تاکید شخصیت‌های سیاسی و علمای قم بر حضور پرشور مردم در روز قدس
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٦ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: برخی از شخصیت‌های سیاسی و علمای قم رفتار‌های جنایتکارانه رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم کرده و بر حضور گسترده‌تر مردم در راهپیمایی روز قدس تاکید کردند.


به گزارش خبرگزاری فارس از قم، در آستانه روز قدس اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه استان، اساتید حوزه علمیه قم، اساتید علوم سیاسی دانشگاه‌ها، جمعی از مسئولان و ائمه جمعه قم در گفتگو با فارس خواستار حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس شده و حمایت از مردم مظلوم فلسطین را وظیفه مسلمانان دانستند.
براساس این گزارش مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در این باره به ضرورت حضور مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره و خاطرنشان کرد: اهمیت برگزاری تظاهرات و حضور مردم در روز قدس بسیار زیاد است چون صهیونیست‌ها تصمیم به نسل‌کشی دارند و متاسفانه سران کشور‌های عربی نیز با اسرائیلی‌ها همسو هستند و راه سازش با آنها را پیش گرفتند و این نشان‌دهنده آن است که آنها نمی‌خواهند مردم فلسطین روی پای خود بایستند و پیشرفت کنند.
حجت‌الاسلام علی‌اکبر فصیحی با اشاره به اینکه مردم فلسطین به حمایت مسلمانان نیاز دارند، اظهار داشت: امید مردم مظلوم فلسطین به فریاد‌هایی است که از گلوی مردم مسلمان بیرون می‌آید و از آنها حمایت می‌کنند و این موجب می‌شود صهیونیست‌ها هم بدانند که مسلمانان از فلسطینی‌ها حمایت می‌کنند.
وی تاثیر راهپیمایی را در روز قدس بسیار زیاد دانست و بیان داشت: متاسفانه برخی در انتخابات با جریانات خارجی همسو شدند کسانی هم در براندازی نظام تلاش کردند با دیدن راهپیمایی در روز قدس به اتحاد مردم ایران پی می‌برند و ما می‌دانیم که هر جریانی در داخل کشور اتفاق می‌افتد یک رشته آن به استکبار جهانی باز می‌گردد.
* روز قدس نقطه تقابل اسلام با استکبار است
آیت‌الله عبدالنبی نمازی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز گفت: از گذشته تاریخ استکبار به این نتیجه رسیده است که در قلب خاورمیانه نقطه‌ای را انتخاب کرده و از آن نقطه خود را گسترش دهد و یک اسرائیل بزرگ به وجود بیاورد و آنها با این عنوان که سرزمین قدس برای یهود است پوشش دینی و مذهبی برای اهداف استکباری خود قرار می‌دهند.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: اهداف آنها دینی نیست بلکه استکباری و توسعه‌طلبی است و آنها می‌خواهند با این کار آرام آرام بر کشور‌های منطقه سلطه پیدا کنند.
آیت‌الله نمازی به اهمیت و ضرورت حضور مردم در راهپیمایی روز قدس اشاره کرد و ابراز داشت: شرکت در مراسم روز قدس یک وظیفه اسلامی و دینی برای امت اسلام است و با این کار مسلمانان باید به استکبار جهانی بفهمانند که حامی مردم مظلوم فلسطین هستند.
*سران کشور‌های عربی به موضوع فلسطین بی‌توجهی می‌کنند
بر اساس این گزارش آیت‌الله حسینی بوشهری با ابراز تاسف از عدم حمایت سران عرب از مردم فلسطین گفت: متاسفانه زمامداران کشور‌های عربی چنین فرصتی را پیش نیاوردند که همه مسلمانان تنفر خود را از صهیونیست نشان دهند و مورد تاثیر اراده استکبار جهانی هستند و نمی‌توانند در مقابل آنها اعلام موضع کنند.
نایب‌رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ابراز داشت: اگر همه مسلمانان اعلام انزجار کنند می‌توانند اراده خود را به دشمنان نشان دهند و دیگر دشمنان نمی‌توانند اراده خود را به مردم مظلوم فلسطین تحمیل کنند.
