قدس و فلسطین دراندیشه وکلام امام خمینی(ره)
ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: ما طرفدار مظلوم هستیم ، هرکسی در هر قطبی که مظلوم‏باشد ما طرفدار آنها هستیم و فلسطینی‏ها مظلوم هستند واسرائیلی‏ها به آنها ظلم کرده‏اند ، از این جهت ما طرفدار آنهاهستیم .


1- از مصیبتهای بزرگ مسلمین ، قضیه اسرائیل تجاوزکار است‏و از طرف شاه برخوردار از کمک است و دول اسلامی غالبا در این‏امر مهم حیاتی بی‏تفاوت هستند .

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 41 .

2- در فلسطین یک عده محدودی از این صهیونیست‏ها ، از این‏یهودی‏ها ، یک قسم از این اسرائیل یک عده محدودی این قدر ممالک‏عربی را که بیش از صدمیلیون جمعیت دارد ، طوری کرده است که یابعضی‏شان تسلیم او شده‏اند ، بعضی‏شان هم نمی‏توانند هیچ‏کاری بکنند.

می‏گویند آمریکا پشت‏سر اوست . خیر بی‏عرضه هستید ، بی‏عرضه‏اند. . . اگر این قدرت ، قدرت صد میلیونی عرب باهم مجتمع بشوند ،آمریکا هم نمی‏تواند کاری بکند ، اروپا هم نمی‏تواند هیچ جانمی‏تواند کاری بکند . اگر یک وقت استشمام این را کردند که این‏دول عربی می‏خواهند باهم مجتمع بشوند ، یک کاری بکنند برهم‏بخورد این اجتماعشان ، مثلا رئیس جمهور مصر را ببرند به آنجا .

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 248 .

3- ما در قضیه فلسطین همیشه مخالف با شاه و اسرائیل وپشتیبانان آنان بوده و با شما همصدا بودیم و مظالم اسرائیل رابه ملت‏ها رساندیم و حال که ملت ایران در زیر چکمه دژخیمان شاه‏و در حصار تانگ‏ها و توپ‏ها و مسلسل‏هایی است که از سربازان‏اسرائیلی در خیابان‏های تهران برای کشتار ملت‏بی‏دفاع ایران ازآنها کمک گرفته ، با ملت مظلوم ما همصدا شوید .

صحیفه نور ، ج 2 ، ص 107 .

4- جهان عرب باید بداند امروز ضربه‏ای که صدام و سادات به‏آنها زده‏اند ، چنان وحشتاک است که تنها با اتحادشان می‏توانندجبران نمایند . . . آیا وقت آن نرسیده است که ملت مبارز و غیورفلسطین بازی‏های سیاسی مدعیان مبارزه با اسرائیل را شدیدا محکوم‏نموده و با سلاح گرم سینه اسرائیل دشمن سرسخت اسلام و مسلمین رابشکافد ؟

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 125

5- روز قدس که همجوار شب قدر است ، لازم است که در بین‏مسلمانان احیا شود و مبداء بیداری و هشیاری آنان باشد . . . درروز قدس که آخرین روزهای شهرالله اعظم است ، سزاوار است که همه‏مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرت‏هارها شده و به قدرت لایزال الله بپیوندند . . .

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 73

6- هان ای مسلمانان جهان و مستضعفان گیتی . . . تاکی بایدقدس شما در زیر چکمه تفاله‏های آمریکا ، اسرائیل غاصب پایکوب‏شود ؟ تاکی سرزمین قدس ، فلسطین ، لبنان و مسلمانان مظلوم آن‏دیار در زیر سلطه جنایتکاران بسر ببرند و شما تماشاچی باشید وبعضی حکام خائن شما آتش بیار آنان باشند . . . تاکی به جای‏مقابله با دشمنان اسلام و برای نجات قدس از اسلحه‏گرم و قدرت‏نظامی و الهی غفلت نموده و با کارهای سیاسی و برخوردهای‏سازشکارانه با ابرقدرت‏ها وقت گذرانده و به اسرائیل مهلت‏جنایت‏های بی‏امان داده و شاهد قتل عام‏ها باید بود ؟ . . .

