حذف گزینه تحریم از روی میز مذاکره حرف آمریکا بازهم بر زمین ماند
ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٦ : توسط : حسینی

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تغییر لحنی قابل تامل اعلام کرد هدف تیم مذاکره کننده 1+5، تهدید ایران به اعمال تحریم های بیشتر نیست و غنی سازی متوقف بشود یا نشود، تحریم جدیدی در کار نیست.
به گزارش رویتر برخلاف رویه قبلی که پیش از هر مذاکراتی، تهدید به تحریم در صورت عدم توقف برنامه هسته ای ایران جدی می شود، سولانا تصریح کرد: در مذاکرات 1+5 با ایران که به احتمال قریب به یقین در ترکیه انجام می شود، قصد نداریم مباحثی مانند تحریم را پیش بکشیم.
وی گفت: سعی داریم ایران را راضی به ترک و متوقف ساختن چرخه غنی سازی کنیم و در صورت عدم پذیرش چنین پیشنهادی، قصد اعمال تحریم های بیشتر را نخواهیم داشت. در این مقطع فقط سعی داریم وارد میدان مذاکره شویم و در مورد موضوع با یکدیگر صحبت کنیم.
گفتنی است ایران اعلام کرده که پرونده هسته ای را بسته شده می داند و آماده است درباره مسائل مهم سیاسی و اقتصادی و فرهنگی مربوط به منطقه و امنیت بین المللی به مذاکره بنشیند. پیش از این دولت اوباما ماه سپتامبر (شهریور) را پایان ضرب الاجل به ایران اعلام کرده بود که مجبور به عقب نشینی شد.
در همین حال رئیس جمهور روسیه در واکنش به برخی موضع گیری های منفی در آمریکا نسبت به بسته پیشنهادی ایران اعلام کرد: پیشنهاداتی که ایران به 1+5 ارائه داده نیازمند مطالعه دقیق است و فعلاً صحبت درباره اینکه در آنها چیز جدیدی نیست، زودهنگام خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری ریانووستی، مدودوف در دیدار اعضای باشگاه بین المللی گفت وگوی «والدای» اظهار داشت: من امیدوارم پیشنهاداتی که همکاران ایرانی ما ارائه داده اند، به طور مشروح و به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
وی خاطر نشان ساخت: من می دانم که تا به حال ارزیابی هایی عنوان شده که در این پیشنهادات چیز جدیدی وجود ندارد. اما من معتقدم که این صحیح نیست و آنها را باید بدقت تحت مطالعه قرار داد.
وی چنین گفت: مواضع ما روشن است. فکر می کنم که ما باید در حین اتخاذ تصمیمات مسئولانه عمل کنیم، یعنی چگونگی انجام مذاکرات و اتخاذ تحریمات. تحریمات تاثیر چندانی ندارند اما برخی اوقات به اتخاذ آنها نیاز است.
وی یادآوری کرد: «از نظر روسیه، ایران حق توسعه برنامه هسته ای صلح آمیز را دارد. ما نه تنها به این مسئله اعتقاد داریم بلکه آماده کمک هم هستیم و نه تنها با حرف بلکه در عمل.»
در همین زمینه جیانگ یو، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز با استقبال از حضور ایران در مذاکرات گفت: ایران قدم مهمی برداشته و اعضای 1+5 باید از این فرصت به بهترین نحوه استفاده کنند، نتایج خوبی از آن بگیرند و به همین ترتیب پیش بروند.