وی با بیان اینکه مسلمانان با حضور در راهپیمایی روز قدس می‌توانند اقتدار خود را به رخ استکبار جهانی بکشند، تصریح کرد: مسلمانان باید با حضور در تظاهرات روز قدس عظمت امت اسلامی را به جهانیان نشان دهند و نگذارند دشمنان که قصد ایجاد تفرقه در بین مسلمانان را دارند به هدف شوم خود برسند.
بر پایه این گزارش امام جمعه کهک هم به فراجناحی بودن این روز بزرگ اشاره و تصریح کرد: همه دنیا می‌دانند که این روز جهانی است و به جناح خاصی مربوط نمی‌شود و همه باید هوشیار باشند و با هوشیاری ملت هیچ کسی نمی‌تواند از این حرکت عظیم به نفع خودش استفاده کند.
حجت‌الاسلام علی‌اصغر صالح‌آبادی در ادامه گفت: دشمنان با دیدن خیل عظیم مردم در این روز قطعا ساکت شده و به این موضوع پی می‌برند که مردم ایران همیشه متحد بوده و با تبعیت از ولایت فقیه می‌توانند در امنیت و آرامش زندگی کرده و به پیروزی‌های زیادی دست پیدا کنند.
حجت‌الاسلام سیدمحمد سعیدی امام جمعه قم نیز با بیان اینکه مردم وظیفه دارند در راهپیمایی روز قدس شرکت کنند، اظهار داشت: حضور باشکوه ملت‌های مسلمان و ملت ایران یک ادای حداقلی مطالبه مشروع ملت فلسطین محسوب می‌شود.
وی به تأثیر این تظاهرات اشاره و تصریح کرد: برخلاف صهیونیست‌ها که می‌خواهند جنایاتشان بی‌سروصدا انجام شود، امام خمینی(ره) با طرح نام‌گذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به نام روز قدس با این ابتکار فضا را برای انجام نقشه‌های آنان از بین ‌برد.
وی با اشاره به اینکه در راستای فرا رسیدن روز قدس صهیونیست‌ها حملات جدیدی را آغاز می‌کنند، گفت: حملات آنها به این دلیل است که می‌خواهند در فلسطین وحشت ایجاد کرده و اسرائیل می‌خواهد ثابت کند که در هیچ شرایط و قاعده‌ای حاضر به پایان دادن ظلم خود به مظلومان فلسطینی نیست.

* سینما ابزار تبلیغی موثر در موضوع قدس است
حجت‌الاسلام محسن غرویان با اشاره به اهمیت حضور مردم در راهپیمایی روز قدس گفت: حضور مردم در همه صحنه‌های سیاسی و اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اصلی‌ترین پشتوانه پیروزی‌های ما در صحنه‌های مختلف بوده و روز قدس هم جلوه‌ای از حمایت‌های مردمی ملت ما از آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) است.
وی افزود: روز قدس از یادگارهای امام خمینی (ره) محسوب می‌شود و بعد بین‌المللی و پیام‌رسانی جهانی انقلاب اسلامی ایران را نشان می‌دهد و انقلاب پیامی برای همه مستضعفان جهان دارد و ما در این روز در برابر مستکبران حمایت خود را از مظلومان اعلام می‌کنیم.
بر اساس این گزارش مسئول اجرایی انجمن سینمای جوان استان قم راهپیمایی روز قدس را موثر دانست و بیان داشت: با شرکت در راهپیمایی در روز قدس می‌توانیم با شعار‌هایی که سر می‌دهیم همراهی با فلسطین را اعلام کنیم و به دشمنان و رژیم صهیونیستی بفهمانیم که مسلمانان همواره یار و یاور یکدیگر هستند.
علی بیطرفان به درک بالای مردم ایران اشاره کرد و اظهار داشت: خوشبختانه مردم ایران این موضوع را درک کرده‌ و همواره و همه ساله در این روز بزرگ در صحنه حاضر بودند و این حرکت خود را یک وظیفه اصلی دانسته و در روز قدس وارد صحنه می‌شوند.
