متن کامل نخستین نشست دکتر احمدی نژاد با اصحاب رسانه در دولت دهم
ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٧ : توسط : حسینی


رییس جمهوری اسلامی ایران در نخستین نشست خبری در دولت دهم ضمن تبیین شرایط ایران و جهان در عرصه های گوناگون، به پرسش های خبرنگاران ایرانی و خارجی درباره مهمترین مسایل روز در بخش های مختلف پاسخ گفت.
متن کامل نشست خبری دکتر محمود احمدی نژاد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم‌ عجل‌ لولیک‌ الفرج‌ والعافیه والنصر واجعلنا من‌ خیر اعوانه‌ و انصاره‌ والمستشهدین‌ بین یدیه

رییس جمهور: این انتخابات یک نقطه عطف و تجمیع انرژی ملت ایران برای حرکت با سرعت بالاتر و در مسیر درست تر و پیگیری اهداف بالاتر بود در این اتخابات چند پرویز بزرگ نصیب ملت ایران شد اولین پیروزی ارائه یک الگوی متعالی و انسانی و ناب از مردم سالاری بود مردم سالاری که از عمق اعتقاد به خدای متعال و یگانه پرستی و پافشاری عمیق بر تحقق عدالت برخاسته است الگویی که ملت ایران امروز به دنیا معرفی می کند یک الگوی کاملا انسانی و اخلاقی برای زمامداری و برای مشارکت آحاد مردم در اداره کشور است دموکراسی در ایران حقیقی است آنچه که در عرصه های گوناگون جاری می¬شود آزادانه است.
ملت ایران آزادانه و آگاهانه و با استحکام راه انقلاب را انتخاب کردند و همه توان و موجودیت خود را در مسیر انقلاب به کار گرفته اند
معرفی والاترین الگوی موفق یک پیروزی بزرگ برای ملت یاران بود پیروزی دولم ملت ایران شکست پی در پی و متوالی دشمنان قسم خورده است دشمنانی که از ماه ها قبل از انتخابات با سازماندهی و با تجهیز با سرمایه گذاری با به کار گیری رسانه ها و طراحی های پیچیده روانی سعی کردند بر مسیر تصمیم گیری ملت ایران به نفع خود اثر گذاری کنند. اما ملت ایران با یک حضور تاریخی و با یک انتخاب تاریخی شکست بسیار سنگینی رو بر دشمن تحمیل کرد .
خود انتخابات یک پیروزی بزرگ برای ملتی بزرگ در برابر دشمنان بد طینت خود بود پس از انتخابات هم پیروزی ها ادامه پیدا کرد دشمنانی که در عرصه رویارویی با اندیشه و تصمیم ملت ایران طعم شکست را چشیدیند خیال کردند که با تلاش برای مشبه کردن چهره ایران و انتخابات ملت ایران بتوانند ضربه ای را بر اراده ملت ایران وارد کنند .
هوشمندی یک ملت بزرگ و اراده الهی آنها بر توطئه های سنگین دشمنان کج فهم غلبه کرد .
ملت ایران نشان داد که مرد عرصه های سنگین است و جمهوری اسلامی ایران یک بار دیگر در یک آزمایش سخت نشان داد که دارای ظرفیت های بسیار والا و متعالی است .
قادر است همه طراحی های دشمنان قسم خورده خود را مدیریت کند و قادر است همه سلایق و جریانات و تحرکات را مدیریت کند .
و در دل اندیشه نورانی خود هضم کند و این هم پیروزی دیگری بود بعد از انتخابات پیروزی دیگر ملت ایران پیروزی اخلاقی بود .
ملت ایران نشان داد که در برابر همه بداخلاقی های مستکبران سر سوزنی از جاده اخلاق و ارزشهای انسانی و اخلاقی منحرف نمی شود انتخابات و حوادث پس از آن پیروزی اخلاقی ملت ایران در برابر بداخلاقان بود.
پیروزی دیگری هم ملت ایران داشت رو شدن دست بسیاری از بدخواهان ، استعمار پیری که بارها و بارها پیغام می داد که ما می خواهیم اصلاح کنیم ، پیام می دادند که می خواهند رفتارهایشان را عوض کنند می گفتند که تجربه گرفتند و پشیمانند از اقدامات غلط و غیر انسانی اشان و بعضی دیگری که با شعار تغییر وارد عرصه های جهانی شدند اعلام کردند می خواهند سیاست ها و رفتارها را تغییر دهند دست از توسعه طلبی دست از تجاوز طلبی و دخالت در امور داخلی کشورها بردارند ملت ایران با متانت خود با استحکام خودش باعث شد که دست اینها رو بشود .
معلوم شد که هنوز اراده روشنی برای تغییر رفتار وجود ندارد این هم پیروزی دیگری برای ملت ایران بود البته پیروزی های دیگری هم هست که به یک مورد دیگر اشاره می کنم ملت ایران در این چند ماه موفق شد بسیاری از زائده هایی که به پای ملت ایران بسته شده بود تا سرعت حرکت او را کند کند و آلودگی هایی که به بدنه ملت به بدنه انقلاب تحمیل شده بود ملت ایران موفق شد این زائده و آلودگی ها را از دامن انقلاب پاک کند و یک گام بلندتری به سمت زلال و پاکی بردارد .
امروز دولت دهم با اقتدار مستقر شده است با رای بالای نمایندگان محترم مجلس اکثریت قاطع نمایندگان دولت کار خودش را آغاز کرده است و ان شاءالله با قوت و قدرت چند برابر دولت نهم ماموریت ها را در عرصه داخلی و عرصه جهانی دنبال خواهد کرد .
ساختن ایران آبادانی فرهنگی و سیاسی و اقتصادی و اجتماعی ایران بر اساس عدالت دنبال خواهد شد . برنامه های گسترده اقتصادی دولت برنامه های گسترده اجتماعی و علمی به سرعت پیگیری خواهد شد .
ایران در آستانه جهش های بزرگ علمی و اقتصادی و فرهنگی قرار دارد .بسیار زودتر از افق چشم انداز ملت ایران قله های چشم انداز را فتح خواهد کرد.
امروز یک عظم ملی یک پتانسیل کم نظیر در ملت ایران برای حرکت رو به جلو شکل گرفته است از این به بعد رفتار جامعه ایرانی متفاوت است و آحاد مردم در این خیزش ملی مشارکت فعال و مستمر خواهند داشت
اگر در طول سی سال بخصوص چهار سال گذشته به تناوب خبرهای عزت بخش و پیشرفت های شگفت از ملت ایران داشتیم در این دوره این اخبار چند برابر و بلکه هفتگی و روزانه خواهد شد ملت ایران برای اثر گذاری بر محیط بین المللی مصمم است .
ملت ایران می داند که بدون حضور فعال و تاثیر گذار بر مناسبات جهانی قادر نخواهد بود عزت و استقلال و پیشرفت خود را محقق کند و صیانت کند .
به همین دلیل یک اراده و یک مولفه قدرتمندی از ایران وارد عرصه های جهانی خواهد شد .
اما دنیا هم در آستانه تحولات بزرگ است اندیشه لیبرالیسم و روش دمکراسی لیبرال به پایان راه خود رسیده اند اندیشه سرمایه داری و اقتصاد سرمایه داری در آستانه اضمحلال هستند تجربه نشان داد که روش اقتصاد سرمایه داری نه تنها موجب فاصله طبقاتی بی سابقه نه تنها زمینه ساز جنگها و درگیری ها و کینه ها و اختلافات است بلکه در عمل هم قادر نیست واذهان و حاکمان نظام سرمایه داری را حفظ کند امروز بحران اقتصادی و به تبع آن بحران اجتماعی در دنیای سرمایه داری بسیار جدی و عمیق است عمیق تر از آن که بخواهند با بعضی زرورق ها و بسته بندی ها عمق آن را بپوشانند با روش هایی که خود موجب بروز بحران است نمی توان بحران را مهار کرد .
امروز اندیشه لیبرال و دمکراسی لیبرال چه بخواهد چه نخواهد باید دامن خود را از عرصه سیاسی بین الملل جمع کند.قدرت هایی که بیش از 60 سال به طور انحصاری مدیریت جهان را به عهده داشتند امروز به پایان راه رسیده اند.
باید همه مناسبات بنیان های مناسبات و شیوه های تعالی دگرگون شود . امروز دیگر نمی شود دو سه تا کشور بنشینند و برای دنیا نقشه بکشند بدون مشارکت همگانی بدون همکاری عمومی بر پایه عدالت و احترام هیچ یک از مشکلات جهان حل نخواهد شد .
و در مسیر تشکیل مشکلات کسانی بیشتر ضرر می کنند که نقش بیشتری در آفرینش مشکلات داشته اند سنگین ترین خطرات متوجه سرمایه داران جهانی و نظام سرمایه داری جهانی است .
امروز ذهنیت بشر به سرعت در حال تغییر است سطح بشر سطح نگاه بشر از افق سرمایه داری بالاتر رفته است و امروز کمتر کسی را شما در دنیا می توانید پیدا کنید که با ادبیات سرمایه داری و دمکراسی لیبر ال قانع بشود امروز بشریت به سرعت به دنبال مفاهیم جدید ادبیات جدید و ساختارهای جدید است .
امروز عدالت رکن مستحکم مطالبات ملت هاست امروز پاکی و یگانه پرستی و صلح مبتنی بر برادری و انسان دوستی از ارکان اصلی مطالبات ملت هاست هیچ کس قادر نخواهد بود بدون توجه به کرامت انسانی بدون توجه به حقوق ملت ها بدون توجه به عدالت و پاکی در مدیریت جهان نقش تاثیر گذاری را ایفا کند ما در استانه تحولات بزرگیم و من تردید ندارم این تحولات به نفع انسان ها به نفع حقوق حقیقی انسان ها و به نفع کرامت انسان ها خواهد بود .
ما در آستانه شهادت مولی امیر المومنین علی (ع) هستیم او که پرچمدار توحید و عدالت و صیانت از کرامت حقیقی انسان ها بود . الگوی بی بدیل و جاویدان عدالت خواهی الگوی بی بدیل زمامداری صالح و عادل و مردمی این الگویی است که ملت ایران به بشریت معرفی می کند و همگان را به پیگیری حاکمیت انسان صالح کامل دعوت می کند.
از همه شما به خاطر حوصله ای که کردید سپاسگزاری می کنم و برای پاسخ به سوالات در خدمت شما هستم. از مجریان برنامه هم به خاطر زحماتی که می کشند تشکر می کنم .

