صالحی: ایران فشارهای هسته‌ای را با اقتدار پشت‌سر می‌گذارد
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٦ : توسط : حسینی

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایتالیایی «آکی» ابراز خوش‌بینی کرد که ایران بزودی از مرحله بحرانی بزرگی را که در اثر فشارهای سیاسی و فنی و اقتصادی و با استفاده قدرت‌های بزرگ از مواضع دوگانه به وجود آمده است، در زمان کوتاه آینده با قدرت و توان بالا سپری خواهد کرد.
علی‌اکبر صالحی تأکید کرد که عبور از این مرحله با پایبندی بیشتر ایران بر حقوق مسلم خود در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای خواهد بود.صالحی که پس از دیدار با محمد البرادعی، دبیرکل آژانس انرژی اتمی در این گفت‌و‌گو حاضر شده بود، تأکید کرد که ایران در مسیر درست خود در حرکت است و توپ الآن در زمین کشورهای دیگر است.وی ادامه داد: این آنها هستند که باید اعتماد ملت‌ها و دولت‌ها را در سازمان ملل متحد یا در آژانس انرژی اتمی به دست آورند و ایران و ملت آن نیز یکی از این میان است.
صالحی همچنین در این گفت‌و‌گو اتهامات ساختگی برخی کشورها درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران را رد کرد. وی همچنین برخی شایعات در زمینه غنی‌سازی اورانیوم به میزان 70 درصد در ایران را نیز رد و آن را ادعایی بی‌پایه و اساس خواند. وی با اشاره به این‌که ایران موفق شده است تا تمام مسائل درباره برنامه هسته‌ای خود را حل و فصل کند، تأکید کرد که بر همین اساس زمان آن فرا رسیده است که برنامه هسته‌ای ایران از دستور کار شورای حکام خارج شود و نظارت بر تأسیسات هسته‌‌ای صلح‌آمیز ایران ادامه یابد.وی در ادامه تأکید کرد که همانگونه در گزارش البرادعی نیز آمده است، ایران غنی‌سازی بیشتر از 5 درصد نداشته است.
● بسته ایران گویای آمادگی برای مذاکره سازنده با 1+5 است
در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه تأکید کرد: پیشنهادهای ایران که به میانجیگران در حل مسئله هسته‌ای این کشور ارائه شده‌اند، بازتاب دهنده آمادگی تهران برای «مذاکرات همه‌جانبه، فراگیر و سازنده» با 1+5 است.آندره نسترنکو در پاسخ به سؤال رسانه‌ها افزود: ما همه گام‌هایی که تهران در مدت اخیر به سوی پیشنهادهای 1+5 و نیز فراخوان‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره گسترش فعالیت نظارتی در تأسیسات هسته‌ای ایران برداشته است را مثبت و امیدوارکننده ارزیابی می‌کنیم.
● مدودف: پیشنهادات ایران به 1+5 را باید به دقت مطالعه کرد
دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه معتقد است که پیشنهاداتی که ایران به گروه 1+5 ارائه داده نیاز به مطالعه دقیق دارند و فعلاً صحبت درباره آنکه در آنها چیز جدیدی نیست، زود هنگام است.وی در دیدار با اعضای باشگاه بین المللی گفت‌و‌گوی «والدای» اعلام کرد: ما آماده‌ایم که تلاش‌های ذیربط را با در نظر گرفتن اینکه روابط تاریخی خوبی با ایران داریم، ادامه دهیم، اما مانند دیگر کشورها اوضاع را کاملاً تحت نظر خواهیم داشت.
● امریکا؛ یک گام به عقب
درحالی که پیش از این مقام‌های امریکایی بر مذاکره با ایران ولو موضوعی غیر از هسته‌ای تأکید کرده بودند، وزیر امور خارجه امریکا دیروز گفت که ایران باید در مذاکرات اول اکتبر مستقیماً به همه نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای‌اش پاسخ دهد.هیلاری کلینتون در کنفرانس خبری مشترک با تاباره باسکز، رئیس‌جمهور اروگوئه همچنین گفت: ما آشکارا به ایران گفته‌ایم که هر گونه مذاکراتی که در آن شرکت داشته باشیم باید مستقیماً به مسئله هسته‌ای تهران بپردازد. این مسئله نمی‌تواند نادیده گرفته شود.
وزیر امور خارجه امریکا افزود: ایران می‌گوید که مایل است درباره پاره‌ای از مسائل با ما صحبت کند اما آن چه نگران آن هستیم گفت‌وگو درباره سؤالاتی است که پیرامون برنامه هسته‌ای آنها قرار دارد.کلینتون افزود که واشنگتن رویکرد دوگانه خود یعنی رویکرد چماق و هویج را به این نشست خواهد برد.
پیش از این استیون چو، وزیر انرژی امریکا مذاکرات درباره جدیدترین بسته پیشنهادی ایران را «اولین گام مهم» خواند.
● ادعاهای تکراری سارکوزی درباره برنامه هسته‌ای ایران
رئیس‌جمهور فرانسه از طرف‌های گفت‌و‌گوی ایران و 1+5 در اول اکتبر
(9 مهرماه) در دیدار با نمایندگان حزب حاکم این کشور، بار دیگر ادعای خود درباره ماهیت برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.نیکلا سارکوزی مدعی شد: «این واقعیت که ایران امروز روی یک برنامه هسته‌ای نظامی کار می‌کند، برای تمامی دستگاه‌های اطلاعاتی ما مسلم و قطعی است و در این باره اطمینان وجود دارد.»این در شرایطی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود تأکید کرد که ایران هیچگونه تلاشی برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای ندارد.وی افزود: «نباید بگذاریم ایران به قابلیت هسته‌ای دست یابد. چرا که ایران برای اسرائیل نیز یک مشکل محسوب می‌شود.»
رژیم صهیونیستی بیش از 200 کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد که بسیاری از کارشناسان منطقه‌ای و جهانی را نگران کرده است.