اروپا در چهار سال گذشته از سیاست تخریب و تحریم ایران تبعیت ‌کرد
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه کشورمان با اشاره به پیروی اروپا از خط مشی دولت بوش و تبعیت از سیاست تخریب و تحریم ایران در چهار سال گذشته، گفت:‌ اکنون فرصتی برای اروپا فراهم شده تا درباره رویدادهای جهان و خاورمیانه مستقل تصمیم بگیرد.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، «جورج کابرال» و «هاری سالمی» سفرای جدید پرتغال و فنلاند در ایران بعدازظهر امروز سه‌شنبه رونوشت استوارنامه‌های خود را تقدیم منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان کردند.
در این دیدار متکی با اشاره به مناسبات دیرینه ایران و پرتغال، گفت: ظرفیت‌های همکاری‌ اقتصادی بین تهران و لیسبون فراوان است و تاکنون بخشی از آنها شناسایی و بعضاً اجرایی شده است.
وی در ادامه حجم مبادلات ایران با خارج را معادل 180 میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در گذشته بخش بزرگی از این مبادلات با تنها چند کشور اروپایی انجام می‌شد اما در رویکرد جدید سعی شده است همکاری‌های تجاری و صنعتی با اروپا به چند کشور خاص منحصر نشود.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: سیاست اروپا با ایران طی چهار سال اخیر به دلیل پیروی از خط مشی دولت بوش در هاله‌ای از عدم تصمیم گیری بود و از سیاست مبتنی بر تخریب، تبلیغات منفی، تحریم و تهدید تبعیت می‌کرد اما با توجه به تحولات بین‌المللی، برای اروپا فرصتی فراهم شده است تا مستقلاً در قبال رویدادهای جهان و خاورمیانه تصمیم بگیرد. به همین مناسبت،‌ باید در قبال رویدادهایی مانند بمباران افغانستان که نقض وحشتناک حقوق بشر و شهروندان بی دفاع است، واکنش مناسب نشان دهد.
وی در پایان آمادگی ایران برای همکاری در پرتو رویکردهای جدید را اعلام و خواهان مناسبات مبتنی بر عدالت و همکاری متقابل شد.
متقابلا سفرای پرتغال و فنلاند اظهار داشتند از اینکه به عنوان سفیر در ایران انتخاب شده‌اند احساس مباهات می‌کنند.
سفیر پرتغال هم گفت: زمینه‌های فراوان برای همکاری‌های دو و چندجانبه وجود دارد که تحولات جهانی می‌تواند امکان تقویت هر چه بیشتر مناسبات ایران و اتحادیه اروپایی را فراهم آورد.
انتهای پیام