فرصتی برای روشن شدن واقعیت ها
ساعت ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٢٠ : توسط : حسینی

چندی است پاره‌ای شایعات درباره برخی نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی به ویژه مهدی هاشمی و رئیس دانشگاه آزاد از مرز شنیده ها فراتر رفته و شبهاتی جدی را دست کم برای بخشی از جامعه پدید آورده است. نخستین بار دکتر احمدی نژاد بود که در مناظره مشهور خود با مهندس موسوی در برابر پنجاه میلیون بیننده ایرانی به فعالیت های فرزندان آقای هاشمی اشاره کرد و آن ها را زیر سؤال برد. رئیس جمهور در این مناظره زنده به ماجرای پرونده استات اویل اشاره کرد و فرار متهم این پرونده از زندان را به پسر آقای هاشمی ارتباط داد. وی در سخنان دیگری که آن هم به صورت زنده از تلویزیون پخش شد، به صرف بودجه و امکانات دانشگاه آزاد به نفع تبلیغات انتخاباتی رقیب خود خبر داد.

پس از آن روحا... حسینیان، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، نیز طی سخنانی در جمع گسترده حامیان احمدی‌نژاد در اصفهان با انتقاد از آقای هاشمی رفسنجانی گفت: پسر کسی که در نامه‌اش مدعی می‌شود از کسی حمایت نمی‌کند، 15 میلیون دلار از شرکت استات اویل رشوه گرفته است و در حالی که پلیس و وزارت اطلاعات ما در این خصوص هیچ حرفی نگفته، پلیس نروژ این آقا را تحت تعقیب قرار داد که چرا از این شرکت نروژی رشوه گرفته است. البته حسینیان با تأکید بر این‌که یکی از شخصیت‌ها با تمام وجود و توانش آمده و می‌گوید می‌خواهیم کمر احمدینژاد را به خاک بمالیم افزوده بود: این فرد در یک زمانی با هفتاد و چند نفر از اعضای خانواده خود در یکی از اعیاد به جزیره کیش رفتند و پس از تمام شدن تفریحاتشان تماس گرفتند که پول این‌ها را شما باید پرداخت کنید. اما احمدی‌نژاد در پاسخ آنان گفت من نمایندگی ندارم بیت‌المال را خرج این‌ها کنم و وقتی صورت حساب را برای این فرد بردند گفت این توهین است!

اما اکنون نه احمدینژاد و دیگر همفکران رئیس جمهور که از قضا تعدادی از همراهان و همکاران برخی اعضای خانواده هاشمی، بسیار شفافتر از رئیس جمهور محترم به مسائلی تکان دهنده اشاره کردهاند. برای مثال در بخشی از کیفرخواست ابطحی به نقل از وی با اشاره به حوادث تلخ انتخابات آمده است: افرادی مانند ... مهدی هاشمی و آدم‌هایش برای این که جمعیت را در خیابان های شهر نگه دارند خیلی فعال بودند و همه این ها در پیش بینی و طراحی برنامه برای شب شنبه نقش داشتند.

مسعود باستانی، از گردانندگان اصلی سایت جمهوریت، نیز طی سخنانی در دادگاه گفت: سایت جمهوریت زیر نظر مهدی هاشمی رفسنجانی اداره می‌شد.

این متهم اغتشاشات اخیر تهران با اشاره به محورهایی که از سوی مهدی هاشمی رفسنجانی به آن‌ها ارائه می‌شد، گفت: حمله به عملکرد 4 ساله دولت و تضعیف نهادهای قانونی کشور همچون شورای نگهبان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج و نیز نیروی انتظامی، تضعیف شخص احمدی‌نژاد، ایجاد شبهه در انتخابات، ارائه اخبار ضد و نقیض مبنی بر سوء استفاده از اموال دولتی، و القای تقلب در انتخابات جزو محورهایی بود که در راستای وحدت شکنی و ایجاد التهاب در جامعه ما آن را در دستور کار داشتیم.

