معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی: 1+5 باید خود را با پیشنهادات ایران وفق دهد
ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٥ : توسط : حسینی

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی با منطقی و قابل دفاع دانستن بسته پیشنهادی کشورمان تأکید کرد این بسته زمانی ارائه شد که ایران از لحاظ بین المللی در سطح اقتدار بسیار مطلوبی قرار دارد.
دکتر علی باقری در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با اشاره به بسته پیشنهادی سال گذشته ایران و پیرو آن مذاکرات ژنو گفت: در آن مقطع به علت برخی مشکلات طرف مقابل که بین خود یا در درون خودشان داشتند از قبیل مسأله گرجستان، انتخابات آمریکا و بحران اقتصادی، آمادگی جدی برای ورود به عرصه مذاکره نداشتند.
وی افزود: با توجه به تغییرات در عرصه بین الملل و اقتضائات جدید، جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا چارچوب بسته خود را به روز کند و براساس آن امکان شکل گیری مذاکرات فراهم شود.
باقری درباره زمان ارائه بسته جدید گفت: نکته مهم این است که ما هم اکنون در وضعیت بین المللی، منطقه ای و ملی در سطح اقتدار بسیار مطلوبی قرار داریم.
وی افزود: در عرصه منطقه ای هم در یکی از آخرین تحولات، شاهد چند اجلاس در تهران برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و پاکستان بودیم و در بخش ملی هم می توان به دستاوردهای علمی نظیر ورود به باشگاه کشورهای دارای فن آوری قضایی و همچنین پیشرفت در فن آوری های بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی اشاره کرد. از جهت سیاسی هم انتخابات با شکوه 22 خرداد، چارچوب نوینی برای پیشبرد اهداف نظام در عرصه ملی ایجاد کرد.
معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی، بسته سال گذشته و امسال جمهوری اسلامی ایران را دارای یک رویکرد و آن هم ارائه ظرفیت های کشور در عرصه منطقه ای و بین المللی برای تثبیت صلح و ثبات است، دانست و گفت: در این عرصه ها نگرانی های مشترکی وجود دارد، از جمله در مسأله مواد مخدر، تروریسم، مشکلات زیست محیطی و امنیتی که ما با این بسته تأکید کردیم که حاضریم ظرفیت های خود را ارائه و براساس آن نگرانی های مشترک را به تعهدات مشترک و بسترهایی برای همکاری همه جانبه تبدیل کنیم.
وی افزود: ارائه بسته همچنین نشان می دهد که ایران در مذاکرات جدی و دارای ابتکار عمل است. محورهای مطرح شده در بسته هم منطق قابل تعامل دارد، از جمله این که برای دستیابی به صلح و ثبات باید به توانمندی های درونی منطقه تکیه کرد و یکی از راه های آن ترویج مردم سالاری است.
باقری در مورد موضوع هسته ای ایران و طرح نشدن آن در بسته پیشنهادی نیز گفت: دو سال قبل ایران و آژانس به توافق نامه ای رسیدند که براساس آن شش سؤال باقی مانده که برخی از آنها بهانه ارسال مسأله هسته ای ایران به شورای امنیت شده بود را مطرح کرده و خواستار حل و فصل آنها شدند. جمهوری اسلامی ایران هم با همکاری جدی خود به جای 18 ماه در 6 ماه مسأله را خاتمه داد و آژانس هم طی شش نامه رسمی اعلام کرد که ابهامات رفع شده است.
وی گفت: تنها موضوع باقی مانده براساس آن توافقنامه، مطالعات ادعایی بود که در مورد آن هم توافق شده بود که ایران ارزیابی خود را به آژانس ارائه کند. این ارزیابی هم در 117 صفحه به آژانس بین المللی انرژی اتمی داده شد که مدیر کل آژانس هم پس از دوره ای سکوت، در آخرین گزارش خود تصدیق کرد که این بخش هم انجام شده است.
باقری در ادامه تصریح کرد: بنابراین در چارچوب توافق نامه تمام نگرانی های آژانس رفع شده و دلیلی برای طرح مسأله هسته ای ایران در بسته وجود ندارد، البته ممکن است سؤالاتی وجود داشته باشد که امری طبیعی است و این گونه سؤالات در مورد بیش از 40 کشور دیگر از جمله برخی کشورهای گروه 1+5 هم وجود دارد. از این رو کشورمان موضوع هسته ای را که هیچ جنبه فنی و حقوقی از آن باقی نمانده و باید در چارچوب ان پی تی بررسی شود از چارچوب مذاکرات خارج کرد.
وی همچنین تأکید کرد: ما رویکرد دو مسیره را در مذاکرات نمی پذیریم زیرا با این روش نمی توان به نتایج مثبتی برای هر دو طرف امیدوار بود.
معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران با ارائه بسته جدید پیشنهادی خود توانسته است به یک ابتکار جدی دست بزند و اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد نشان خواهد داد که آنها برای مذاکره جدی نیستند.
وی یادآور شد: ایران با ارائه این بسته می خواهد ابتکار عمل در عرصه مذاکرات را به دست بگیرد و یک پذیرنده و عضو منفعل در جریان گفت وگوها نخواهد بود.
باقری تصریح کرد: در مذاکرات آتی وقتی ایران در مقابل کشورهای 1+5 قرار می گیرد، آنها باید خود را با پیشنهادات جمهوری اسلامی وفق بدهند.
سلطانیه: ایران درباره حقوقش مذاکره نمی کند
دکتر علی اصغر سلطانیه نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در این گفت وگو با اشاره به فضای مثبت کنفرانس سالانه عمومی این آژانس نسبت به بسته پیشنهادی ایران اظهار داشت: خوشبختانه فضای مثبتی در این خصوص ایجاد شده است و حتی برخوردهای کشورهای اروپایی با موضوع پیشنهاد ایران در کمیته عمومی محترمانه بود.
وی ادامه داد: اگرچه برخی از رسانه ها مطرح می کنند که در این بسته چیزی درباره مسأله هسته ای وجود ندارد اما باید گفت که در موضوع منع اشاعه هسته ای ایران به مسأله به طور کلان نگاه کرده است. اینکه آنها انتظار داشته باشند ایران درباره حقوق غیرقابل انکارش مذاکرات کنند مورد پذیرش نیست و دور از عزت و اقتدار ایران است و ما وارد چنین مذاکره ای با این موضوع نخواهیم شد.