وی تاثیر سینما را در بیان فریاد‌های مظلومانه فلسطینی‌ها موثر دانست و خاطرنشان کرد: سینما یک ابزار تبلیغاتی موثر و زبانی برنده است که می‌تواند تاثیر زیادی گذاشته و در بیان فریاد‌های مظلومان نقش مناسبی را ایفا کند.

*نباید در ارتباط با فلسطین تنها به قدس اکتفا کنیم
مسئول بسیج دانشگاه قم هم با اشاره به فرارسیدن روز قدس ابراز داشت: ما نباید در موضوع فلسطین تنها به روز قدس اکتفا کنیم، بلکه باید این موضوع را از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داده تا به میزان دشمنی رژیم صهیونیستی پی‌برده و اهتمام بیشتری برای دفاع از ملت مظلوم فلسطین داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: اسرائیلی‌ها شعار از نیل تا فرات را در سر می‌پرورانند و حتی آنها به این مرز‌ها قانع نیستند.
محمدرضا خلیلی به بی‌تفاوتی سران کشور‌های عربی اشاره کرد و بیان داشت: کشور‌های عربی که سرآمد آنها عربستان است، اصل حکومت خود را وابسته به رژیم صهیونیستی می‌دانند و تنها استمرار حکومت دیکتاتوری آنها برایشان مهم است و در مقابل موضوع فلسطین سکوت کرده و بسیار بی‌تفاوت عمل می‌کنند.
این گزارش حاکی است رئیس مرکز تحقیقات علمی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به اهمیت روز قدس گفت: اندیشه و رویکرد اسلامی به قدس، در یک خاستگاه ایدئولوژیک دینی و فضای چاره‌جویی نسبت به واقعیت‌های تلخ متوجه به مسلمانان در دهه‌های اخیر تولد یافت.
حجت‌الاسلام احمد مبلغی افزود: این اندیشه در بنیان‌های فکری استوار است و اهمیت و درون مایه‌های حرکت‌زای خود را از پیشینه‌ها و تجارب متراکم نهفته در تاریخ اسلام فرا گرفته است.
وی با اشاره اهمیت و تعریفی از روز قدس اظهار داشت: روز قدس روز توجه به پروژه‌های است که جهانی‌سازی وحدت اسلامی را فرا گرفته و تعمیق نگاه پرقدرت به قدس امکان‌پذیر می‌شود.

*سوء‌استفاده از روز قدس خیانت به امام است
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در آستانه روز قدس حملات جدیدی را آغاز کرده است، تصریح کرد: آنها از حضور مردم در راهپیمایی روز قدس هراس دارند و نگران این موضوع هستند که آینده فلسطین چه می‌شود و به همین دلیل حملات و هجمه‌های خود را آغاز کرده‌اند تا تاثیرات روز جهانی قدس را کمتر کنند و حضور مسلمانان در راهپیمایی روز قدس به شدت اسرائیلی‌ها را می‌ترساند.
حجت‌الاسلام علی بنایی با ابراز تاسف از اینکه برخی از روز قدس می‌خواهند سوءاستفاده سیاسی کنند، گفت: برخی با سلایق مختلف و حمایت از جناح خاصی می‌خواهند وارد صحنه روز قدس شوند و اتحاد را در بین مردم کم‌رنگ کنند و کسانی که راه امام خمینی(ره) را ادامه می‌دهند باید بدانند که این کار بزرگترین خیانت به حضرت امام و آرمان‌های انقلاب است.
بر پایه این گزارش علی نیکان قمی فرماندار قم با اشاره به اهمیت روز قدس اظهار داشت: روز قدس روز ویژه‌ای در جمهوری اسلامی ایران است و براساس بنایی که امام خمینی(ره) گذاشتند یاد و خاطره‌ای که قبلا در ذهن مردم کم‌رنگ شده بود با مشخص شدن روزقدس پررنگ شده و مورد توجه بیشتری قرار گرفت.
