ازتاب گزارش هیئت سه نفره دستگاه قضایی فعالان سیاسی: کروبی باید محاکمه شود
ساعت ٥:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢۳ : توسط : حسینی

انتشار گزارش هیأت ویژه دستگاه قضا و تأکید بر ساختگی بودن ادعاهای کروبی بازتاب گسترده ای در میان محافل سیاسی و رسانه ای داشته و بسیاری از چهره های فعال سیاسی معتقدند زمان برای برخورد قاطع با کروبی فرا رسیده و قوه قضائیه باید بدون هیچ مسامحه ای وی را محاکمه کند.
در همین رابطه مهدی کوچک زاده در گفت وگو با ایرانا اظهار کرد در این مقطع از زمان که هیأت سه نفره قوه قضائیه به این نتیجه رسیده که سخنان کروبی غیر مستند، وهن به نظام و از مصادیق اشاعه اکاذیب و تشویش اذهان عمومی می باشد، بزرگترین امتحان برای رئیس جدید قوه قضائیه است.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به سخنان صادق آملی لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه در جلسه معارفه خود که گفته بود، به عون الله تعالی به کسی اجازه نخواهد داد برای امنیت مردم و نظام ایجاد مشکل کند، اظهار داشت: اکنون وقت آن است که معلوم شود آقای آملی لاریجانی چقدر به این قول خود پایبند است.
کوچک زاده تأکید کرد: انتظار داریم کروبی یا هر کسی که با به هم بافتن اباطیل برای نظام مشکلاتی ایجاد کرده، دستگیر و طبق مقررات بازجویی و سپس محاکمه شود.
هیچ کس مصونیت قضایی ندارد
یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم گفت: مصونیت قضایی برای هیچ کس وجود ندارد و کروبی باید به خاطر اقداماتی که انجام داد، محاکمه شود.
«محسن کوهکن» در گفت وگو با ایرنا افزود: همه طبق قانون اساسی در مقابل قانون برابر هستند و قانون برای کسی تحت عنوان مصونیت قضایی، موردی را تعریف نکرده است.
وی تصریح کرد: اگر کروبی یا هر فرد دیگری سخنی بگوید که از مصادیق جرم های تعریف شده در قانون باشد، دادستان به عنوان مدعی العموم می تواند شکایت و پیگیری کند.
کوهکن تصریح کرد: وظیفه دادستان است که به عنوان مدعی العموم شکایت کند و چنین فردی را طبق ضوابط، مقررات و قانون تحت تعقیب قرار دهد.
یک روزنامه نگار و فعال سیاسی هم با اشاره به برابری همه افراد جامعه در برابر قانون تاکید کرد که بر این اساس هیچ کس مصونیت ندارد و باید در چارچوب قانون با کروبی برخورد شود.
مهدی فضایلی موضوع رسیدگی به ادعاهای کروبی را روشن خواند و گفت: با برخی جرایم به علت گستردگی و تاثیرهایی که به لحاظ تخریب افکار عمومی و تشویش اذهان عمومی دارد، انتظار می رود برخورد جدی تری صورت گیرد.
وی تصریح کرد: انتظار افکار عمومی برخورد با کروبی در چارچوب قانون است.
کار کروبی ازروی غفلت نبوده
این فعال سیاسی همچنین با اشاره به گزارش کمیته قوه قضائیه درباره ادعاهای کروبی گفت: گزارش هیات سه نفره نشان می دهد که کار کروبی از روی غفلت نبوده و با آگاهی انجام شده است.
فضایلی رفتار کروبی را یک انحراف از اصول و ارزش های انقلاب و معیارهای جمهوری اسلامی دانست و گفت: این رفتار نتیجه قرار گرفتن در حلقه نادرست و ناسالم فکری، جریان ناسالم سیاسی و محصول انحراف است.
هنوز لایه هایی از سناریو سازی کروبی باقی مانده است
نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس هم تاکید کرد که سناریوسازی کروبی و جریان برانداز دارای پرده ها و لایه های فراوانی است که هنوز پرده های دیگری از آن باقی مانده و بخش بزرگی از افراد سازمان دهی شده برای براندازی و کودتای مخملی کماکان زیر خاکستر و لایه های دیگر این سناریوها مخفی شده اند.
