مصر خواهان گفت‌وگو با ایران است
ساعت ٥:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون رئیس پارلمان مصر در امور خارجه خواستار گفت‌وگو با ایران شد و آنرا به نفع قاهره دانست.


به گزارش فارس، "محمد شاکر " در گفت‌وگو با روزنامه قطری "الرایة " گفت: مصر کشور بزرگی در منطقه است بنابراین باید از نزدیک با ایران تفاهم داشته باشد و در گفت‌وگوهای بین آمریکا و ایران وارد شود.
وی همچنین در پاسخ به اینکه سازوکارهای این گفت‌وگو چیست؟ افزود: اگر توافق اصولی وجود داشته باشد به راحتی می‌توان سازوکار این گفت‌وگو را ایجاد کرد و ممکن است که این گفت‌وگوها یک گفت‌وگوی آزاد یا بسته و یا اشتراک تعدادی از کشورهای دیگر در این گفت‌وگو و یا اینکه در چارچوب سازمان ملل و یا حتی در چارچوب منطقه‌ای باشد.
شاکر در پاسخ به این سوال که چه موانعی بر سر راه این گفت‌وگو وجود دارد؟ گفت: اعتمادسازی بیشتر بین ایران، کشورهای عربی و کشورهای حوزه خلیج[فارس] و مصر، علی لاریجانی رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران از دو سال پیش دو بار به مصر آمد و اکنون هیچ مانعی برای سفر مسئول ارشد مصر به تهران وجود ندارد.
معاون رئیس پارلمان مصر همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در آینده شاهد نزدیکی ایران و آمریکا خواهیم بود؟ گفت که این امر بستگی به نتایج گفت‌وگوی تهران و واشنگتن دارد و معتقد هستم که ایران تلاش‌های زیادی در جهت عقد توافقنامه بین‌المللی انجام می‌دهد که انتظار می‌رود با استقبال بین‌المللی مواجه شود.
انتهای پیام