ریچارد مورفی: اوباما تعامل با ایران را ضروری می‌داند
ساعت ٥:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٢ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: معاون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا با اشاره به نقش و جایگاه ایران در منطقه گفت: "باراک اوباما " ایمان راسخ دارد که تعامل با ایران بسیار ضروری است.


"ریچارد مورفی " شنبه شب در گفت‌وگو با شبکه خبری "العالم " از نیویورک با رد اینکه آمریکا از مصر می خواهد افکار عمومی عربی را ضد ایران بسیج کند؛ اظهار داشت: تمرکز اصلی آمریکا بر حل مساله هسته‌ای ایران است.
وی بر تعامل باراک اوباما با ایران تاکید کرد و افزود: بدیهی است که این مساله احترام به نقش و جایگاه ایران به عنوان بازیگری اساسی در منطقه را شامل می‌شود.
مورفی در ادامه به حمایت از نقش مصر در منطقه پرداخت و گفت: نقش مصر در منطقه برای واشنگتن بسیار ارزشمند است.
معاون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا، گفت: مصر در دهه‌های اخیر به مثابه شریکی اساسی برای دیپلماسی آمریکا در تمام خاورمیانه بوده است.
وی افزود: مصر همواره از دیپلماسی صلح در خاورمیانه حمایت می‌کند از آن گذشته نمی‌توان نقش این کشور را در دو یا سه سال گذشته در تلاش برای نزدیک کردن دیدگاه گروه‌های فلسطینی و ایجاد همگرایی میان آنها به منظور حل اختلافات، برقراری آشتی ملی و روند تعیین نماینده فلسطینی واحد برای ادامه گفت‌وگوهای سازش با رژیم اسراییل نادیده گرفت و این نقش برای واشنگتن بسیار ارزشمند است.
مورفی همچنین چشم پوشی از نقش آمریکا در پیشبرد مسایل منطقه را غیرممکن و نقش مصر در منطقه را نیز تاثیرگذار ارزیابی کرد و گفت: دیپلمات‌های مصری، رئیس جمهوری این کشور و یا وزیر خارجه آن در سال‌های گذشته به طور مستمر به ایفای نقش خود در این زمینه پرداختند به طوری که هیچ کشور دیگری در خاورمیانه نمی‌تواند جای مصر را بگیرد.
وی با اشاره به مخالفت آمریکا با حضور جنبش حماس در دولت وحدت ملی فلسطین تصریح کرد: در حال حاضر تغییری آشکار در این رویکرد در واشنگتن مشاهده می‌شود که بر مبنای ترغیب همکاری میان جنبش‌های فتح و حماس استوار است.
مورفی اظهار داشت: واشنگتن همکاری میان این دو جنبش را تشویق می‌کند و من فکر می‌کنم این تغییر با نقش و شیوه مصر در موضوع فلسطین نیز متناسب است.
معاون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا افزود: مشکلات زیادی در برابر تحقق سازش بین فلسطینیان و رژیم صهیونیستی وجود دارد که از میان آنها می‌توان به سیاست‌های رژیم اسراییل و نگرانی‌های امنیتی اشاره کرد و این در حالی است که تاکنون هیچ یک از طرف‌ها پیشنهادی برای حل این مشکلات ارایه نکرده است.
وی گفت: مشکلات دیگری از قبیل مرزها، امنیت رژیم اسراییل و همچنین چگونگی حل موضوع بیت‌المقدس وجود دارد و بدیهی است که در زمینه راه حل‌های نهایی باید در این خصوص مذاکره شود.
انتهای پیام/