علی اصغر زارعی در گفت وگو با فارس در تحلیل خود از ادعاهای واهی و جعلی کروبی که از سوی کمیته ویژه قوه قضائیه رد شده است، گفت: همانطور که گزارش هیئت سه نفره دستگاه قضا نشان داد جریانات برانداز برنامه های بسیار وسیعی را تنظیم کرده بودند که تنها قسمتی از این سناریو و برنامه از سوی کروبی مورد ادعا قرار گرفت.
وی تاکید کرد: تنها چند قسمت از سناریوهای اخیر برملا شده است و هنوز حامیان اصلی و دنبال های خارجی آن در پشت پرده قرار گرفته اند هر چند چهره اصلی آنها روشن شده است اما می بایست این افراد با نام و نشان و عملکرد خود مورد مواخذه جدی قرار بگیرند.
حجت الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس هم با تاکید بر برخورد قاطع با کروبی گفت: اگر کروبی در مقاطعی برای نظام زحماتی کشیده است این امر دلیلی نمی شود که امروز با تبر به جانش بیفتد. انقلاب متعلق به تاریخ است و نظام باید با او برخورد کند.
اتهام کروبی را حتی دشمنان درجه یک به نظام نزده بودند
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: با توهین کروبی، حقوق نظام و جامعه اسلامی ضایع شده و چنین اتهامی را حتی دشمنان درجه یک به نظام مقدس جمهوری اسلامی نزده بودند.
«حسین ابراهیمی» در گفت وگو با ایرنا افزود: آنچه کمیته سه نفره در خصوص ادعای کروبی اعلام کرد واقعیتی غیرقابل انکار است.
وی اظهار داشت:کروبی ادعایی کرده که قابل اثبات نیست و ادعای وی به حیثیت نظام، مردم، ایران اسلامی، نهادها، ارگان های مختلف و به طور مستقیم به زندانیان لطمه وارد کرده است.
دلسوزان انقلاب در انتظار اقدام قاطع دستگاه قضا
دبیر سیاسی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل هم با تاکید بر اینکه اگر با کروبی برخورد قاطع صورت نگیرد. از این پس هرکسی به خود اجازه می دهد که براساس برخی شنیده ها و توهمات ذهنی هرگونه اتهامی را به نظام وارد کند، اظهار داشت: نامه کروبی به هاشمی رفسنجانی و ادعاهای کذایی وی موجب شد که حدود یک ماه غرب و نوچه های داخلی آن با مستمسک قرار دادن این اقدام ساده لوحانه، همه توان رسانه ای خود را برای زیر سؤال بردن نظام مقدس جمهوری اسلامی که ثمره خون هزاران شهید است، به کار بگیرند.
طوسی با بیان اینکه دلسوزان نظام و انقلاب از رفتارهای نفاق آلود موسوی و کروبی به ستوه آمده اند، گفت: هیچ عقل سلیمی عدم برخورد قاطع با کروبی و موسوی را نمی پذیرد و عدم برخورد قاطع موجب دلسردی مردم معتقد و انقلابی ایران از قوه قضائیه خواهد شد.
اعتماد ملی: گیج شده ایم
یک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با اشاره به گزارش هیئت سه نفره قضایی درباره کروبی مدعی شد کروبی فردی از درون نظام است و با اصل نظام و رهبری مشکلی ندارد اما در این خصوص ما هم گیج شده ایم و نمی دانیم باید چه کنیم.
یوسف سنجیده همچنین افزود: نامه نگاری های اخیر به کل نظام ضربه زد و خود کروبی هم ضربه خورد و خرد شد لذا امیدواریم این قضایا جمع شود.
از سوی دیگر شمس الواعظین سردبیر روزنامه های زنجیره ای نیز در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العربیه پیش بینی کرد که بازداشت مهدی کروبی نزدیک شده و قرار است وی به زودی دستگیر شود