شبکه العالم / نورالدین الدقیق : جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده است که پیشنهادات جدیدی را به مجموعه 1+5 ارائه خواهد داد. تقاضا داریم پیشنهادات جدید چه خواهد بود. محورهای آن را بیان بفرمایید مخصوصا اینکه کشورهای غربی یک مدت زمان بندی شده مشخصی را نیمه این ماه تعیین کرده اند نظر جنابعالی درمورد کل این تحولات و بسته پیشنهادی ایران جویا هستیم.
رییس جمهور:
ما نشنیدیم کسی زمان بگذارد برای گفتگو تعامل بر مبنای احترام و عدالت دیگر با زمان گذاشتن همخوانی ندارد ما هم نشنیدیم کسی زمان بگذارد ممکن است افرادی اظهار نظر کرده باشند خیلی روشن است این ادبیات با نیاز امروز و با رویکرد ملت ایران ناسازگار است اما همانطور که بارها گفتیم و امروز هم اعلام کردم حل مساله جهانی نیازمند تعامل سازنده برپایه عدالت و احترام به آحاد ملت ها است
ما فکر می کنیم بدون مشارکت همگانی نمی توان مسائل را حل کرد و ملت ایران با همه توان و پیشینه تمدنی و فرهنگی وبا اقتدار برآمده از اراده ملی و با توانمندی فرهنگی آمادگی دارد تا دریک تعامل سازنده در جهت حل مسائل جهانی حرکت کند پیشنهادی که ما تهیه کردیم ناظر بر شناسایی چالش های مهم فراروی بشریت و جهت گیری های اساسی برای حل پایدار این چالش ها است و پیشنهاد دادیم که در یک چارچوب منطقی و عادلانه آماده هستیم با همه کسانی که دلسوزند و می توانند در اصلاح امور جهان مشارکت کند هب گفتتگو بنشینیم ا لبته این دسته ابتدا به گروه 1+5 داده خواهد شد بسته های دیگری با فهرستی از موضوعات گوناگون برای دسته های دیگری از کشورها هم آماده شده که به آنها خواهیم داد ما فکر می کنیم باید یک حرکت جدی یک جریان جدید و یک عزم جیدید در دنیا برای اصلاح امور شکل بگیرد و ما به خاطر تعهد انسانی و اخلاقی آمادگی داریم که در این مسیر پیشگام و پیشرو باشیم.

واحد مرکزی خبر / روحانی نژاد : یکی از دستاوردهای دولت نهم سفرهای استانی بود که همه منصفان به آن اذعان دارند آیا نقاط قوت و ضعف سفر جمع آوری شده با توجه به آن آیا دور سومی هم خواهیم داشت یا نه؟
رییس جمهور:
یکی از ابتکارات مهم دولت نهم سفرهای استانی بود سفرهای استانی اهداف و دستاوردهای فراوانی داشت منفعل کردن دمکراسی سنگین و کم بازده ارتباط عاطفی و عمیق بین آحاد مردم و خادمان و اشراف بر مسایل کشور بخشی از دستاوردهای این حرکت بود البته همان طور که اشاره کردید طبیعی است که در یک ابتکار نو نقاط قوت و ضعف هم باشد دولت با یک کار کارشناسی با استفاده از نظرات صاحب نظران یک جمع بندی روشنی را به دست آورده و در حال تکمیل است ان شاءالله از مهر ماه دور جدید سفرهای استانی با تفاوت هایی در روش کار و در نگاه به مسایل پایه ای تر استان ها ان شاءالله آغاز خواهد شد کل دولت و بنده در خدمت مردم خواهیم بود البته بعضی از شهرستان های تهران در دور دوم باقی مانده که ان شاءالله خدمت مردم خواهیم رسید جلساتی که تشکیل خواهد شد و کار های کارشناسی متناسب با دور دوم خواهد بود اما باید بگوییم که سفرهای استانی با جدیت دنبال خواهد شد .