علی نیکان قمی افزود: شرکت در راهپیمایی این روز بزرگ علاوه بر این که نوعی عبادت محسوب می‌شود، یک وظیفه برای تمام مسلمانان است و با توجه به برگزاری راهپیمایی روز قدس در هفته آخر ماه مبارک رمضان این مراسم با معنویت خاصی همراه است و در این روز مردم جهان از مردم مظلوم فلسطین حمایت همه جانبه خود را می‌کنند.
همچنین عضو شورای عالی حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه روز قدس گفت: روز قدس روز نمایش قدرت خرد‌های انسانی و بسیج افکار عمومی امت اسلامی است که با حضور خود می‌گویند که مسئله فلسطین فراموش شدنی نیست.
سید محمد خرسند تاکید کرد: همه اقشار ایران باید تلاش کنند تا این یادگار امام خمینی (ره) را پاس بدارند.
وی ادامه داد: مردم باید با حضور خود در صحنه اجازه ندهند تا افراد فرصت‌طلب که به دنبال کوچکترین فرصت هستند، در روند برگزاری راهپیمایی این روز بزرگ خللی وارد کنند.

*جناح‌ها نباید روز قدس را به نفع خود مصادره کنند
مسئول اداره تبلیغات بخش قنوات بیان داشت: برگزاری این راهپیمایی در هر سال عظمت و تیزبینی حضرت امام(ره) را نشان می‌دهد و از سوی دیگر مشخص می‌شود که مردم به موضوع فلسطین حساس بوده و به آن توجه ویژه‌ای دارند.
حجت‌الاسلام سیدحسین سجادی‌‌تبار با بیان اینکه این روز کاملا فراجناحی است، گفت: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند روز قدس روزی نیست که جناح‌ها آن را به نفع خود مصادره کنند و در این روز همه به صورت یکپارچه در مقابل ظلم ایستادگی می‌کنند و با توجه به اینکه در انتخابات اخیر دست بسیاری از دشمنان رو شد، باید ملت ما حواس خود را بیشتر جمع کند.
وی تصریح کرد: روز قدس مسئله ظالم و مظلوم است و باید در این روز از نظام حمایت شده و موضوع مظلومینی که مورد ظلم واقع شده‌اند مدنظر قرار گرفته شود.
یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی با بیان اینکه به حمایت از مردم فلسطین به عنوان صدقه نگاه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: روز قدس تبیین بعد جهانی انقلاب و دفاع از مظلوم است و مسلمانان حمایت خود را از این مردم مظلوم به عنوان صدقه نمی‌دانند بلکه آن را یک رسالت، وظیفه و آرمانی برای انقلاب قلمداد می‌کنند.
عبدالله حاجی‌صادقی روز قدس را مهم‌ترین مشکل استکبار دانست و ابراز داشت: همه مسلمانان نسبت به روز قدس حساسیت دارند و از نظر ارزشی هم چون این روز با ماه مبارک رمضان پیوند خورده بسیار معنوی و ارزشمند است و باید بدانیم که این روز از مصادیق عمل صالح است و در قرآن نیز برای آن پاداش در نظر گرفته شده است.
بنابراین گزارش استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های قم نیز در گفتگو با فارس خاطرنشان کرد: قدس آزادی و دین‌مداری را طلب می‌کند و باید در آن عدالت وجود داشته باشد و با توجه به اینکه روز قدس در ماه مبارک رمضان است و این ماه نیز ماه عبادت است باید همه جهانیان برای ایجاد عدالت در راهپیمایی حضور داشته باشند.
مهدی مطهر‌نیا به بی‌تفاوتی سران عربی اشاره کرد و بیان داشت: سران دولت‌های عربی دولت محور هستند نه ملت باور و تنها به فکر این هستند که جایگاه خود را حفظ کرده و موقعیت خود را پایدار‌تر کنند به همین دلیل موضوع فلسطین برای آنها اهمیت چندانی ندارد.
