تازه ترین برآورد اطلاعاتی آمریکا ایران می تواند منافع آمریکا را تهدید کند
ساعت ٧:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٦ : توسط : حسینی

اداره اطلاعات ملی آمریکا در گزارش سالانه خود از ایران در کنار سه کشور چین، روسیه و کره شمالی به عنوان یکی از کشورهایی که می تواند منافع آمریکا را تهدید کند نام برده است.
اداره اطلاعات ملی آمریکا که هماهنگ کننده فعالیت های 16 نهاد امنیتی و اطلاعاتی این کشور بوده و زیر نظر «دنیس بلر» اداره می شود در گزارش خود آورده است: کشورهای چین، روسیه،کره شمالی و ایران از این توانایی برخوردار هستند که منافع آمریکا را به خطر بیاندازند.
این گزارش که «راهبرد اطلاعات ملی سال 2009» نام دارد اولویت های شانزده آژانس اطلاعاتی آمریکا را برای چهار سال آینده مشخص می سازد.
این گزارش می گوید که چین به دلیل داشتن جمعیت زیاد، دیپلماسی تمرکزیافته و ارتش مدرنش در صدر جدول قرار دارد.
اداره اطلاعات ملی امریکا درباره روسیه نیز گفته است: مسکو در بسیاری از ابتکارات مهم از قبیل مبارزه علیه تروریسم هسته ای و برخی موارد امنیتی شریک آمریکا است ولی امکان دارد تا در جستجوی راه هایی برای به دست آوردن قدرت و نفوذ به روشی باشد که برای آمریکا به نحوی تولید دردسر کند.
برنامه تسلیحاتی اتمی کره شمالی در این گزارش خطر تلقی شده و درباره ایران نیز آمده است: ایران به علت برنامه های هسته ای و موشکی خود، حمایت از تروریسم و ارائه کمک به دشمنان آمریکا و دشمنان متحدانش در حکم مجموعه ای از چالش ها در مقابل اهداف امنیتی آمریکا در خاورمیانه و فراتر از آن است.
موضع جالب تر اینکه دیگر القاعده در صدر تهدیدهای بالقوه آمریکا قرار ندارد و به نظر می رسد توافقاتی میان واشنگتن و این گروهک تروریستی حاصل شده باشد چرا که در گزارش بطور گذرا اشاره می شود که القاعده همچنان به منزله تهدید بزرگی برای شهروندان آمریکایی به شمار می آید.
آمریکا عموما در سال های گذشته اشغالگری های خود را بویژه در عراق و افغانستان، تحت عنوان مبارزه با القاعده توجیه کرده است.