وی با تأکید بر گردانندگی سایت جمهوریت توسط مهدی هاشمی رفسنجانی و نیز استقرار این سایت در محل دانشگاه آزاد گفت: دفتر این سایت در یکی از دفاتر دانشگاه آزاد مستقر بود و مبالغی که به ما ارائه می‌شد از طریق چکی از سوی دانشگاه آزاد بود.

باستانی با اشاره به سندسازی‌ها و استفاده از امکانات دولتی در سایت جمهوریت افزود: سندسازی‌ها و استفاده از امکانات این سایت مانند ریاست مهدی هاشمی رفسنجانی در سازمان بهینه‌سازی بود.

وی سایت جمهوریت را اتاق جنگ روانی علیه مسؤولا‌ن نظام دانست و گفت که در این سایت به درج اخباری نادرست و نمایش ناکارآمدی دولت نهم اقدام می‌کردیم.

این متهم اغتشاشات اخیر تأکید کرد: سوژه ده برابر شدن صندوق‌های سیار از طریق مهدی هاشمی رفسنجانی به سایت جمهوریت داده شد؛ همچنین اخبار ستادهای موسوی نیز در دستور کار این سایت بود.

باستانی با اشاره به انتشار شب‌نامه‌ای توسط وی و گردانندگان سایت جمهوریت علیه رئیس جمهور، این شب‌نامه را مصداق توهین و افترا عنوان کرد و گفت: مقرر شد تا هزینه مالی این ویژه‌‌نامه از سوی کرمی و هاشمی رفسنجانی تأمین شود و سپس پس از تهیه به اعضای ستاد 88 تحویل داده شد تا آنان این شب‌نامه را توزیع کنند.

وی با تأکید بر این‌که در سایت جمهوریت اخبار مربوط به مواضع و بیانیه‌های موسوی در اعتراض به نتیجه انتخابات دائماً از سوی سایت جمهوریت برای التهاب آفرینی منتشر میشد، گفت: من تحت تأثیر القائات برخی از آقایان دچار توهم شدم و در سایت جمهوریت مطالبی را همسو با روزنامه‌های بیگانه منتشر کردم.

حمزه کرمی، عضو حزب کارگزاران و مدیر سایت جمهوریت نیز در بیان دفاعیات خود اظهار داشت: «با توجه به این‌که این جانب مدیر اسمی سایت جمهوریت بودم و در واقع مدیر رسمی این سایت مهدی هاشمی بود، از دادگاه اجازه می‌خواهم که ابتدا مسائل مربوط به انتخابات نهم ریاست جمهوری را توضیح بدهم.»

این متهم بازداشت شده در جریان حوادث اخیر تصریح کرد: «از سال 82 به توصیه محمد هاشمی رفسنجانی به سازمان بهینه سازی مصرف سوخت رفتم. وقتی وارد آن سازمان شده و شروع به کار کردم در خلال کار متوجه قصد حضور آیتا... هاشمی رفسنجانی در انتخابات دور نهم شدم.»

کرمی ادامه داد: «باید بگویم که در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت نیز مهدی هاشمی نقش مؤثری داشت. وی معتقد بود که انتخابات در ایران با پول بیتالمال برگزار می‌شود و اعتقادی به هزینه شخصی برای انتخابات نداشت. لذا بنده با وی صحبت کردم و البته گوشزد هم کردم که استفاده از پول بیتالمال در انتخابات جرم است ولی مهدی هاشمی نمی‌پذیرفت.»

وی خاطر نشان کرد: «سازمان بهینه سازی مصرف سوخت باید در جهت کاهش و بهینه سازی مصرف سوخت کار می‌کرد. البته شرکت‌های مختلفی هم با این سازمان قرارداد داشتند که از جمله این شرکت‌ها شرکتی با مدیریت امیر علی آقایاری بود که کار این شرکت نیز ساخت تیزر‌های تبلیغاتی و در کل تبلیغ بود. همه روِسای این شرکت‌هایی که با سازمان بهینه سازی قرارداد داشتند از دوستان مهدی هاشمی بودند و آمادگی گرفتن پول تحت عنوان بهینه سازی و تبلیغات انتخاباتی برای کاندیدای مدنظر مهدی هاشمی را داشتند و این شرکتها با سند سازی‌های صورت گرفته، موظف شدند که کار تبلیغاتی برای مهدی هاشمی انجام بدهند.»