آسوشیتدپرس / سید رضا گنجی: در سیاست خارجی چهار ساله آینده حضرتعالی آیا ما شاهد تغییر تحول خاصی خواهیم بود و یا برنامه جدیدی برای موضوع هسته ای ایران و کم کردن تنش ها دارید؟
رییس جمهور:
قطعا در این دوره ما با ابتکارات جدیدی وارد عرصه جهان خواهیم شد نوع نگاه را اعلام کردم ملت ایران در کنارسایر ملت ها با وضعیت حاکم بر مناسبات جهانی به شدت مخالف است بانظامات یک سویه انحصاری و ظالمانه به شدت مخالفت است ما با همه توان و برپایه مناسبات عادلانه حرکت خواهیم کرد البته ما برای برون رفت از معضلات کنونی جامعه بشری راه حل های ابتکاری انسانی و عادلانه ارائه خواهیم داد ما برای حل مساله افغانساان، عراق و فلسطین برای حل بحران اقتصادی راه حل های روشن و عالمانه و انسانی داریم که ارائه خواهیم داد برای اصلاح ساختار غیردموکراتیک و انحصاری سازمان ملل و شورای امنیت راه حل عادلانه و انسانی داریم که ارائه خواهیم داد اما درباره بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکا لازم است دو سه جمله اضافه شود آنها طی چهار سال و دیگر یک افق دیگری سی سال ملت ایران تجربه کردند دولت نهم به خوبی تجربه کردند همه سیاست ها و طراحی ها و توانایی های خود را علیه دولت نهم به کار گرفتند در حالی که دولت نهم به دنبال برادری و صلح و عدالت در جهان بود سوال من این است که چه چیزی گیرشان آمد چه دستاوردی داشتند در کجا جلو رفتند؟ چه کسی ضرر کرد و چه کسی سود کرد من فکر می کنم اگر عقلا در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکا تصمیم گیر نهایی باشند که امیدوارم چنین باشید باید انتظار داشته باشیم که رویکردها عوض شود ما علاقمند هستیم که رویکردها عوض کند البته ادامه رویکرد فعلی برای آنها دستاوردی ندارد و برای ملت ایران ضرری نیست ملت ایران یک ملت کهن است و هزاران حادثه تاریخی را پشت سر گذرانده است خوب می داند چگونه آنها را تبدیل به فرصت های استثنایی برای خود بکند ملت ایران ملت بحران ها است ملت مدیریت بحران هاست ملت پیگیری منافع ملی خود از دل گرد و غبارها و فتنه ها است تحت هیچ شرایطی ملت ایران ضرر نمی کند آنها هم در ادامه سیاست های گذشته سودی نمی برند ما برای هر دو حالت اماده ایم اما ترجیح می دهیم رویکردشان را عوض کنند حوقق ملت ها را به رسمیت بشناسند از برج های شیشه ای شکننده به پایین بیایند در شرایط احترام آمیز با ملت ها تعالم کنند تغییر در رفتار آنها اتفاق بیفند ملت ایران استقبال می کند البته تحت هر شرایطی آماده گفتگو هستیم اما فکر می کنیم تعامل زمانی مفید است که در چارچوب درست در مسیر درست و مبتنی بر عدالت باشد.

ایرنا / افشار دارابی: روز گذشته اعضای کابینه دهم به ریاست حضرتعالی در کنار بارگاه ملکوتی فعالیت خود را شروع کردند ؛ در هفته گذشته و در جریان رای اعتماد به وزرای پیشنهادی بعضی ها بیان می کردند که رای اعتماد مجلس به دولت به خاطر نظر و سفارش رهبری است. نظرتان در این خصوص چیست؟
رییس جمهور:
البته خیلی روشن است که رهبری معظم انقلاب همواره به دنبال موفقیت دولت ها و قوای گوناگون بوده و هستند اما همان طور که من در جلسه پایانی رای اعتماد اعلام کردم قوای گوناگون هر کدام مسوولیتی دارند قوه مجریه مقننه و قضاییه مسوول اداره کشورند و باید درست تصمیم بگیریند و در برابر تصمیم خود پاسخگوی ملت ایران و مراجع قانونی باشند اینکه بعضی تلاش کنند بار مسوولیت تصمیمات خودشان را به دوش رهبری یا ملت یا دیگران بیندازند این کار درستی نیست شاید در طولانی ترین زمان بررسی وزرا پس از انقلاب وزرای دولت دهم مورد نقادی و بررسی ذره بینی قرار گرفتند یعنی از زندگی آنها از قبل از تولد تا بعد از مرگ مورد بررسی قرار گرفت و بنده هم از این رویکرد مجلس استقبال کردم آن را مکمل کار رییس جمهور و مقوم کار رییس جمهور و به نفع ملت اعلام کردم.
همه تلاش ها انجام شد که بررسی ها دقیق تر و کامل تر بشود البته بودند بعضی ها در بیرون و داخل که تلاش کردند پروژه های شکست خورده انتخاباتی را در دوره رای اعتماد تکمیل کنند یا بازیابی کنند اما با اراده قاطع قاطبه نمایندگان مردم در مجلس و با هوشمندی آنها این طراحی هم با شکست مواجه شد ما ضرب المثل های خوبی در فارسی داریم می گویند «روغن ریخته را نذر حضرت عباس می کنند».اعتقاد دارم کسی حق ندارد منتی را بر دوش رهبر و مردم بگذارند آنهایی هم که می خواستند 8 وزیر بیفتد تا آخر تلاششان را کردند. اما اکثریت قاطع نمایندگان مجلس با هوشیاری و البته با بررسی دقیق و انجام وظایف دولتی را با رای بالای نمایندگان مستقر کردند دولت امروز مستقر است دولت جز به ملت جز به راه نورانی انقلاب و جز به ارزشهای برآمده از فرهنگ ملت ایران بدهکاری ندارد اکثریت قاطع نمایندگان و دولت در یک مسیر و در کنار هم برادر و همسنگر هم هستند و من همینجا مجددا از آنها به خاطر کار دقیق و بزرگی که انجام دادند صمیمانه تشکر می کنم.

