حمدی‌نژاد در مراسم تودیع معارفه وزیر نفت: همه منافع نفت باید به جیب ملت برود
ساعت ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٤ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: احمدی‌نژاد گفت: ‌نمی‌توانیم بگوییم که نفت ما صد در صد در جیب ملت می‌رود چرا که بخشی از نفت به جیب افرادی می‌رود که ما می‌خواستیم نفت را از دست آنها در بیاوریم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمود احمدی ‌نژاد طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه وزیر نفت که در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، با اشاره به خدمات غلامحسین نوذری وزیر نفت دولت نهم گفت: ما خدمات بسیار زیادی را از آقای نوذری شاهد بودیم؛ در این دوران کارهای بسیار خوبی در صنعت نفت صورت گرفت؛ لذا از همه شما و از مجموعه نیروهای انقلابی صنعت نفت تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در دولت در خدمت آقای نوذری خواهیم بود،‌اظهار داشت: شما بیش از من به ظرفیت‌های صنعت نفت واقف هستید و علیرغم همه کارهای بزرگی که بعد از ملی شدن صنعت نفت انجام شد و در دوران انقلاب این کارها بیش از گذشته ادامه پیدا کرد ما نمی‌توانیم بگوییم که نفت ما صد در صد در جیب ملت ما می‌رود.
احمدی‌نژاد در ادامه اظهار داشت: ‌در سرمایه‌گذاری‌ها و بهره‌برداری‌ها ساختارهای پیچیده‌ای درست شده که بخشی از نفت به جیب افرادی می‌رود که ما می‌خواستیم نفت را از دست آنها دربیاوریم لذا باید ساختارها به گونه‌ای باشد که همه سود نفت به جیب ملت ایران برود.
وی افزود: کار بسیار خوبی که یک سال گذشته آغاز شد این بود که منابع را از ظرفیت‌های داخلی تامین کنیم تا مردم به سرمایه‌گذاری در بخش نفت بروند و در حال حاضر 15 تا 16 درصد تسهیلات داده می‌شود و زمانی که به آن نگاه می‌شود این میزان به 19 الی 20 درصد می‌رسد. لذا بهتر است با حضور مردم و با انتشار اوراق مشارکت این سرمایه‌گذاری‌ها انجام شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های نفت و گاز در کشور گفت: ما به جای استفاده از واژه تولید در صنعت نفت باید از واژه بهره‌برداری استفاده کنیم چراکه به این امر تولید گفته نمی‌شود و اسم آن بهره‌برداری از یک نعمت الهی تجدیدناپذیر است و زمانی می‌توان گفت که تولید صورت می‌گیرد که این نفت به محصول نهایی تبدیل شود.
احمدی‌نژاد ادامه داد: ما باید در این صنعت هدف‌گذاری کنیم تا خام‌فروشی در این صنعت صورت نگیرد و این به آن معنا نیست که ما نفت را نفروشیم و یک جهت‌گیری خوبی در پتروشیمی صورت گرفت و تا رسیدن به محصول نهایی ما سه مرحله دیگر را در این حوزه داریم و در خصوص صنعت نفت و میعانات گازی نیز باید همین کار صورت گیرد و همه دولت باید بسیج شوند و اگر نیازی به قانون و برنامه بود این قانون و برنامه نوشته شود.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های صنعتی در حوزه نفت گفت: حرکت خوبی برای اتکاء به صنعت داخلی برای نفت انجام شد و باید این گلوگاه را به گونه‌ای سفت بگیریم که نفت به صورت قطره‌ای از آن خارج شود و باید استفاده از صنعت به عنوان عامل حضور در اقتصاد جهانی لحاظ شود چراکه ما صد سال در صنعت نفت حضور داریم و در این 30 سال نیز کارهای خوبی در این صنعت انجام شد و باید در این حوزه این کارها و ظرفیت‌ها جاری شود و باعث ایجاد اشتغال و سرمایه‌گذاری در این صنعت شود و امیدوارم در پایان برنامه پنجم به نقطه‌ای برسیم که شرکت‌های نفت ما وارد عرصه‌های جهانی در اکتشاف و بهره‌برداری بشود.
