حاشیه‌های دیدار جمعی از اهالی فرهنگ‌وهنر دفاع مقدس با رهبر معظم انقلاب

خبرگزاری فارس: دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبر معظم انقلاب، با سخنان صمیمانه مجید مجیدی، حبیب احمدزاده، مرتضی سرهنگی، محمدرضا سنگری، انسیه شاه‌حسینی‌ و... شور و شوق هنرمندان و اهالی فرهنگ و ادب دفاع مقدس همراه بود.


گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرنگار فارس، جمعی از هنرمندان، کارگردانان، فیلمنامه‌نویسان، نویسندگان، شعرا و فعالان عرصه فرهنگ و هنر در حوزه ادبیات و هنر دفاع مقدس عصر دیروز با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، دیدار و گفتگو کردند.

- عقربه‌ها ساعت 5 عصر را نشان می‌داد که آقا وارد حسینیه شدند و با شور اشتیاق میهمانان هنرمند رو به رو شدند، مجری برنامه آقای اکبر نبوی در جایگاه قرار گرفت و ضمن سلام به آقا و حضار یادآوری کرد که این جلسه قرار است صمیمی و صریح باشد.

- اولین میهمان سخنران حبیب احمدزاده از حوزه ادبیات داستانی بود، این داستان‌نویس خاطره‌ای نقل کرد و گفت گزارشگری از من پرسید تو این همه به جبهه رفته‌ای چرا شهید نشدی و من به او گفتم من دوبار شهید شده‌ام، بنیاد شهید مرا قبول ندارد.

- هنگامی که حبیب احمدزاده مطرح کرد که گزارشگر از من پرسید چرا شهید نشده‌ای، مقام معظم رهبری با همان صمیمیت همیشگی به ایشان گفتند؛ می‌خواستی بگویی بروید از عراقی‌ها بپرسید.

- حاج مرتضی سرهنگی (مسئول فرهنگ و هنر ادبیات پایداری) دومین سخنران این نشست صمیمی بود. او خاطر نشان کرد که ادبیات دفاع مقدس در ایران ساخته نشده است، متولد شده است و این فرزند پدر می‌خواهد. او همچنین گزارشی از روند آثار ادبیات دفاع مقدس ارائه داد.

- انسیه شاه‌حسینی (فیلمنامه نویس و کارگردان عرصه دفاع مقدس) سومین سخنران،فضای جلسه را با یاد شهدای دفاع مقدس معطر کرد. او با ذکر یاد شهید علم‌الهدی و خاطرات مشترک آن شهید با آقا، صمیمیتی و صداقتی خاص به جلسه بخشید.

- سردار سعید قاسمی (از فرماندهان عرصه فرهنگی دفاع مقدس) هم با قرار گرفتن در جایگاه، مسئله شبیخون فرهنگی را با بیانی شفاف یادآور شد.

- مسعود فراستی (از منتقدان حوزه سیما و تلویزیون) ایشان هم در مدت زمانی اندک سه مسئله مهم را گوش زد کرد؛ 1- خود را هنرمند ندانیم 2- کار جدی ارائه دهیم 3- فرهنگ را سیاست زده نکنیم.

- محمدرضا سنگری (استاد دانشگاه، شاعر و منتقد) مثل همیشه سخنرانی جذابی کرد. یک سخنرانی کوتاه مزین به شعر رجزی از حضرت علی اکبر(ع). وی همچنین ضرورت حضور یک بانک اطلاعاتی را در حوزه ادبیات خاطر نشان کرد.

- مجید مجیدی (کارگردان سینما) دیگر سخنران این نشست بود. مجیدی بسیار شاعرانه صحبت کرد. او با یاد کردن خاطرات 8 سال دفاع مقدس متذکر شد که بهترین روزها همان روزها بودند. روزهایی که پر از معنویت و ایثار بود روزهایی که رویاهای سرزمین ما هستند.
مجیدی گفت: خیلی از فیلم‌سازان می‌خواستند به این جلسه بیایند اما نه به دلیل ناراحتی بلکه به دلیل ناخوش‌احوالی نتوانستند بیایند او در این لحظه رو به آقا کرد و با صدایی بغض آلود به‌ آقا گفت: من هم حال خوبی ندارم و گریه‌اش گرفت.
مجید مجیدی بسیار صمیمی و روان درد دل کرد و گلایه اش از صدا و سیما را هم مطرح کرد. پس از صحبت های مجید مجیدی مقام معظم رهبری با همان مهربانی همیشگی فرمودند نباید ناامید بود. در کنار سختی ها، آسانی ها را هم باید دید و این ویژگی هنرمندان است.

- آقا گفتند: من یک تسلا به ایشان (مجید مجیدی) بدهم. این رویاها که شما می‌گوئید، وقتی خود من رئیس جمهور بودم، در زمان جنگ و سال‌های 63،64 و 65 در اهواز، در خاطرات دفاع مقدس خیلی زیاد است. الان در کنار این جهنم، یک بهشت‌هایی هم وجود دارد، از آن غفلت نکنید.

ـ نادر طالب زاده(کارگردان و مستندساز) از دیگر شرکت کنندگان سخنران بود. و در سخنان خویش مطرح کرد که ضرورت ایجاد یک شبکه مستقل مستند در صدا و سیما احساس می‌شود.

ـ سیدمهدی شجاعی (نویسنده انقلاب) با این که کسالت داشت، در جایگاه حاضر شد و مختصر و مفید ادب و متانت خویش را نثار مقام معظم رهبری و میهمانان ارجمند کرد.

ـ ساعت 18:50 هنگام سخنرانی آقا فرا رسید که مقام معظم رهبری فرمودند نوبت به میهمانان بدهید و نوبت به حسین مسافر آستانه از حوزه تئاتر رسید.

ـ آخرین سخنران این جلسه مسعود ده‌نمکی (کارگردان سینما) بود. ده‌نمکی مثل همیشه لبخند بر لب ، راحت سخنرانی کرد. او در صحبت‌هایش، به تسلای مجید مجیدی رفت و گفت ما هم دل‌مان گرفته است.

ده‌نمکی همچنین اهمیت سینمای دفاع مقدس را یادآور شد و با امیدواری، نشاطی هم با گفتن خاطره‌ای به جمع هدیه داد.

- در این نشست سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عزت اله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، محسن پرویز معاون فرهنگی وزیر ارشاد، حسن بنیانیان رئیس حوزه هنری، محمد علی زم، محمد رضا جعفری جلوه معاون سینمایی وزیر ارشاد، سردار سیدفیصل باقرزاده، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران ، بیژن نوباوه نماینده مجلس و ... حضور داشتند.

- نشست هنری هنرمندان ادبیات دفاع مقدس با اقامه نماز به امامت مقام معظم رهبری و صرف افطار در بیت آن معظم‌له به پایان رسید.

ـ مقام معظم رهبری در سخنان خویش از آثار مرتبط دفاع مقدس همچون کتاب دا، فیلم‌های آژانس شیشه‌ای ، لیلی یا من است و اخراجی‌ها یاد کردند.

  
نویسنده : حسینی ; ساعت ٤:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥
تگ ها :