شبکه خبر / پریسا مهرآفر: در آستانه سفر به نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد برنامه ها توضیح دهید.
رییس جمهور:
ان شاء الله به شرط حیات و توفیق به اتفاق همکارن در اجلاس هستیم. جزء برنامه ثابت دولت است از این به بعد هیچ عرصه ای از عرصه های بین المللی ازحضور پررنگ و قاطع و اثر گذار ایران خالی نخواهد بود ما به وضع موجود عالم معترضیم برای اصلاح راهکار درستی داریم تلاش برای اصلاح را وظیفه قطعی خود می دانیم حاضر خواهیم بود در مجمع عمومی دیدگاه ها را تشریح خواهم کرد با گروه های مختلفی از مردم آمریکا ملاقات داریم گفتگوهای متنوع رسانه ای خواهیم داشت و در بعضی از اجلاس های گروههای اجتماعی و سیاسی جهانی که عضو و یا مسوول هستیم شرکت خواهیم کرد البته من قبلا اعلام کردم در دوره آقای بوش هم اعلام کردم در دوره آقای اوباما هم اعلام کرده ام و باز هم اعلام می کنم ما آمادگی داریم در برابر رسانه های گروهی به مناظره و گفتگو بنشینیم. این روش بهترین روش برای روشن شدن مسائل و حل مسائل جهانی است دوران حرکت های پنهانی و تعیین سرنوشت جهان به پایان رسیده است تک تک بشر محترم هستند و باید در سرنوشت خود دخالت کنند.
ما فکر می کنیم اگر حرف بزنیم و بگویم ریشه مشکلات جهان چیست این هم کمک می کند به نزدیک شدن دیدگاه ها و هم ریشه بسیاری از مشکلات بدن را در برابر چشم جهانیان قرار خواهد داد ما هیچ نگرانی نداریم ملت ایران یک منطق بسیار مستحکم دارد که در هر عرصه ای و هر جایگاه این منطق قبل عرضه است نه ابایی داریم ونه نگرانی و من باز هم اعلام می کنم آماده گفتگو و مناظره در برابر رسانه های جهانی هستم.

رادیو تلویزیون ژاپن : آیا نظرات شما درباره موضوع هسته ای تغییر پیدا کرده است؟
رییس جمهور:
موضع امروز من همان موضعی است که بعد و قبل از انتخابات اعلام کردم از نظر ما موضوع هسته ای ایران تمام شده است ما در چارچوب مقررات جهانی و در تعامل نزدیک با آژانس اتمی کارمان را دنبال می کنیم هیچ گاه ما درباره حقوق مسلم ملت ایران به مذاکره نمی نشینیم آن چیزی که ما اعلام کردیم گفتگو و همکاری در دو بخش است بخش اول فرصت سازی برای استفاده صلح آمیز از انرژی پاک اتمی برای همه کشورهاست و دوم سازماندهی یک مدیریت موثر برای جلوگیری از اشاعه سلاح های هسته ای و خلاء سلاح جهانی هسته ای این موضع موضع بسیار روشنی است در این چارچوب آمادگی داریم با همه کسانی که علاقمندند گفتگو کنیم برنامه ریزی کنیم و تلاش بکنیم بنابراین موضع بسیار روشن است .

شبکه پرس تی وی : همانطور که اطلاع دارید صبحت از موضوع اتمی بسیار رایج است و آژانس بین المللی اتمی هم در محافل اصلی وجود دارد در خصوص مراجعه 1+5 چرا این بسته تحویل آژانس نشد؟
رییس جمهور:
ما با آژانس درتعامل مستمر هستیم و کارهایمان را جلو می بریم بسته پیشنهادی ما به 1+5 در پاسخ به اظهار تمایل آنها به گفتگو با ایران است. ما هم چارچوب های گفتگو و موضوعات را تنظیم کرده ایم و پیشنهاد داده ایم این یک سیاست ثابت جمهوری اسلامی در تعامل با همه کشورها و همه دولت ها است.

روزنامه عصر اقتصاد / بزرگیان: تیم اقتصادی جنابعالی برای دولت دهم تکمیل است. تفاوت نگاه دولت دهم به اقتصاد در دور جدید چقدر خواهد بود آیا برنامه ای برای سود بانکی دارید یا خیر؟
رییس جمهور:
کاهش سود بانکی در برنامه چهارم دیده شده دولت هم برنامه ریزی هایش را انجام داد منتهی با مخالفت های گسترده ای از طرف کسانی که خودشان برنامه چهارم را تنظیم کردند و دولت را به کم کردن سود مکلف کردند؛ مواجه شد. خودشان در برابر آن ایستادند.
البته سود بانکی تابع چرخش اقتصادی است سود ثابت بانکی را ما مطلقا قبول نداریم آنرا ربا و خلاف می دونیم ما فکر می کنیم بخش های سرمایه گذاری در مبادلات پولی و بانکی باید از بخش های تامین نیازهای ضروری تفکیک شود در بخش سرمایه گذاری باید مشارکت واقعی شکل بگیرد هر چقدر سود شد بر اساس قرارداد بین سرمایه گذار و کارآفرینان تقسیم شود و در هزینه گذاری های ضروری و اولیه جامعه آنجا مبنا قرض الحسنه است طرح اصلاح نظام بانکی در دستور کار دولت است ان شاءالله به محض اینکه لایحه هدفمند کردن یارانه ها به تصویب مجلس محترم برسد ما لایحه بانکی مالیاتی و گمرکی را تقدیم مجلس خواهیم کرد .
جالب است بگویم مخالفین دولت بیشترین انتقادات خودشان را به سیاست های اقتصادی دولت متوجه کردند اما در جریان کابینه و رای اعتماد دیدید که از وزرایی که مطلقا مخالف نداشت وزیر دولت نهم بود معلوم می شود که حرفها حرفهای سیاسی اما در پوشش اقتصادی مطرح می شود چرا که باید بیشترین مخالفت ها با وزیر اقتصاد می شد البته ما در تیم اقتصادی دولت تغییرات گسترده نداشتیم وزیر اقتصاد ما ثابت است وزیر بازرگانی ما به وزرات نفت رفته که جز تیم اقتصادی است و معاون تجارت خارجی ایشان جای وزیر بازرگانی را گرفته و وزیر صنایع هم ثابت است بنابراین شاکله اصلی تیم اقتصادی ثابت است اما باید برنامه های دولت عملیاتی بشود و ما برای اقتصاد تحولاتی داریم و شاهد تحولاتی خواهیم بود.
ما می توانستیم بسیار زودتر از امروز لایحه هدفمند کردن یارانه ها را که پایه اجرای اصل 44 و بسیاری از برنامه های اقتصادی دولت است در اختیار داشته باشیم
مجلس هم تلاش می کند که ما بتوانیم بقیه برنامه هایی که در پی آن باید اجرا شود آنها را دنبال کنیم.

