چاوز خبر داد: ونزوئلا عملیات توسعه فاز 12 پارس جنوبی را آغاز کرد
ساعت ٦:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد کشورش عملیات توسعه فاز 12 پارس جنوبی ایران را با سرمایه گذاری بالغ بر 760 میلیون دلار آغاز کرده است.


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل فارس، هوگو چاوز گفت: کشورش در حال آغاز سرمایه گذاری در پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی جهان است.
بر اساس گزارش فرانس پرس وی که در یک برنامه هفتگی از تلویزیون سخن می گفت افزود: شرکت دولتی پترولئوس ونزوئلا عملیات اکتشاف و استخراج گاز از فاز 12 پارس جنوبی را انجام می دهد.
چاوز در ادامه گفت: پترولئوس در راه آغاز تاخت و تاز برای اکتشاف و استخراج گاز از ذخایر عظیم گازی ایران است... . ایرانی ها نقطه آغازی را در اختیار ما گذاشته اند که آن دستیابی به فاز 12 پارس جنوبی است. به گزارش فارس، تهران و کاراکاس در اوائل سپتامبر، شهریور و در جریان سفر چاوز به ایران در مورد توسعه این فاز به توافق رسیدند. ارزش این قرارداد 760 میلیون دلار اعلام شده است.
پارس جنوبی میان ایران و قطر مشترک است و حجم ذخایر گازی این میدان در سمت ایران 14 تریلیون مترمکعب تخمین زده شده است که معادل 8 درصد کل ذخایر گاز جهان است.همچنین 18 میلیارد بشکه گاز طبیعی مایع در این میدان وجود دارد.
ایران میدان پارس جنوبی را به 20 فاز توسعه ای تقسیم کرده است.
رئیس جمهور ونزوئلا همچنین از تاسیس بانک مشترک ایران ونزوئلا خبر داد و سرمایه گذاری مشترک در این بانک را 200 میلیون دلار اعلام کرد.
وی با اشاره به این موضوع گفت: ما در حال معماری مالی تکمیلی برای جهان چندقطبی هستیم.
انتهای پیام