اطلاعی از زمان تحویل بوئینگ‌های آمریکا به ایران نداریم
ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: در پی انتشار خبر تصمیم آمریکا برای تحویل 20 فروند بوئینگ به ایران، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: این سازمان تاکنون گزارشی در مورد زمان تحویل این هواپیماها دریافت نکرده است.


رضا جعفرزاده در گفت‌وگو با گروه اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» با اشاره به خبری که در خصوص وعده اوباما به منظور تحویل 20 فروند هواپیمای بوئینگ به ایران منتشر شده است، اظهار داشت: سازمان هواپیمایی کشوری تا کنون نسبت به جزئیات این وعده و نیز چگونگی تحویل هواپیماهای بوئینگ دستور یا گزارشی دریافت نکرده است.
وی گفت: هیچگونه مذاکراتی در مورد چگونگی تحویل هواپیماهای مورد ادعا با سازمان هواپیمایی کشوری صورت نگرفته است.
سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در عین حال تأکید کرد: بنده در مورد صحت و سقم این خبر اظهارنظری نمی‌کنم.
این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که روز گذشته بلافاصله پس از انتشار خبر مذکور توسط خبرگزاری فارس، برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌های این موضوع را از قول رئیس سازمان هواپیمایی کشوری تکذیب کردند.
روز گذشته یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: رئیس جمهور آمریکا برای جلب نظر ایران به انجام مذاکره معادل 5/2 میلیارد دلار بوئینگ و قطعات هواپیما به ایران تحویل می دهد.
وی افزود: پیام های رئیس جمهوری آمریکا به ایران برای تحویل این هواپیماها بعد از قطعی شدن انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم ایران فرستاده شده است.
وی اظهار داشت: قیمت حداقل این هواپیماها 75 میلیون دلار و حداکثر 120 میلیون دلار است که تخمین زده می شود، تعداد این هواپیماها 20 فروند هواپیما باشد.
وی یادآور شد: برخی از این هواپیماها و قطعات آن در حال تحویل از طریق کشور ونزوئلا به ایران است.
وی تاکید کرد: هزینه این هواپیماها از محل اموال بلوکه شده ایران تامین شده است. تمامی این هواپیماها نو و تولید سال 2009 - 2008 میلادی است.
میزان اموال بلوکه شده ایران در آمریکا با احتساب سود آن حداقل 40 میلیارد دلار می باشد. دارایی های اولیه بلوکه شده ایران در آمریکا به حدود 18 میلیارد دلار می رسد که شامل اموال دیپلماتیک، وجوه نقدی، خریدها و تجهیزات نظامی (اف 14) و غیر نظامی می شود که پس از 13 آبان 1358 از سوی ایالات متحده آمریکا مسدود و توقیف شد.