خبرگزاری اقتصاد ایران: سازمان همکاری اقتصادی اکو چند سالی است که فعالیتش بیشتر شده است به عنوان رییس اکو آخرین برنامه های شما در راستای افزایش همکاری ها چیست.
رییس جمهور:
سوال خوبی است در دورانی که نظام سرمایه داری بین المللی با چالش های اساسی مواجه شده و تلاش می کند که مشکلات وبحران های خود را به سایر ملتها منتقل کند پیمان های منطقه ای اهمیت مضاعفی پیدا می کند یکی از پیمان های منطقه ای اکو است ریشه در چهل سال قبل دارد عمده فعالیت در 15 سال اخیر و بخصوص در 2 سال گذشته است
نشست تهران یک نشست بسیار موفقی بود یک همدلی و هم اندیشی در دریافت درست از محیط بین الملل اقتصادی و راههای برون رفت از آن در این نشست شکل گرفت یک اتفاق نظر پیدا شد که چه کنیم چند راهکار اساسی به توافق رسید توسعه مبادلات بین اعضا، اصلاح روابط گمرکی و مالیاتی مقدماتش است حجم مبادلات دوجانبه و سه جانبه بین اعضا در حال توسعه است. توسعه همکاری های بانکی بین اعضا و معامله با ارز های رایج کشورها تصمیم بسیار مهمی بود برای مصون ماندن از دایره نوسانات سنگین دلار که خوشبختانه در حال پیشرفت است بعضی کشورها مراحل نهایی رسیده اند و به زودی عملیاتی می کنند و برخی وارد مرحله عملیاتی شده اند. با تشکیل صندوق مشترک قطعا سازمان اکو یکی از همکاری های اقتصادی قدرتمند خواهد بود.

روزنامه ایران / جواد حجتی: دیروز شاهد بودیم آقای چاوز میهمان شما بودند و بعد هم چند یادداشت تفاهم به امضا رسید که این حاکی از روابط گرم ایران و کشورهای لاتین است از طرفی دیگر حضور نظامیان غرب در آمریکای لاتین مشهود است. نظرتان چیست؟
رییس جمهور:
سوالی خوبی کردید ما شاهد یک رویکرد دوگانه در کلام و در عمل هستیم از یک طرف رویکردهای نظامی گری نفی می شود از طرف دیگر حضور نظامی در نقاط مختلف جهان تقویت می شود در جلسه دیروز خبرنگاری اعلام کرد که چندین پایگاه نظامی آمریکا در کلمبیا تاسیس شد ما این رویکرد را غلط و شکست خورده می دانیم. حتی اگر اعلام کنند که می خواهند با شبکه مواد مخدر و شبکه تروریستی مقابله کنند تجربه در افغانستان نشان داد که با ارتش منظم گسترده نمی توان با جریان مافیای مواد مخدر و تروریسم پیچیده مقابله کرد بیش از 7 سال است که ناتو وارد افغانستان شده دو تا شعار داشته مهار مواد مخدر و مهار تروریسم. من سوال می کنم امروز تروریسم و مواد مخدر گسترده تر و قوی تر است یا 7 سال قبل؟ 7 سال قبل تولید مواد مخدر در افغانستان حدود 2 هزار تن بود اما الان این رقم به 9 هزار تن رسیده است. در 7 یا 8 سال پیش شاید در هفته و در ماه تا 3 نفر در جریان عملیاتی تروریستی کشته می شدند ولی امروز روزانه چندین نفر در افغانستان کشته می شوند.
ما از اول با آن مخالف بودیم و آن را شکست خورده می دانستیم امروز هم می دانیم اگر کسانی فکر می کنند با اشغالگری می توانند کاری از پیش ببرند سخت در اشتباه هستند.
امروز ما شاهد یک انقلاب اساسی در اندیشه و مطالبات ملت ها از جمله ملت های آمریکا جنوبی هستیم و اندیشه را نمی شود با سلاح و هجوم نظامی سرکوب کرد اندیشه نیازمند اندیشه است اصلا مسایل امروز را نمی شود با قبل مقایسه کرد. حتی اگر فکر می کنند با توسعه نظامی گری می تواند اقتصاد خود را گسترش دهند؛ اشتباه می کنند چرا که آثار منفی آن به سرعت به کشور خودشان باز می گردد. کما اینکه امروز آثار اقدامات غلط اقتصادی دولتمردان آمریکا و سیاستمداران اقتصادی آمریکا به خود اقتصاد آمریکا برگشته و نمی توانند آن را معالجه کنند با این تفاوت که امروز جهان عوض شده است و هر سیاست غلطی بسیار بسیار زودتر از آن سی سال انعکاس خود را در کشور پایگاه خواهد داشت.
ما توصیه می کنیم به جای این کارها به دولت کلمبیا احترام بگذارند اگر می خواهند کمکی کنند کمک های فکری و مالی را در اختیار ملت آن کشورها قرار دهند خودشان می توانند مسایل را اداره کنند.
در خبرها شنیدیم اعلام کردند که گروه های مهاجم و نظامیان حاضر در افغانستان تا امروز بیش از 250 میلیارد دلار هزینه کردند ، من نمی دانم اصل این عدد درست است یا نه فرض کنیم درست است مگر حل مسایل افغانستان چقدر خرج دارد افغانسان 25 میلیون جمعیت دارد که پنج میلیون آن آورده اند ساکنان اصلی را بگوییم 25 میلیون در افغانستان ایجاد شغل چقدر هزینه دارد ؟
اغلب سرپرست خانواده های افغانستان بیکارند اگر فرض کنیم در افغانستان برای ایجاد یک شغل برای هر نفر چقدر هزینه لازم است اقتصاد دانان می گویند سه هزار دلار ما می گوییم چهار ، پنج یا ده هزار دلار یعنی با ده هزار دلار شما می توانید شغل خوبی در افغانستان درست کنید. می شود پنجاه میلیارد دلار چه کسانی جنگ راه انداخته اند و 250 میلیارد دلار صورت حساب به پای این ملت ها نوشته اند مساله افغانستان که با نظامی گری حل نمی شود . خوب اگر می خواستید مذاکره کنید چرا 7 سال پیش نکردید چرا نزدیک به 100 هزار نفر کشته و این همه خرابی درست کردید چرا اینقدر کینه درست کردید .
امروز هم در افغانستان خیلی روشن است که این سیاست غلط است حالا می خواهید در کلمبیا تکرار کنید خوب این سیاست شکست خورده است البته من یک تحلیلی دارم مبنی بر اینکه برخی افراد پول ها را در جیب خود می گذارند و صورت حساب می دهند و باعث کسر بودجه در دولت آمریکا ، انگلیس و آلمان و دیگر کشورها می شوند زیرا خوب روشن است افغانستان جایی نیست که 250 هزار میلیارد دلار بشود در آن خرج کرد .
یک نیروی نظامی چقدر در ماه خرجش است پنج هزار دلار. شصت هزار تا پنج هزار می شود سیصد میلیون سالش می شود کمتر از 4 میلیارد دلار. چطور 250 میلیارد دلار به حساب دولت آمریکا و اروپا می توانند خرج کنند. این یک سوال است جواب بدهند. فرض می کنیم 250 میلیارد دلار را خرج کردند ، کشت و توزیع مواد مخدر هم بیشتر شده اگر یک عقلی در تصمیم گیران آن طرف باشد که ما فکر می کنیم هست باید بیاید ارزیابی کند. من الان اعلام می کنم هر کس بخواهد با روش های نظامی گری در آمریکایی جنوبی سیاست هایش را بکار ببرد از همین الان بداند شکست خورده قطعی است . البته بدانید آثارش را اقتصاد و امنیت آمریکا به سرعت می بیند. آنجا کنار مرزهای آمریکاست هر اتفاقی به سرعت داخل آمریکا منتقل می شود من فکر می کنم همان طور که اعلام کردم بیایند دنیا را کمی انسانی ببینند احترام به ملت ها بگذارند همین پول 250 میلیارد را اگر داخل آمریکا خرج می کردند اقلا 4 میلیون شغل درست می کردند.
یک شغل پایدار چقدر است؟ 250 میلیارد دلار چند شغل ایجاد می کند 12 میلیون شغل درست می کند به جای اینکه بیایید اینجا مردم را بکشید بروید اقتصاد خود را درست کنید.