این متهم بازداشت شده در جریان حوادث اخیر ادامه داد: «یک شرکت 500 میلیون تومان برای چاپ یک میلیون جلد کتاب پول دریافت کرده بود، در حالی که تنها 25 هزار جلد کتاب شد و مابقی پول صرف تبلیغات مورد نظر مهدی هاشمی شد.

کرمی افزود: مهدی هاشمی معتقد به پولشویی بود. وی پول‌هایی را از سازمان بهینه سازی دریافت می‌کرد و آن‌ها را مکرراً به دلار و ریال تبدیل می‌کرد. وقتی که دلیل این کار را از وی پرسیدیم، وی گفت که با این کار کسی نمی‌تواند منشاء پول‌ها را کشف کند.”

وی اضافه کرد: با فشار مهدی هاشمی از سازمان بهینه سازی مصرف سوخت به منظور تبلیغات در دوره نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش یعنی آقای هاشمی رفسنجانی پول برداشت می‌شد و مهدی هاشمی پس از شکست پدرش در انتخابات به اقدامات خود ادامه داد و مابقی پول‌های باقی مانده و بدهکار شده خود را نیز به شرکت‌هایی که برای پدرش تبلیغ می کردند، پرداخت کرد.

این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر اظهار داشت: مهدی هاشمی به این اقدامات خود در حالی دست می‌زد که این پول‌ها باید صرف تبلیغات برای بهینه سازی مصرف سوخت صرف می‌شد نه تبلیغات برای پدر وی. پول‌هایی که او برای تبلیغات در انتخابات دور نهم انتخابات ریاست جمهوری برای پدرش هزینه کرد معادل 2 میلیارد تومان بود.

کرمی در ادامه افزود: «مهدی هاشمی با بنده صحبت کرده گفت که ما باید برای انتخابات کار رسانه‌ای قوی‌ای را آغاز کنیم. چند روز بعد هم در جلسه‌ای جاسبی به بنده گفت که باید هر کاری انجام دهیم تا هر کسی به غیر از احمدی نژاد رئیس جمهور شود. از این رو ما نیز سایت جمهوریت را با مدیریت رسمی مهدی هاشمی راه‌اندازی کردیم، البته چند روز بعد جاسبی با تغییر نظر به ما اطلاع داد که بنده می‌خواهم در انتخابات بدون موضع باشم؛ لذا دستور تعطیلی سایت جمهوریت را صادر کرد، ولی با فشارهای هاشمی این سایت به کار خود همچنان ادامه داد.»

وی افزود: سایت جمهوریت ابتدا قرار بود از کاندیدایی در انتخابات حمایت و نسبت به دولت نهم نیز نقدهایی داشته باشد، ولی با فشارهای مهدی هاشمی، این سایت تبدیل به سایت تضعیف کننده سازمانهای نظامی از جمله بسیج و سپاه و سازمان‌های دولتی شد و حتی این سایت خدمات دولت را نیز پول پاشی معرفی می‌کرد و کار به جایی کشید که بر خلاف واقعیت، شبهه تقلب در انتخابات را تلقین کرد.

این متهم دستگیر شده در جریان حوادث اخیر خاطرنشان کرد: مهدی هاشمی حتی مطالب تندتری را برای انتشار به سایت جمهوریت ارائه می‌داد که از جمله مطالب می توان به گزارشی که 2 روز قبل از انتخابات توسط وی به ما داده شده، اشاره کنم که در این گزارش فرمانده بسیج متهم به تخریب و تضعیف میر حسین موسوی شده بود، البته ما این گزارش را هرگز منتشر نکردیم.

کرمی در ادامه تأکید کرد: در روزهای آخر هم برخی پرسنل سایت با چاپ شبنامه در ستادهای میرحسین موسوی و توزیع آن‌ها، به تضعیف دولت و نظام می‌پرداختند و بنده متأسفم که توسط افرادی مورد سوء استفاده قرار گرفته‌ام.

