سخنی در باره سید حسن خمینی
ساعت ٦:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢۳ : توسط : حسینی
محمد جعفر بهداد:آنچه امثال نگارنده را به دادن هشدار به نوه گرامی امام عزیز ترغیب می کند ، دلسوزی و علاقه ای است که به نظام و شخص سیدحسن دارند و البته حفظ نظام در کنار سایر ملاحظات سیاسی و عاطفی واجب تر ، بلکه از اوجب واجبات است .
ملت ایران نسبت به اعضای خانواده و بستگان شخصیت های خدمتگزار و خوشنام ،‌همواره احترام ویژه قائلند و شاید بتوان گفت به نوعی امتیاز خاصی برای ایشان در نظر می گیرند . اعضای خانواده امام راحل نه تنها از این قاعده مستثنی نیستند ، بلکه به علت جایگاه آن عزیز سفر کرده در نزد ایرانی های قدر شناس ، از عزت و احترام مضاعفی برخوردارند . سالهاست که اعضای شریف بیت امام ( ره ) اعم از همسر مرحومه تا فرزندان و نوه های امام ، حرمت و قداست بی نظیری در میان ایرانیان دارند و این حرمت گذاری بدان جهت است که آنها را یار و همراه روزهای دشوار بنیانگذار جمهوری اسلامی و یا نماینده آرمان های امام خمینی می دانند .
اما معیار امام راحل مبنی بر " حال فعلی افراد " برای ارزیابی میزان پایبندی خوش سابقه ها به اصول و آرمان های انقلاب و نظام اسلامی ، قطعا" شامل حال اعضای خانواده و بستگان خود ایشان نیز می شود ، زیرا اگر به فرموده امام " حفظ نظام از اوجب واجبات است " ، بنابر این در صورت غفلت یا کژ تابی افراد مورد احترام نسبت به آرمان های اصیل انقلاب و نظام ، نمی توان حرمت آنها را بر حیثیت و اعتبار نظام – که خونبهای هزاران شهید و مرهون ایثارگری جوانان فداکار و گمنام این سرزمین است – مقدم و مرجع دانست .
مدت زیادی از حوادث سیاسی و آشوب های خیابانی بعد از انتخابات و اخبار آشکار و پنهان راجع به همراهی سید حسن خمینی با یکی از حلقه های تصمیم گیری پشت صحنه تحرکات مذکور نمی گذرد که این روزها نشانه های دیگری از این رویکرد غلط در رفتار و تصمیمات نوه امام بروز کرده است .
سید حسن خمینی ، یکی از فرزندان مرحوم سید احمد خمینی است که به علت شرایط سنی ، حوادث انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و تحولات سیاسی سال های پس از آن را عمدتا" از رهگذر مطالعه و شنیده ها درک کرده و ممکن است در فرایند ارائه اخبار یا تحلیل به ایشان قصور یاشیطنتی از سوی عناصر جاهل یا نفوذی صورت گرفته باشد . این واقعیت همواره وجود داشت که بعضی از اعضای بیت و دفتر امام به جناح سیاسی موسوم به چپ ( خط امام ) تمایل بیشتری داشتند ، اما آنها هیچگاه از اصول و مبانی نظام اسلامی نظیر حکومت دینی ، ولایت فقیه ، استکبار ستیزی و ... عدول و کم اعتنایی نمی کردند و گاهی سر بزنگاه برخی همراهان غافل یا کجرو خود را آنچنان مورد نهیب و عتاب قرار می دادند تا از این طریق خط کشی خود را با آن جماعت غافل یا نفوذی برای جامعه آشکار سازند .