شبکه المنار لبنان / حسن حیدر: جنابعالی اشاره فرمودید که پیشنهاداتی برای کشورهای 1+5 خواهید داشت عمرو موسی دبیر کل اتحادیه عرب نیز بر اهمیت گفتگو اشاره کرده است نظرتان چیست؟
رییس جمهور:
ما همه ملت ها از جمله کشورهای عربی را دوستان قطعی خود می دانیم امروز هم با اکثریت کشورهای عربی روابط بسیار صمیمانه و دوستانه داریم با کشورهای گوناگون روابط بسیار صمیمی است حجم مبادلات بسیار بالا است و روبه توسعه است من البته استقبال می کنم از گفتگو و پیشنهاد عمروموسی اما من نفهمیدم عربی - ایرانی یعنی چه؟ قطر و الجزایر و لبنان و عراق عربی هستند و ما با هم دوست هستیم. من نمی دانم کدام کشور عربی مورد نظرشان است.
بعید می دانم کشورهای عربی از عزت و اقتدار ایران نگران باشند البته بعضی دولت ها ،یکی دو دولت عربی یا رسانه های وابسته به یکی دو دولت عربی در انتخابات ما خیلی بد عمل کردند ما گله داریم از آنها چرا تحت تاثیر دشمنان قرار گرفته اند؟ بد حرف زدند و عمل کردند. مجری سیاست های دشمنان ایران شدند
ما رابطه مان خوب است البته اقدامات و طراحی های دشمنان هم هست هر کشوری در هر جای دنیا جز رژیم صهیونیستی که به رسمیت نمی شناسیم و برایش هیچ ارزشی قائل نیستیم هر دولتی بخواهد ما گفتگو می کنیم اهل منطق و گفتگو هستیم. با همه آسیا و اروپا و آمریکا و آفریقا ما مشکلی در گفتگو نداریم روابطمان با کشورهای عربی ممتاز است البته یکی دو کشور بد عمل کردند البته پایدار نمی تواند باشد ما با هم برادریم، هم دینی و هم در انسانیت با هم مشترک هستیم در منافع ملی و منطقه مشترک است در جبهه دشمنی ها علیه ملت هایمان مشترک هستیم دشمن مشترک داریم از ناحیه ایران هیچ اقدامی که در جهت ایجاد کدورت و تضعیف روابط باشد صورت نگرفته دو سال قبل من اعلام کردم که اگر دولت مصر اعلام کند آماده روابط است، ما بعداز ظهر سفارت را باز می کنیم . البته بد برداشت کردند از این حرف. به نفع مصر بود برخی جور دیگر تعبیر کردند به موضعی بردند که اشتباه کردند موضع ملت ما بسیار روشن است ما دوست همه ملت ها هستیم ما از حقوق همه ملتها و حق حاکمیت همه ملت ها و استقلال همه حمایت می کنیم. صهیونیست را ما جنایتکار و اشغالگر و متجاوز می دانیم و برایشان حق حاکمیت قائل نیستیم.