وی ادامه داد: سیاسیون ما قاعده بازی را بلد نیستند، اطرافیان کاندیداها با پول بیت المال قصد رئیس جمهور کردن کاندیدایی را داشتند. حتی آن‌ها این اقدام خود را به قیمت بدبخت کردن زیر مجموعه خود نیز انجام میدهند؛ همان کاری که با ما در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت شد.

در حالی که همه میدانستند استفاده از بیتالمال جرم است.

در پاسخ به سؤال قاضی دادگاه در باره این‌که در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت چقدر وجه از مهدی هاشمی دریافت کردید، گفت: فقط به خود من 320 میلیون تومان پول دادند .

در جریان حوادث پس از انتخابات نیز آن گونه که برخی سایت‌های خبری گزارش دادند، افرادی از بستگان نزدیک آقای هاشمی از جمله خانم فائزه هاشمی بازداشت اما بسیار زودتر از حد تصور آزاد شدهاند. به هر حال این برخوردها و اعترافات به حدی دور از انتظار و تکان دهنده بود که دانشجویان در دیدار با مقام معظم رهبری بارها خواستار برخورد جدی با امثال مهدی هاشمی و عبدا... جاسبی شدند و به تصریح و تلویح از سهل انگاری دراجرای عدالت زبان به شکوه گشودند:

«چرا قانون شکنیها در این دانشگاه [آزاد] تا حدی ادامه پیدا می کند که در روزهای اخیر اخباری مبنی بر سرمایه گذاری و نقش مدیریت دانشگاه آزاد در اغتشاشات پس از انتخابات هم به گوش میرسد؟» «دفتر تحکیم وحدت نظر به اعترافات صریح عوامل دستگیر شده مبنی بر نقش افرادی مانند مهدی هاشمی و عبدا... جاسبی در ساماندهی آشوب‌ها و پشتیبانی مالی از آن و با توجه به تخلفات بی‌شمار ریاست غیرقانونی دانشگاه آزاد که شهره خاص و عام است خواستار رسیدگی قضایی به اتهامات این عوامل اصلی و برخورد قاطع و بی‌مسامحه با آنان است.» «در میان این زندانیان، بسیاری نامشان مهدی است، بسیاری از آن‌ها فاطمه نام دارند، نام برخی هم یاسر و فائزه است، اما چه سود که پدران آن‌ها از به اصطلاح دانه درشت ها نیستند تا پس از مدت کوتاهی دستگیری دوباره آزاد شوند.» «در جریان اعترافات متهمان پرونده کودتای نرم با اشاره به نام آقایان مهدی هاشمی و عبدا... جاسبی پرده‌هایی از فسادهای مالی ایشان برملا گردید که در صورت صحت مستندات از رویه‌ای فاسد در مشی مدیریتی این دو حکایت دارد.

قوه قضائیه می‌بایست با رسیدگی به پرونده‌های مالی از این دست هیچ‌گونه تبعیضی در قضاوت میان مجریان خیابانی و عاملان پشت‌پرده وقایع اخیر قائل نشود.»

به هر روی درست یا نادرست این تلقی در ذهن بسیاری از مردم نقش بسته است که برخی منسوبان و نزدیکان آقای هاشمی رفسنجانی در برابر تخلفات خود از حریمی امن برخوردارند و مسؤولان در برخورد با آنان دچار مصلحت اندیشیهایی میشوند. اما بهراستی چه مصلحتی برتر از حفظ اعتماد تودههای مردم؟! به نظر میرسد چنان‌چه مسؤولان مربوطه به هر دلیلی صلاح را در محاکمه بستگان و نزدیکان آقای هاشمی نمیبینند هر چه سریعتر به شکایت خانواده آقای هاشمی از احمدینژاد رسیدگی کنند تا اگر رئیس جمهور مستندات محکمی در اثبات ادعاهای خود علیه نزدیکان آقای هاشمی دارد آنها را در دادگاهی علنی به اطلاع افکار عمومی برساند و فضای غبارآلود اذهان تا حدودی درباره مسائل مطرح روشن شود و در غیر اینصورت از خانواده آقای هاشمی اعاده حیثیت شود