اینکه سید حسن خمینی با کسانی همچون محمد خاتمی و موسوی خوئینی ها نشست و برخاست سیاسی داشته باشد یا حتی در جلسات همفکری آنها برای پیشبرد اهداف انتخاباتی و فرا انتخاباتی مشارکت کند ، قابل ملامت نیست ، اما هنگامی که ثابت می شود این جماعت برخلاف سوابق سیاسی و اعتقادی خود با نقشه براندازانه دشمن همداستان و همراه شده اند ، دیگر نمی توان تداوم همپیمانی با این عناصر را توجیه کرد . اگر سید حسن خمینی می داند که این افراد بیش و پیش از هرگونه دغدغه به ظاهر اصلاح طلبانه ، در واقع با ولایت فقیه و نظام ولایی دچار مشکل شده اند ، در همنشینی و همگامی با آنها دچار خطای هولناکی شده است و اگر هنوز این واقعیت را درک نکرده ، باید کسانی را ملامت کرد که از ماموریت روشنگری نوه امام راحل در کوران یک فتنه پیچیده غفلت کرده اند ، در هر حال آنچه این نگرانی را افزایش می دهد تداوم پیوستگی وی با عوامل اصلی تحولات تلخ پس از انتخابات است . اگر چه از سید حسن انتظار می رفت بلافاصله پس از موضع گیری های موهن میرحسین موسوی در باره آرمان های فلسطین یا دروغگو نامیدن " حکومت " در برنامه زنده تلویزیونی واکنش غیرتمندانه نشان دهد ، اما از او لااقل این توقع وجود داشت که آئین معنوی احیا را در حرم مطهر حضرت امام ، آنهم به خاطر کسی مثل محمد خاتمی لغو نکند . این رفتار های سید حسن خمینی نشانه خوبی نیست و بیش از هر کس به اعتبار خودش در نزد ملت ایران لطمه می زند ، و گرنه اصول و آرمان های امام عزیز با این نوع تصمیمات و رفتارهای نسنجیده مخدوش نشده و نخواهد شد .
مرحوم حاج سید احمد خمینی در دوره پس از رحلت امام هیچگاه اجازه نداد روابط و رفاقت قدیمی اش با چپ های راست شده ، از ارادت و اطاعت او نسبت به ولایت فقیه و رهبری بکاهد ، بلکه دقیقا" وقتی همین رادیکال های تجدیدنظر طلب از او توقع داشتند تعادل نظام را به نفع مقاصد باندی آنها به هم بزند ، وارد صحنه می شد و با دفاع جانانه از رهبری و نظام ولایی آنها را ناکام می ساخت ، چنانچه مطلبی به این مضمون از یادگار امام باقی مانده که ؛ هر کس ادعا کند خط امامی است ، اما از آیت الله خامنه ای پیروی نکند ، دروغ می گوید .
این سخن مرحوم حاج احمد ، در واقع بیان یک معیار است و کسانی که تلاش می کنند تا به نحوی مستقیم یا غیر مستقیم پای فرزندش را به عرصه احیای سکولار یزم ، بازسازی گروهک نهضت آزادی ،‌ تطهیر دانشگاه آزاد و مشروعیت بخشیدن به اقدامات ضد انقلابی بازکنند ، نه تنها ارادتی به امام و خانواده اش ندارند ، بلکه در صدد بدنام کردن و به موزه راندن آموزه ها و آرمان های بنیانگذار جمهوری اسلامی و انتقام گیری از نظام ولایی هستند .
سید حسن خمینی باید بداند که هر چه اعتبار و حرمت دارد ، از جانب توجهات و هدایتهای خمینی کبیر و خامنه ای عزیز است ، وگرنه از حیث شرایط عمومی نظیرسوابق مبارزاتی ، علم ، مدیریت و امثال آن ویژگی ممتازی در ایشان سراغ نداریم تا جایگاه فعلی اش را ناشی از آنها بدانیم . فرصت طلبان نیز نه از دانش و توانایی مدیریتی ، بلکه صرفا" از نوه امام بودن وی برای فریب افکار عمومی و مشروع جلوه دادن اقدامات خائنانه خود علیه اصول نظام و امنیت مردم بهره جسته اند .
در هر حال آنچه امثال نگارنده را به دادن هشدار به نوه گرامی امام عزیز ترغیب می کند ، دلسوزی و علاقه ای است که به نظام و شخص سیدحسن دارند و البته حفظ نظام در کنار سایر ملاحظات سیاسی و عاطفی واجب تر ، بلکه از اوجب واجبات است .