وی با اشاره به اینکه روز قدس یک روز سیاسی است، تصریح کرد: درست است روز قدس یک روز سیاسی است اما باید این سیاست توام با حقیقت، آزادی و صلح باشد و در این روز رفتار‌های سیاسی گروهی نباید اتفاق بیفتد.

*روز قدس موجب تقویت اقتدار نظام است
دیگر استاد علوم سیاسی دانشگاه‌های قم روز قدس را موجب تقویت اقتدار نظام دانست و بیان داشت: روز قدس سبب اقتدار بیشتر نظام شده و به همگان اثبات می‌شود که مردم تنها شعار نمی‌دهند بلکه در عمل هم این را به اثبات می‌رسانند و این موضوع در چانه‌زدن‌های سیاسی منطقه و فرا‌منطقه‌ای و دستاورد‌های داخلی تاثیر می‌گذارد.
کمال اکبری با اشاره به اینکه حملات صهیونیست در آستانه روز قدس شدت پیدا می‌کند، گفت: مهم‌ترین هدف صهیونیست این است تا در این روز که توجه جهانیان به قدس جلب شده است اعلام کند که ما همچنان جدی هستیم و دست از ظلم بر‌نمی‌داریم.
یکی دیگر از اساتید علوم سیاسی دانشگاه‌های قم خواستار حضور مردم در راهپیمایی روز قدس شد و تاکید کرد: در واقع ما باید به این نکته توجه کنیم که ایران به نوعی خط مقدم مبارزه با اسرائیل است و همه نگاه‌ها به سمت و سوی ایران بوده و بنابراین باید این موضوع را از زوایای مختلف بررسی کنیم و از بروز بسیاری از برنامه‌ها و کارهایی که به حضور مردم در این روز خدشه وارد می‌کند، جلوگیری کنیم.
محمد ترابی نقش رسانه‌ها را در حضور مردم موثر دانست و بیان داشت: مردم همان طور که در سال‌های گذشته با هوشیاری حاضر می‌شدند امسال نیز شاهد حضور آنان خواهیم بود و رسانه‌ها و نخبگان می‌توانند در این زمینه نقش خوبی داشته تا بستری فراهم شود که کسی نتواند مانع حضور مردم در روز قدس شود.
بر اساس این گزارش رئیس بسیج اساتید استان قم با اشاره به این که در آستانه روز قدس صهیونیست به حملات جدید نسبت به مردم مظلوم فلسطین می‌پردازد، گفت: مردم فلسطین از حملات اسرائیل آگاه بوده و به همین دلیل گروه‌های جهادی خود را آماده کرده‌اند تا در برابر آنها از فلسطین دفاع کرده و بر پیکر این رژیم ضربه نهایی را بزنند.
مجتبی محدث با بیان این که مردم اجازه نمی‌دهند تا کسی از روز قدس به نفع خود سوء‌‌استفاده کند، تاکید کرد: مردم ما قائل به آن نیستند تا گروه‌هایی بخواهند از روز قدس سوءاستفاده سیاسی کنند و کسانی که این قصد را دارند باید بدانند اگر ما گروه‌های حزب‌الله را تقویت کنیم به منافع ملی خود کمک کرده‌ایم چون وقتی دشمنان ما را ضعیف دیدند خواستند در داخل به ما ضربه بزنند و هوشیاری مردم قطعا نمی‌گذارد تا کسی در این روز کار ناشایستی انجام بدهد.

*خیانتکاران در روز قدس جایی ندارند
همچنین معاون سیاسی ـ امنیتی استاندار قم با بیان اینکه حضور مردم مانع ورود خیانتکاران به صحنه راهپیمایی روز قدس می‌شود، تصریح کرد: بحث خدشه وارد کردن به روز قدس توسط گروه‌هایی در داخل کشور هم مطرح شده و خود آنها می‌دانند که با حضور مردم آن خائنان جرئت هیچ کاری ندارند.
احمد حاجی‌زاده اضافه کرد: مردم در طول 30 سال اجازه ندادند تا کسی بتواند به این روز خدشه‌ای وارد کند و باید امسال نیز هوشیار باشند.
