سردار عراقی:رزمایش بزرگ هنری «یادیاران» در هفته دفاع مقدس برگزار می شود
ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: فرمانده سپاه تهران بزرگ از برگزاری نمایشگاه و رزمایش بی سابقه یادیاران از سوی سپاه محمد رسول‌الله(ص) در هفته دفاع مقدس خبر داد.


به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار عبدالله عراقی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ صبح امروز در نشست خبری که به منظور تشریح برنامه‌های سپاه تهران بزرگ در هفته دفاع مقدس در ستاد فرماندهی این سپاه برگزار شد، ضمن بررسی مقاطع مختلفی از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، خاطرنشان کرد: در اوایل این جنگ به خاطر وضعیت نامساعد نیروهای مسلح و نیز وضعیت سیاسی و تحریم‌های مختلف قادر به پاسخ دادن به تجاوزات رژیم بعث نبودیم و همین مسائل باعث شده بود تا تحلیلگران آنها شکست قریب‌الوقوع جمهوری اسلامی را پیش‌بینی کنند.
وی با بیان اینکه رژیم بعث عراق با پشتوانه کامل بین‌المللی از لحاظ تسلیحاتی و مالی به سرزمین ما حمله کرد گفت: در این جنگ هر دو ابرقدرت شرق و غرب به پشتیبانی از رژیم بعث پرداختند که این موضوع برای اولین بار صورت گرفت به طوری که از جنگنده‌های میگ و سوخوی روس تا هواپیماهای جاسوسی آواکس آمریکا و میراژهای فرانسوی در اختیار رژیم صدام قرار داشت.
عراقی با بیان اینکه نیروهای مسلح ما توانستند با کمک پشتیبانی‌های مردمی و رهبری حکیمانه حضرت امام (ره) در مقاطع مختلف ضمن جلوگیری از پیشروی دشمن، تلفات زیادی بر آنها وارد کنند، افزود: امروز پس از گذشت سالها از پیروزی در جنگ تحمیلی با اقتدار و سربلندی هفته دفاع مقدس را جشن می‌گیریم.
فرمانده سپاه تهران بزرگ در خصوص برنامه‌های این سپاه در ایام هفته دفاع مقدس، رژه نیروهای مسلح، برگزاری یادواره شهدا، اختتامیه طرح هجرت 3 در بسیج سازندگی، اجرای طرح محرومیت‌زدایی توسط بسیجیان، برگزاری جشنواره‌های فرهنگی متناسب با ایام دفاع مقدس، غبارروبی مزار شهدا و دیدار با جانبازان و ایثارگران،‌مراسم روز سرباز، برگزاری کاروان راهیان نور غرب کشور، ارسال پیامک‌های فرهنگی، برگزاری نمایشگاه‌های دفاع مقدس در حوزه‌ها و پایگاه‌ها را از جمله برنامه‌های سپاه محمد رسول‌الله(ص) در این هفته عنوان کرد.
عراقی با بیان اینکه در هفته دفاع مقدس سه کار عمده مد نظر سپاه محمدرسول‌الله(ص) قرار دارد به نشست با پیشکسوتان دفاع مقدس در یکم مهر ماه اشاره کرد و گفت: در این همایش که بیش از 5 هزار نفر از پیشکسوتان جهاد و شهادت شرکت خواهند داشت، با حضور مقامات عالیرتبه کشوری از آنان قدردانی خواهد شد.
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه یاد یاران در هفته دفاع مقدس نیز تصریح کرد: برگزاری این نمایشگاه و رزمایشی از سوی تهران بزرگ در سطح کشور بی‌سابقه است و ما برای پذیرایی مردم اقدام به مسقف کردن یک فضای 20 هزار متری به علاوه یک فضای 5 هزار متری روباز کرده‌ایم تا علاقمندان بتوانند به راحتی در این مراسم شرکت کرده و از برنامه‌های آن استفاده کنند.
فرمانده سپاه تهران بزرگ گفت: در این نمایشگاه که بیشتر آن را از طریق نرم‌افزاری برگزار کرده‌ایم برخی جنگ‌افزارها و تسلیحات جدید نظامی نیز تا آنجا که اجازه داشته باشیم در محل پادگان امام حسن واقع در اتوبان بسیج به نمایش درخواهیم آورد که این نمایشگاه از دوم مهر ماه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر به مدت 10 روز برای عموم برپا خواهد بود.
عراقی سالن ماورای بنفش را که فضایی تخیلی و تجسمی از جنگ است، سالن مربوط به کارهای هنری ایام دفاع مقدس، برگزاری گالری عکس، سالن دستاوردهای هنری با مفاهیم دفاع مقدس، سالن همایش چند منظوره، شامل یک سینمای کوچک روایتگری، تیراندازی با توپ و تاکسی تانک را از جمله برنامه‌های جانبی این نمایشگاه بزرگ دانست و افزود: پیش‌بینی می‌کنیم بیش از 15 هزار نفر در روز از این نمایشگاه و رزمایش دیدن کنند.
وی در خصوص برگزاری رزمایش در کنار این نمایشگاه، ضمن بی‌سابقه توصیف کردن این رزمایش، خاطرنشان کرد: قصد داریم با شبیه‌سازی کامل فضای جبهه و جنگ، مراحل مختلف انجام عملیات‌ها، اعزام و پشتیبانی‌های رزمندگان، مردم را با حال و هوای آن روزها آشنا کنیم.
فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) ادامه داد: این رزمایش در محل پادگان امام حسن(ع) برگزار می‌شود و با توجه به تدابیر اندیشیده شده و نیز بازسازی استادیوم واقع در این پادگان، سعی شده تا امکانات لازم و کافی برای بهره‌مندی هر چه بیشتر مردم مهیا گردد.
عراقی با اشاره به برگزاری موفق مراسم شب آفتابی از سوی لشکر 27 محمد رسول‌الله(ص) در سالهای گذشته خاطرنشان کرد: در مراسم شب آفتابی روزانه حدود 2 تا 3 هزار نفر از مردم برای دیدن آن شرکت می‌کردند که البته با برخی مشکلات در خصوص سازماندهی آنها مواجه بودیم اما این بار با اندیشیدن تدابیر لازم سعی کرده‌ایم این مشکلات برطرف شود.
وی با بیان اینکه عمده وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شهرداری‌ها، صدا و سیما و رسانه‌ها در برگزاری این برنامه عظیم و کم نظیر سپاه محمد رسول‌الله را کمک می‌کند، ‌گفت: در نوبت صبح عمدتا از دانش‌آموزان و دانشجویان پذیرایی به عمل خواهد آمد و در نوبت شب نیز که به برگزاری رزمایش اختصاص خواهد یافت، بازدید برای عموم آزاد خواهد بود.
فرمانده سپاه تهران بزرگ افزود: تمامی هنرمندان و صاحب‌نظرانی که قصد دارند ما را در برگزاری این مراسم یاری دهند، می‌توان از طریق 2 شماره تلفن 22661302-3 و یا از طریق فکس 22661304 نظرات خود را با ما در میان بگذارند.
عراقی یکی از مهمترین اهداف برگزاری این مراسم را آشنایی مردم با عملکرد هنرمندانه بسیجیان عنوان کرد و گفت: از آنجایی که برخی، نیروهای بسیج را تنها یک نیروی نظامی می‌دانند قصد داریم با برگزاری این مراسم‌ها آنها را با زوایای مختلف بسیج بیشتر آشنا کنیم.