گاردین: تحریم کنیم، حماقت کرده ایم تحریم نکنیم، جسارت ایران بیشتر می شود
ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٢ : توسط : حسینی

«تهدید ایران و اعمال تحریم بیشتر علیه ایران، بدتر از حماقت خواهد بود.» روزنامه گاردین با درج این تحلیل نوشت: غرب نباید اقدامی علیه ایران صورت دهد و فقط امیدوار باشد که اطمینان های ایران درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش درست باشد.
این روزنامه انگلیسی همچنین نوشت: محمود احمدی نژاد پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران، اعتماد به نفس خود را تقویت کرده و کشورهای غربی را به سخره می گیرد. او می گوید پرونده هسته ای بسته شده و در عین حال به باراک اوباما پیشنهاد می دهد به بحث درباره مسائل جهانی بپردازند.
گاردین افزود: چین و روسیه موافق تحریم ایران نیستند و دشواری دوم این است که تحریم ها موثر نخواهند بود و در صورت اعمال تحریم، شرکت های چینی و روسی آن را دور خواهند زد.
گاردین خواستار حمایت از گروههای اغتشاش طلب و نیز بسیج برخی همسایگان عرب علیه ایران شد و در عین حال نوشت: دولت بوش در اجرای این شیوه به نتیجه نرسید.
واشنگتن پست، روزنامه آمریکایی هم در مقاله ای تحت عنوان «بی اعتنایی ایران»، به بسته پیشنهادی ایران اشاره کرد و نوشت: بسته پیشنهادهای ایران حتی اشاره ای هم به توقف روند غنی سازی اورانیوم نمی کند. ظاهرا مواضع اوباما هیچ تغییری در مواضع ایران ایجاد نکرده است چرا که تهران، مجددا تبادل نظر و گفت وگو با آمریکا و متحدانش را در زمینه ای از ثبات بالکان گرفته تا توسعه در آمریکای لاتین مطرح می کند اما مانند گذشته حاضر نیست حتی توقفی موقت در کار سانتریفیوژها را بررسی کند.
این روزنامه می افزاید: آیا می توان روسیه را که در هفت ماه گذشته در کانون بخش عمده ای از نوازش های دیپلماتیک بوده است متقاعد ساخت از تصمیماتی نظیر ممنوعیت فروش تسلیحات یا بنزین به ایران جانبداری کند؟ آیا دولت های اروپایی که جزو بزرگترین طرف های تجارت با ایران هستند سرانجام صادرات و سرمایه گذاری هایشان را محدود می کنند؟ چنین تحریم هایی ممکن است کار نکند. اگر دولت اوباما نتواند فشار نتیجه بخش بیشتری وارد کند موضع آقای احمدی نژاد توجیه می شود که به ملت ایران تحت هیچ شرایطی برای بی اعتنایی به شورای امنیت آسیبی نمی رسد.
شایان ذکر است برخی رسانه های غربی دعوت آمریکا به مذاکره را نشانه ناامیدی این رژیم از جریان های ضدانقلاب و خالی کردن پشت آشوبگران ارزیابی کرده اند.