشورهای جهان نیز گسترش یابد.
وی گفت: طرح تشکیل دولت صهیونیستی از همان اول و از 100سال پیش اشتباه بود.
این خاخام سرشناس یهودی بابیان اینکه اسراییل نیز مانند رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی دوام نخواهد آورد، علت آن را پی بردن ملتهای دنیا به اشتباه بودن تشکیل رژیم صهیونیستی عنوان کرد.
خاخام کهن با انتقاد شدید از تبلیغات دروغین اسراییل مبنی براینکه ایران بصورت فیزیکی قصدنابودی این رژیم را دارد، گفت: تهران بصورت فیزیکی به دنبال محو اسراییل نیست. ایران مخالف رژیمی است که بصورت یک فرقه صهیونیستی در خدمت یک عده خاص می باشد.
این خاخام یهودی ابراز امیدواری کرد که رژیم صهیونیستی بصورت مسالمت آمیز برچیده شود.
وی با بیان اینکه موضوع محو رژیم صهیونیستی بصورت مسالمت آمیز امکانپذیر است، گفت: هر دولتی که جایگزین این رژیم می شود باید مطابق با آرزوها و خواسته های فلسطینی ها حرکت کند.
وی در پاسخ به این سوال که تضادهای داخلی رژیم صهیونیستی تا چه حدی می تواند روندفروپاشی این رژیم را تسریع بخشد، گفت: این تضادهای اجتماعی می توانند نهایتا موجب سقوط این رژیم شوتد. یک بیمار می تواند خیلی دوام بیاورد ولی نهایتا بیماری وی را از بین خواهد برد.
خاخام کهن در این باره که جامعه بین المللی چگونه می تواند بر اسراییل فشار وارد سازد، گفت: اعمال تحریمهای اقتصادی یکی از این راههاست. اما آمریکا از اقدامات تنبیهی علیه اسراییل به دلیل رفتارهای این رژیم علیه فلسطینی ها حمایت نمی کند که این اقدام بسیار جای انتقاد و اعتراض دارد.
به گفته وی؛ آمریکا قدرت به زانو درآوردن رژیم صهیونیستی را دارد، ولی این کار را نمی کند. واشنگتن یک متحد بی چون و چرای اسراییل است .
این خاخام که به گفته خود با انواع و افسام تهدیدها بخاطر ایستادگی در برابر صهیونیستها مواجه شده است، هشدار داد که رژیم صهیونیستی تهدید بزرگی برای صلح جهانی محسوب می شود.
وی گفت: اسراییل به یک دشمن نیاز دارد و به همین منظور برای خود دشمن تراشی کرده و صلح جهانی را به مخاطره می اندازد.
خاخام کهن تاکید کرد که رفتار صهیونیست ها با فلسطینی ها در تضاد با تعالیم دین یهود است و صهیونیسم یک ایده ملی و سکولار برعلیه اعتقادات یهودیان می باشد.
وی با اشاره به حضور خود در راهیپمایی روز قدس در برلین گفت: هدف از این اقدام اعلام همدردی با فلسطینی هایی است که توسط اسراییل سرکوب شده و رنج و مشقت زیادی را تحمل می کنند.