همان

7- روز قدس را زنده نگه دارند . امید است‏بازنده نگه داشتن‏این روز بی‏تفاوتی‏ها زائل شود و غفلت‏ها مرتفع گردد . . . ملت ودولت و مجلس و ارتش و سایر قوای مسلح ایران که امروز با وحدت‏اسلامی و انسجام الهی صف واحد هستند ، مصمم‏اند که . . . تابرگشت قدس و فلسطین به دامن مسلمین ، از لبنان و قدس عزیزپشتیبانی نمایند .

همان .

8- مسلمانان جهان باید "روز قدس‏ " را روز همه مسلمین ،بلکه مستضعفین بدانند .

همان .

9- از اول مبارزات ، قضایای لبنان و فلسطین جزء مقاصد اصلی‏ما بوده است . . . اگر آمریکا و اسرائیل لا اله الا الله بگویند، ما قبول نداریم ، چرا که آنها می‏خواهند سرما کلاه بگذحرند .

آنها که صحبت از صلح می‏کنند ، می‏خواهند منطقه را به جنگ بکشند.

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 209

10- اسرائیلی که خون مسلمین را مکیده است و فلسطین را قدس‏را آن طور کرده است . . . حالا ما موظفیم که حافظ او باشیم ،همه تامین کنیم او را ! آن کسی که از اول که وارد شده است درقدس و فلسطین ، همه کارهایش غاصبانه بوده است ، حالا ما به‏رسیمت‏بشناسیم ، . . . اگر نقطه مثبتی که بعضی‏ها می‏گویند این‏است که یکی از مواد این است که اسرائیل خارج بشود تا جنگ گذااز تا آن حدودی که در جنگ کذاست این از نقاط منفی این است .

این معنایش این است که اسرائیل این همه جاها را که گرفته است ،مال خودش حالا یک چند جا را هم رها کند . . .

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 225 .

11- اگر ما همه از بین برویم بهتر است از این که ذلیل باشیم‏زیر دست صهیونسیم و زیر دست آمریکا

همان .

12- ما اکنون نیز تکرار می‏کنیم که تا ملت‏های اسلام ومستضعفان جهان بر ضد مستکبران جهانی و بچه‏های آنان خصوصااسرائیل غاصب قیام نکنند ، دست جنایتکار آنان از کشورهای اسلامی‏کوتاه نخواهد شد و این غده سرطانی از بیت المقدس و لبنان اخراج‏نخواهد گردید .

صحیفه نور ، ج 15 ، ص 158 .

13- همه دست‏به دست هم دادند که نگذارند که ملت فلسطین ،این راهی را که الان پیش گرفته است ، باقی باشد ، یا به صورت‏دلسوزی برای فلسطین که حیف فلسطین دارد چه می‏شود . خوب است که‏مثلا یک قدری مماشات کنند تا کار درست‏بشود و ملت فلسطین بداندکه اگر یک قدم عقب بگذارد ، راجع به همین معنایی که الان در دست‏دارد ، دو باره بر می‏گردد به آن حال اول .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 179 .

14- ملت‏های مسلمان باید به فکر نجات فلسطین باشند و مراتب‏انزجار و تنفر خویش را از سازشکاری و مصالحه رهبران ننگین وخودفروخته‏ای که به نام فلسطین ، آرمان مردم سرزمین‏های غصب شده‏و مسلمانان این خطه را به تباهی کشیده‏اند ، به دنیا اعلام ونگذارند این خائنان بر سر میز مذاکره‏ها و رفت و آمدها ، حیثیت‏و اعتبار و شرافت ملت قهرمان فلسطین (را) خدشه‏دار کنند که‏این انقلابی‏نماهای کم شخصیت وخود فروخته به اسم آزادی قدس به‏آمریکا و اسرائیل متوسل شده‏اند .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 115 .

15- عجبا که هر روز از فاجعه خونبار غصب فلسطین می‏گذرد ،سکوت و سازش سران کشورهای اسلام و طرح مماشات با اسرائیل غاصب‏بیشتر وحتی از تبلیغ و شعارهای بیت المقدس هم خبری به گوش‏نمی‏رسد . . . نکند اینان تصور کرده‏اند که گذشت زمان سیرت وصورت جنایت‏های اسرائیل و صهیونیزم را دگرگون ساخته‏است و گرگ‏های‏خون آشام صهیونیزم از فکر تجاوز و غصب سرزمین‏های نیل تا فرات‏دست‏برداشته‏اند .