وی گفت: بهتر است افرادی که قصد خیانت دارند به عملکرد گذشته خود نگاه کرده و بدانند که با این کار‌ها به هیچ جایی نرسیدند و بعد از این هم اگر بخواهند همین‌گونه پیش بروند قطعا موفق نخواهند بود.
بر پایه این گزارش رئیس پژوهشگاه علوم و اندیشه سیاسی نیز با ابراز تاسف از بی‌تفاوتی سران دولت‌های عربی نسبت به موضوع فلسطین ابراز داشت: این مشکل در گذشته برای ایران هم پیش آمده بود و به دلیل اینکه حکومت پهلوی دست نشانده بود فقط به نظرات اربابان خود گوش می‌کرد و به مردم اهمیتی نمی‌داد تا اینکه مردم انقلاب کردند و حکومت مردمی روی کار آمد.
حجت‌الاسلام محمد لک‌زایی ادامه داد: سران دولت‌های عربی هم این‌گونه هستند و به خاطر اینکه از خود مدیریتی ندارند و به نظرات مردم اهمیت نمی‌دهند بنابراین تابع صهیونیست بوده و چون صهیونیست با فلسطین دشمنی دارد آنها نیز به این مسئله بی‌تفاوت هستند و برای دوام و بقای خود مجبور هستند که چنین کاری را انجام دهند.
یکی دیگر از کارشناسان مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت روز قدس یاد‌آور شد: روز قدس مبنای اعتقادی ما و از مفاهیم قرآن است که به ما می‌گوید رژیم نامشروع باید از عرصه حذف شود و آموزه‌های اسلامی به ما می‌آموزد تا با رژیم صهیونیستی برخورد کنیم.
حسام‌الدین اصغری حضور در راهپیمایی روز قدس را امری ضروری خواند و یادآور شد: مردم وظیفه دارند با حضور پررنگ خود در راهپیمایی روز قدس به ندای امام خمینی(ره) لبیک گفته و با صهیونیست به جنگ بپردازند و حضور مردم دشمنان را از نفوذ در بین مردم مایوس کرده و نمی‌گذارد مزدوران داخلی هم کاری انجام دهند.

*گروه‌گرایی در روز قدس جایگاهی ندارد
یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به تجمع‌های دیگر در روز قدس اشاره و تصریح کرد: اگر افرادی این روز بزرگ را تبدیل به تجمعی کنند که تفرقه و گروه گرایی ایجاد شود این کار بزرگترین خیانت به روز قدس و آرمان‌های حضرت امام (ره) است.
حجت‌الاسلام محمود رجبی خواستار کنار گذاشتن جناح بازی شد و عنوان داشت: همه گروه‌ها باید با هر گرایشی که دارند تعلقات خود را کنار گذاشته و در این مراسم بزرگ شرکت کنند و به وحدت بپردازند در غیر این صورت به آرمان‌های امام خمینی(ره) پشت خواهند کرد.
مدیر‌کل سیاسی ـ انتظامی استانداری قم هم با اشاره به فرمایشی از امام خمینی (ره) گفت: امام خمینی (ره) درباره فلسطین و روز قدس فرمودند «روز قدس روز اسلام است» و بعد از این سخن ایشان، روز قدس جهانی شد و جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس نامگذاری شد.
محمد‌جواد خوانساری ادامه داد: تا قبل از نام‌گذاری این روز، فلسطین ناشناخته و مظلوم‌تر از اکنون بود، اما بعد از اعلام این روز بزرگ مسئله فلسطین ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد و تمام جهان در روز قدس از مردم مظلوم فلسطین یاد کرده و به حمایت از آنان پرداختند.
وی به اهمیت حضور در راهپیمایی روز قدس اشاره و خاطرنشان کرد: هرساله با حضور در این روز و وارد شدن به صحنه با آرمان‌های امام خمینی (ره) و انقلاب تجدید بیعت می‌کنیم و با حضور مجدد خود به مردم مظلوم فلسطین امید تازه‌ای می‌دهیم تا در مقابل تجاوز‌ها و هجمه‌های رژیم صهیونیستی ایستادگی کنند.