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌های سیاسی در حوزه نفت بسیار مهم است چرا که نفت یک کالای سیاسی است و دلیل آن این است که زمانی که ما نوسانات قیمت نفت را در جهان بررسی می‌کنیم می‌بینیم بیشترین این نوسانات قیمت نفت تابع نوسانات سیاسی است و ظرفیت تولید هر چه بیشتر شود قدرت سیاسی کشور و اثرگذاری بر جهان نیز افزایش پیدا می‌کند و تولید باید به حداکثر میزان خود برسد.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه ظرفیت‌های صنعت نفت و گاز بسیار است؛ ‌گفت: شما باید این ظرفیت‌ها را بالفعل کنید و باور من این است که این توانمندی وجود دارد اما باید در خود نفت این نگاه را نهادینه کنیم.
وی با بیان اینکه ساختارهای نفت باید اصلاح شود،‌اظهار داشت: باید در حوزه نفت ساختارها تغییر و اصلاح شود و باید بار پتروشیمی از دوش صنعت نفت برداشته شود و باید در ساختارها بازنگری صورت گیرد تا پاسخگوی نیازها باشد و وجود 134 شرکت سیستم را در این صنعت کند می‌کند و باید این میزان کاهش پیدا کند و باید وزارت نفت یک الگو باشد چرا که هر جایی که حضور پیدا می‌کند باعث آبادانی در آن منطقه می‌شود لذا باید ساختارها اصلاح شود اما نباید نظم موجود در وزارت نفت از بین برود.
رئیس‌جمهور با اشاره به عدم وجود اساسنامه در حوزه نفت گفت: حدود 20 الی 30 سال است که برای نفت اساسنامه‌ای وجود ندارد و این قوانینی که وارد می‌شود هیچ کمکی به حل مشکلات نمی‌کند و ما نیازمند سازمانی هستیم که در کنار وزارت نفت به حساب‌ها رسیدگی کند تا انحرافی رخ ندهد لذا باید تکلیف نفت مشخص شود و امروز امکان برنامه‌ریزی عالمانه، جامع و کامل در این حوزه وجود دارد و اگر فداکاری‌ها در کنار اطمینان از منابع قرار بگیرد می‌تواند معجزه‌ای اتفاق بیافتد و باید یک اولویت‌بندی در تخصیص منابع اتفاق بیافتد و اگر یک پروژه 20 سال طول بکشد از بهره‌برداری خارج می‌شود.
احمدی‌نژاد با اشاره به تحریم‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: دشمن در طول 30 سال برای نفت ما نقشه‌های زیادی کشیده و هر بار نیروهای انقلابی و خدوم حوزه نفت آنها را ناکام گذاشتند و توی دهن آنها زدند اما امروز آنها می‌خواهند بنزین ما را تحریم کنند و اگر چه این امر امکان پذیر نیست ولی باید شما کاری کنید که ما به آنها اعلام کنیم تا ما را تحریم کنند و باید در پالایشگاه‌ها کار و طراحی صورت گیرد تا این 10-20 میلیون نیاز بنزین کشور تامین شود و با تکمیل پالایشگاه خلیج فارس در حوزه صادرات نیز فعال شویم.
وی در خصوص تاثیر طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در حوزه نفت و بنزین اظهار داشت: اگر طرح هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود 20 درصد از مصرف بنزین در داخل صرفه‌جوی می‌شود و با همین میزان صرفه‌جویی می‌توان ظرف 5 سال صنعت نفت ایران دردنیا اول شود و در مجلس باید نمایندگان عنایتی نشان دهند تا طرح هدفمند کردن یارانه‌ها اجرا شود.
رئیس‌جمهور در پایان با بیان اینکه ما در دولت در خدمت آقای نوذری هستیم گفت:‌ آقای میرکاظمی جزء‌نیروهای خدمتگزار،‌ انقلابی و مدیری استراتژی و استراتژیک است و من امیدوارم پیوستن آقای میرکاظمی به مجموعه نفت شکوفایی‌های جدی در این صنعت ایجاد کند.
رئیس‌جمهور پس از سخنان خود حکم انتصاب میرکاظمی به سمت وزیر نفت را به وی داد و با اهدای هدایایی به غلامحسین نوذری از خدمات و تلاش‌های وی در حوزه صنعت نفت در طول دولت نهم تشکر و قدردانی کرد.
انتهای پیام/