همان .

16- مسوولین محترم کشور ایران و مردم ما وملت‏های اسلامی ازمبارزه با این شجره خبیثه و ریشه‏کن کردن آن دست نخواهند کشید .

. . و با تشکیل هسته‏های مقاومت‏حزب الله در سراسر جهان اسرائیل‏را از گذشته جنایت‏بار خود پشیمان و سرزمین‏های غصب شده مسلمانان‏را از چنگال آنان خارج کرد . . . اطمینان می‏دهم ملت ایران شمارا تنها نخواهد گذاشت .

همان .

17- ما شاهد بودیم که درزمانی که مسلمین با کفار اسرائیل درحال جنگ بودند ، دولت ایران به امر شاه دولت اسرائیل را به‏رسیمت‏شناخت و علما مخالفت کردند . ما شاهد کمک‏های این مردسیاه دل به اسرائیل بودیم و در حالی که مسلمین را آواره‏می‏کردند و به خاک و خون می‏کشیدند ، نفت و اسلحه و کمک‏های دیگری‏که بودجه آن از خون و دسترنج ملت ایران تهیه می‏شد ، در اختیارآنها می‏گذاشت . . . وظیفه اسلامی و ملی شماست که اضافه بر وظایف‏انقلابی‏تان در راه آزاد کردن سرزمین فلسطین ، در راه وحدت دول‏عرب و اتفاق کلمه آنها جدیت و فداکاری کنید . . . آرزوی ما آن‏است که سرزمین فلسطین و مسجد اقصی از صهیونیسم تطهیر شود ومردم فلسطین به سرزمین خویش باز گردند .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 248

18- اکیدا شایسته و بلکه واجب است که قسمتی از وجوه شرعی‏مانند ذکوات و سایر صدقات به مقدار کافی به این مجاهدان راه‏خدا اختصاص داد به مجاهدانی که در صفوف نبرد و فداکاری به‏منظور ازبین بردن صهیونیسم کافر ضد بشری می‏جنگند .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 138

19- . . . هنگامی که می‏بینید خون‏های برادران و خواهران‏بی‏گناه شما در سرزمین‏های مقدس فلسطین جاری است و هنگامی که‏مشاهده می‏کنید سرزمین‏های ما به دست صهیونیست‏های تبهکار ویران‏گشته ، در این شرایط هیچ راهی جز ادامه جهاد نمی‏ماند و برهمه‏مسلمانان واجب است که کمکهای مادی و معنوی خود را در این جهادمقدس صرف کنند .

همان .

20- بهترین راه این است که مردم مسلمان ایران با همه‏امکاناتشان بکوشند داد و ستد خود را با صهیونیست‏های داخلی وغیر از آنان که در ایران هستند ، به طور کلی قطع نموده و ازلحاظ روحی ومادی آنان را مستاصل و بیچاره نمایند . نکته‏ای که‏هیچ‏جای تردید در آن نیست ، اینکه وظیفه هر فرد مسلمانی که دردورترین نقاط جهان اسلامی به سر می‏برد همان وظیفه‏ایست که خلق‏مسلمان فلسطین بدان موظفند . "المسلمون ید واحده علی من‏سواهم یسعی بذمتهم ادناهم‏ "همان .

21- برای آزادی سرزمین اسلامی فلسطین از چنگال صهیونیسم دشمن‏سرسخت اسلام و انسانیت چاره‏اندیشی کنید . از مساعدت و همکاری بامردان فداکاری که در راه آزادی فلسطین مبارزه می‏کنند ، غفلت‏نورزید .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 156 .

22- این اختلافات سران کشورهای اسلامی است که مشکله فلسطین رابه وجود آورده ، نمی‏گذارد حل شود .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 157 .