خبرگزاری فارس/ حامد طالبی: با توجه به روند برگزاری دادگاه اغتشاشات اخیر و اتهامات متعدد که علیه شما مطرح شد ، آیا شما قصد شکایت ندارید ؟ مواجه با افراد پایین دستی و فرماندهان جریان آشوب ها چگونه باید باشد؟در خصوص خبر وقف دانشگاه آزاد اسلامی نظرتان چیست؟
رییس جمهور:
بنده هم خبر وقف دانشگاه آزاد اسلامی را شنیدم و در شورای انقلاب فرهنگی هم مطرح شد.به لحاظ قانونی تغییر و تحولات در مورد این دانشگاه باید در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب برسد و هر نوع تغییر در دانشگاه آزاد مستلزم حسابرسی است. دانشگاه باید حسابرسی شود در انتخابات من معترض شدم به شکل اداره دانشگاه گفتند شما مخالف اداره دانشگاه هستید. بنده 34 سال است که در دانشگاه ام یعنی زندگی ام دانشگاهی است چه زمانی که معلم بودم و زمانی که استاد دانشگاه بودم. منابعی که باید صرف ارتقای علمی بشود یا صرف رفاه دانشجویان و اساتید شود اگر در چرخه دیگری وارد شود حتما نیازمند یک حسابرسی بسیار دقیق است و مهمتر اینکه بخشی از اموال دانشگاه هدایای دولت است و اگر هم قرار است تغییری اتفاق بیفتد نظر دولت هم باید لحاظ شود . ما از هر اقدام سازنده ای که به اصلاح ساختارها و جهت گیری ها و رفتار دانشگاه آزاد اسلامی بیانجامد استقبال می کنیم .
از نظر ما پرونده انتخابات فردای انتخابات بسته شد. این چندمین انتخابات ملت ایران بود ساز و کاری که در این انتخابات به کار گرفته شد یک ساز و کار ثابت و البته اصلاح شده ای بود. انتخابات در ایران مردمی است شاید ما تنها کشوری باشیم که مجریان و ناظرین انتخابات، خود مردم هستند. وزرات کشور تدارک کننده و پشتیبانی کننده شبکه انتخابات است. انتخابات توسط معتمدین مردم و با شیوه دستی انجام گرفت و البته با شیوه ماشینی هم کنترل شد. بعضی ها در فضای انتخابات که یک فضای هیجان، تبلیغات و گفتگوست پا را از اخلاق فراتر گذاشتند ،تهمت زدند و توهین کردند. بعد از انتخابات هم پرونده را نبستند و می گفتند تقلب شده است و انتخابات باید باطل شود.به نظر من این بدترین نوع دیکتاتوری بود . انتخابات دو طرف دارد یک طرف پیروزی و دیگری شکست است. از همان ابتدا انسان باید خود را برای رای نیاوردن هم آماده کند.برخی ها حر فهایی زدند که نه شایسته ملت ایران و نه شایسته آنها بود. مگر کسی می تواند یک ملت بزرگ و آگاه را فریب بدهد مگر کسی می تواند رأی خود را به ملت ایران تحمیل کند.در کشوری که چهل میلیون رای دادند و پیرمرد 80 ساله بی سوادش تا نوجوانان که تمام مسایل روز را تحلیل می کند همه این انتخابات را نظارت می کنند. این حرفها خیلی زشت بود و خودشان هم می دانستند و دیدید که در اعترافات هم گفتند .البته یک عده ای هم بی اطلاع فریب خوردند و متاسفانه عده ای از مردم بی گناه و بی اطلاع کشته شدند. ما فکر می کنیم آنهایی که فریب خوردند باید با آنها با رأفت اسلامی برخورد شود.اما قطعا آنهایی که طراحی کردند و حمایت های دشمن را باید برخورد شود. هیچ سندی دال بر وجود تخلف و تقلب ارایه نشد اما به رفتار خود ادامه دادند. رئیس جهاد دانشگاهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی رسماً اعلام کرد ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان) در آخرین نظرسنجی که در هفته آخر قبل از انتخابات (سه شنبه قبل از انتخابات) انجام داد نتایجی که اعلام کرد تقریباً نزدیک به همین نتایج بود.رئیس جهاد دانشگاهی می گفت این نتایج را برای رقیب (رقیب من) ارسال کردم و گفتم این افکار مردم است که تقریباً دو به یک است. رئیس جهاد دانشگاهی گفت نگران شدم که این به دست رقیب نرسد که پیگیری کردم و با رئیس دفترش صحبت کردم و او گفت نتایج را به وی داده است.وی گفت یک بسته دیگر روز پنجشنبه قبل از انتخابات به طور مستقیم ارسال و از مسئول دفتر رقیب خواهش شد که حتماً به دستش برسد؛ نتیجه دو به یک است؛ اما قبل از اعلام نتایج انتخابات کنفرانس خبری برگزار کردند و اعلام شد که ما پیروز هستیم.
آنها از روز اول می گفتند اگر ما پیروز نشویم تقلب شده است؛ این چه منطقی است؟ آیا این درست است که کسی در انتخابات شرکت کند و از اول بگوید مردم موظفند به من رأی بدهند و اگر رأی ندهند مردم محکومند؟ به این می گویند دیکتاتوری مدرن. ملت ایران هم نشان داد با دیکتاتورها چگونه برخورد می کند.
من بعد از انتخابات سکوت کردم اما حرف برای گفتن بسیار است .آنها بد عمل کردند؛ به انقلاب و ملت ایران حق ناشناسی کردند، به چهره نورانی ایران گرد پاشیدند؛ البته اینها اثر ندارد.البته آنها هم که بیرون نشستند و کف زدند و تبلیغات کردند و گفتند اوضاع عوض شده است آنها هم اشتباه کردند. هر دو اشتباه کردند و البته باید جبران کنند؛ امیدواریم هر دو جبران کنند.این طبیعی است، پیاده نظام به او اطلاعات غلط داده اند و او فکر کرده است که حقش ضایع شده است. چه حقی ضایع شده است؟ انتخابات برای این است که رأی مردم تصمیم گیر باشد و هر چه اکثریت شد بپذیرند؛ چنانکه بنده در نشست خبری بعد از انتخابات اعلام کردم و گفتم انتخابات سالم است و هر تصمیمی که ملت ایران بگیرد تسلیم تصمیمات ملت ایران هستیم. به نظر من باید با پیاده نظام و کسانی که آمدند و با هیجان تحریک کردند با رأفت اسلامی برخورد شود اما آنهایی که فرماندهی عملیات را داشتند و آگاهانه سعی کردند به ملت ایران و انتخابات ملت ایران ضربه بزنند باید پاسخ بدهند و من فکر می کنم این مطالبه ملت ایران است؛ البته عادلانه، با رعایت عدالت، قوانین و آیین دادرسی.این نمی شود که عده ای تهران را به هم بریزند، مردم را کتک بزنند، شیشه های مغازه ها و خودروها را بشکنند؛ ‌البته برخی هم در دستگاه های انتظامی و غیره بودند که به نظر من آنها نفوذی بودند و ما شواهد و دلایلی در این باره داریم؛ اینها در لباس دوست ضربه زدند که باید به شدیدترین وجه محاکمه شوند؛ البته طبق قانون، با رعایت عدالت و آیین دادرسی. این خواسته ملت ایران است.امیدواریم خداوند متعال به آنها فرصتی بدهد که بتوانند کارهای غلطشان را جبران کنند.

خبرنگار فرهنگ آشتی /امیر طاهر حسین خان:(اشاره به نامه یک نخبه لبنانی و سؤال وی از رئیس جمهوری اسلامی ایران) چرا اگر یک مسلمان بخواهد اختراع یا مقاله علمی در دنیا ارائه کند باید از کانال علمی و جاسوسی آمریکا و اسرائیل گذر کند که بعضی وقت‌ها به از دست رفتن جانش می انجامد یا اینکه طرح یک مسلمان به نام یک غیرمسلمان تمام می شود؟آیا می توانیم کاری کنیم که استقلال علمی مسلمانان جهان به دست خودشان باشد؟
رئیس جمهور:
این سؤال مهم است. اجازه بدهید این سؤال را این طور اصلاح کنم: آیا می توان کاری کرد که استقلال ملت ها از نظام سلطه محقق شود.: بله می شود؛ اینکه ما باید کارهایمان را در ساز و کارهای نظام استکباری دنبال کنیم یک واقعیت و ناشی از نظام سلطه است.نظام سلطه غیرانسانی و ناعادلانه حاکم بر جهان را باید به هم بزنیم برای این کار باید متحد و مقتدر شویم. خوشبختانه در ایران کارهای خوبی آغاز شده است؛ ما پایگاه علمی استنادات جهان اسلام را که به زودی به سایر ملت ها هم گسترش پیدا خواهد کرد برای ارزیابی و معرفی و تأیید دستاوردهای علمی ملت های مستقل تأسیس کردیم که مرکز آن هم در ایران است. این کار را باید در عرصه های دیگر علمی و اقتصادی هم انجام دهیم.به همین خاطر ملت ها امروز یکپارچه علیه نظام سلطه قیام کرده اند مردم لبنان 30 سال است مقاومت می کنند و همین طور مردم ایران. بدانید دریچه ها باز شده نور تابیدن گرفته و افق آینده روشن است خیلی زودتر از آنچه تحلیلگران تحلیل می کنند نظام سلطه فرو خواهد ریخت.