23- اسرائیل با تبانی و همفکری دولت‏های استعماری غرب و شرق‏زائیده شد و برای سرکوبی و استعمار ملل اسلامی به وجود آمد وامروز از طرف همه استعمارگران حمایت و پشتیبانی می‏شود .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 186

24- امروز ماناظر جهاد مبارزین فلسطینی در راه سپردن سرنوشت‏فلسطین به فلسطینی‏ها هستیم ، ناظر مجاهدانی هستیم که جان برکف‏به جهاد قهرمانانه علیه اشغال و تجاوز و در راه آزادی فلسطین وسرزمین‏های اشغال شده ، بپا خاسته‏اند ، ناظر آنچه که دیروزدست‏نشاندگان استعمار در اردن وامروز در لبنان بر سر این‏مجاهدان آوردند ، ناظر تبلیغات و توطئه‏هایی که علیه آنان به‏انحاء مختلف همگی به تحریک و به دست گماشتگان استمعار و به‏منظور جدا کردن گروه‏های مسلمان از مبارزان فلسطینی و به خاطربیرون کردن مبارزه از مناطق سوق الجیشی انجام می‏گیرد ، هستیم .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 193

25- در این موقع که آتش جنگ بین مسلمین و کفار صهیونیست‏شعله‏ور است و ملت اسلام برای احقاق حق خود از اسرائیل غاصب جان‏برکف نهاده ، در میدان‏های نبرد فداکاری می‏کنند ، به امر شاه‏دولت ایران ، به مناسبت‏سالروز جشن دوهزارو پانصد ساله درسراسر کشورجشن بپاکرده‏است ; جشن برای شاهان خونخواری که نمونه‏آنان امروز مشهود است . مسلمین برای مجد و عظمت اسلام و آزادی‏فلسطین در خاک و خون می‏غلطند ، ولی شاه ایران برای رژیم مبتذل‏شاهنشاهی جشن و سرور به پا می‏کند . می‏توان گفت که این صحنه‏سازی‏ها و دستگیری‏ها برای سرگرم کردن ملت ایران به مصیبت‏های خود ودور نگهداشتن اذهان از جنگ ملت اسلام با اسرائبل است .

صحیفه نور ، ج 20 ، ص 206

26- ملت‏شریف و مسلمان ایران از هر راه ممکن برادران مسلمان‏خود را در آزادی سرزمین فلسطین و نابودی صهیونیسم کمک نمایند .

همان ، ص 210

27- ما طرفدار مظلوم هستیم ، هرکسی در هر قطبی که مظلوم‏باشد ما طرفدار آنها هستیم و فلسطینی‏ها مظلوم هستند واسرائیلی‏ها به آنها ظلم کرده‏اند ، از این جهت ما طرفدار آنهاهستیم .

همان ، ج 4 ، ص 3 .

28- کمپ دیوید چیزی جز یک فریب و بازی سیاسی برای ادامه‏تجاوز اسرائیل به مسلمین نیست . من بیش از پانزده سال است که‏در اعلامیه‏ها و سخنرانیهای خود اسرائیل را محکوم کرده و از ملت‏فلسطین و سرزمین آنان دفاع کرده‏ام . اسرائیل غاصب است و هرچه‏زودتر باید فلسطین را ترک کند و تنها راه حل این است که‏برادران فلسطینی هرچه زودتر این ماده فساد را نابود گردانند وریشه استعمار را در منطقه قطع کنند .

صحیفه نور ، ج 4 ، ص 26 .

29- قدس مال همه مسلمانان است .

صحیفه نور ، ج 10 ، ص 5 .

30- کشورهای اسلامی . . . با تمام نیرو از آرمان فلسطین ولبنان عزیز دفاع کنند . کشورهای اسلامی باید از سازمانهای آزادی‏بخش سراسر جهان دفاع کنند . ما توطئه مصر و آمریکا و اسرائیل‏را برای درهم کوبیدن نهضت‏بزرگ مردم مبارز فلسطین شدیدا محکوم‏می‏کنیم .

صحیفه نور ، ج 10 ، ص 79 .

31- ان‏شاء الله فلسطین آزاد بشود و بیت المقدس آن که مسجدهمه مسلمین است ، به حال اول برگردد .

همان ، ج 14 ، ص 148 .

32- بیت المقدس باید به مسلمین برگردد .

همان ، ج 3 ، ص 105 .

33- اگر جلوی این جرثومه فساد گرفته نشود ، طمع او بر تمام‏منطقه است و او قناعت نمی‏کند برفقط فلسطین و مسجد اقصی .

همان ، ج 6 ، ص 50 .

34- ما با کمونیسم بین‏الملل به همان اندازه در ستیزیم که باجهان‏خواران غرب به سرکردگی آمریکا و با صهیونیزم و اسرائیل‏شدیدا مبارزه می‏کنیم .

صحیفه‏نور ، ج 12 ، ص 19 .

35- سزاوارتر آن که با ملت‏بپا خاسته مظلوم در اراضی اشغالی‏فلسطین همصدا شده و از تظاهرات و قیام آنان در مقابل ستم‏های‏اسرائیل پشتیبانی عملی‏کنند .

همان ، ج 16 ، ص 103 .

36- ما باید فلسطین را ، قدس را آزاد کنیم .

همان ، ج 16 ، ص 20

37- مساله قدس . . . یک مساله خصوصی به یک کشور و یا یک‏مساله مخصوص به مسلمین جهان در عصر اضرنیست‏بلکه حادثه‏ای است‏برای موحدین جهان و مومنان اعصار گذشته و حال وآینده از روزی‏که مسجد الاقصی پی‏ریزی شد تا آنگاه که این سیاره در نظام هستی‏در گردش است . و چه دردناک است‏برای مسلمانان جهان درعصر حاضرکه با داشتن آن همه امکانات مادی و معنوی در مرئی و منظر آنان‏به پیشگاه خداوند متعال و رسولان عالی قدرش این چنین جسارت واقع‏شود . . . و چه شرم‏آور است‏سکوت درمقابل این فاجعه بزرگ تاریخ‏و چه زیبا بود که بلندگوهای مسجد الاقصی از همان روز که اسرائیل‏این عنصر خبیث دست‏به کار این جنایت عظیم شده بود ، به صدا درمی‏آمدند . اکنون که خون جوانان عزیز فلسطین دیوارهای مسجد قدس‏را رنگین کرده است و در مقابل مطالبه حق مشروعشان از مشتی‏دغلباز با مسلسل جواب شنیده‏اند ، برای مسلمانان غیرتمند عارنیست که به ندای مظلومانه آنان جواب ندهند ؟

صحیفه نور ، ج 16 ، ص 128 .

38- تکلیف ملت‏ها در آستان روز قدس . . . آن است در اجتماعات‏و راهپیمایی‏های خود از دولت‏های خویش به طور جدی بخواهند که باقدرت نظامی سلاح و نفت در مقابل آمریکا و اسرائیل به مقابله‏برخیزند . من به سران فلسطینی نصیحت می‏کنم که دست از رفت وآمدهای خودشان برداشته و با اتکاء به خداوند متعال ، مردم‏فلسطین و اسلحه خویش تا حد مرگ با اسرائیل بستیزند ; چرا که‏این رفت وآمدها موجب می‏شود که ملت‏های مبارز از شما دلسرد شوند.

صحیفه نور ، ج 16 ، ص 228 .

39- می‏گفتند بعد از فشار زیادی که روی ائمه جمعه آنجا (حجاز) آمد که راجع به فلسطین صحبت کنید آنها با چند کلمه دعا که‏خداوند مسلمین را از شر اسرائیل نجات دهد ، اکتفا کردند و همه‏کتک‏ها که حجاج ما خوردند وآن حبس‏ها را کشیده و اهانت‏شدند به‏خاطر این بود که اسم اسرائیل برده نشود ; چون آنان می‏گفتنداین‏گونه حج ، خلاف سنت رسول الله و بدعت در اسلام است .

صحیفه نور ، ج 17 ، ص 53 .

40- مسلمانان و خصوصا مظلومان منطقه بدانند که اسرائیل باتغییر و تبدیل مهره‏ها که شاید برای اغفال رزمندگان فلسطین ولبنان باشد ، هیچ گاه از مقصد شوم خود که حکومت‏بر کشورهای‏مسلمین از نیل تا فرات است ، منصرف نخواهد شد . کسانی که ازاسرائیل حمایت می‏کنند باید بدانند که افعی گزنده را درحمایت‏خود قوی می‏کند .