شبکه الجزیره /محمد حسن البحرانی: روابط فی مابین ایران و سوریه و عراق بسیار قوی و ممتاز است.حل بحران اخیر سوریه و عراق که ایران واسطه آن بود علت وجود اختلاف بین سوریه و عراق چیست؟
رییس جمهور:
اراده ای از ناحیه دولت های مستکبر در برابر جبهه لبنان ،سوریه عراق و ایران وجود دارد و حلقه مرکزی این جبهه عراق و سوریه هستند. روابط دوستانه بین عراق و سوریه به نفع دو کشور و ملت های منطقه است دو کشور مستقل، خوب و عربی اسلامی هستند .هم دو دولت و هم دیگران باید همه توان خود را به کار بگیرند تا روابط بین عراق و سوریه صمیمی باشد. اما می بینیم دستان پلیدی که می خواهند با کشتن انسان ها و خونریزی مانع شوند. به نظرم در این مرحله هم شکست خواهند خورد ما هم با دولت و ملت عراق روابط بسیار صمیمی و دوستانه داریم و هم با سوریه. هر دو دولت اراده قوی برای روابط و تعاملات برادرانه دارند ما هم از این رویکرد حمایت می کنیم. به بدخواهان هم نصیحت می کنیم که خیال نکنید اگر تلاش کنید در بین کشورهای منطقه اختلاف بیناندازید برای شما محبوبیت و فرصت ایجاد می کند.امروز ملت ها بیدارند فریب شما را نمی خورند و رویکرد ملت ها به سمت همگرایی و همبستگی است .

خبرگزاری ایسنا:در خصوص تسریع در ایجاد کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها توضیح بدهید؟
رییس جمهور:
کرسی های آزاداندیشی و نظریه پردازی از ابتکارات خوبی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند و شورای عالی انقلاب فرهنگی سازوکار خوبی برای آن طراحی کرده است. کار آغاز و شاید تا الان بیش از 15 کرسی در رشته های گوناگون تاسیس شده است و بیش از 40 نفر با نظریات و ایده های نو به این عرصه وارد شده اند. صدها گروه ایده پردازی در دانشگاه ها تشکیل شده و سازوکار گسترده ای در همه دانشگاه ها شکل گرفته است.جریان ایده پردازی مانند تولید قطعات خودرو نیست بلکه باید ذهن ها بجوشد و فعال شود، گفت: تمرین تعاملات آزاداندیشانه از الزامات این امر است که البته در دانشگاه های ما وجود دارد و باید در سطح متعالی تری سازماندهی شود. البته برنامه ریز، مجری و حاضر در صحنه خود دانشگاهیان هستند. آنچه دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می دهند پشتیبانی و ایجاد فضای لازم و حمایت و فراهم کردن فضایی مطمئن برای اندیشیدن‌، ابراز نظر و ایده پردازی است. در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گروهی که مامور این کار بودند گزارش مفصلی از تصمیمات جدید این شورا برای حمایت از این روند ارائه کردند، امیدواریم با حضور قاطع خود دانشگاهیان، شاهد روزافزون شدن ایده ها در دانشگاهایمان به خصوص در حوزه های علمیه باشیم. گرچه این امر در دانشگاه های ما هست و در حوزه ها آزاداندیشی در سطح بالایی جریان دارد اما نوعاً در حیطه های محدود است مانند بحث های سیاسی روز که این جریان به طور مطلق آزاد است. همه نیاز یک ملت اینها نیست و این پنج درصد نیاز یک ملت و یک انسان است و 95 درصد دیگر ایده پردازی در علوم انسانی، در اندیشه، فیزیک، شیمی، ‌علوم پایه، صنعت، علوم سیاسی، ‌علوم مدیریت و سایر علوم است. قرار شد در رتبه بندی دانشگاهیان این امر تقویت بیشتری شود و جوایز بزرگ ملی و بین المللی جدیدی برای ایده های نو تعریف شود و مناظرات و گفتگوهای آزاد در سطح دانشگاه ها و مراکز علمی پا بگیرد.

خبرگزاری حیات/حیات کوروش شرفشاهی:طرح مشکلات حقوق ، بیمه و معیشت خبرنگاران
رییس جمهور:
خیلی ممنون که مشکلات جمعی از عزیزان را مطرح کردید. برخی از این مشکلات واقعیاتی است که من هم از آنها آگاهی دارم و آنها را شنیده ام به نظر من باید مقداری ساز و کارها را در حوزه رسانه تغییر دهیم. این شیوه که بین مدیرمسئول و خبرنگار وجود دارد، شیوه معیوبی است و کار خبری و رسانه ای دچار نگاه ابزاری شده یعنی عده ای را وارد عرصه رسانه ای شده اند که می خواهند بزنند و ببرند. رسانه یک عنصر پایدار و لازمه یک حیات بالنده است. بدون رسانه نمی توان زندگی کرد. رسانه تنظیم کننده رابطه هاست و باید دقیق و به موقع و سالم کار کند. امیدوارم در مراسمی به مناسبت افطار که قرار است با اصحاب رسانه برگزار شود در قالب یک برنامه حضوری موضوعات را به بحث گذاشته و همه دوستان بتوانند حرفهایشان را بزنند و این مشکلات را بازتر و دقیق تر بررسی کنیم.

روزنامه همشهری / محمد علی بدری: آیا درخصوص ادعایتان درباره حضور افراد نفوذی در نیروهای امنیتی و بازداشتگاه ها اسنادی هم دارید؟
رییس جمهور:
من هم یک شهروند عادی هستم و امیدوارم روزنامه همشهری هم حداقل حقوقی را که برای یک شهروند در نظر می گیرد برای من در نظر بگیرد.من سی سال است که در جمهوری اسلامی زندگی می کنم و مردم نیز به خوبی این سی سال را درک کرده اند؛ نه تنها وفاداران به انقلاب بلکه هیچ ایرانی پاک و عاشق ایران و مؤمن به آرمان های ملت ایران حاضر نیست چنین اقداماتی انجام دهد. هر کس خواسته یا ناخواسته مقابل منافع ملت ایران ایستاده باشد یا علیه آن عمل کند در صف دشمن ملت ایران است ولو متوجه نباشد که البته ما افرادی داریم که آب به آسیاب دشمن می ریزند و متوجه نیستند. در انتخابات ریاست جمهوری دهم و پس از آن اتصالات برخی جریانات داخل کشور با خارج از کشور کاملاً مشخص شد و دیدیم این جریانات و حتی افراد شاخص سیاسی مرتبط با آنها پس از طرح شدن برخی سناریوها در رسانه های بیگانه، چگونه موضع گیری کردند.تشخیص صف دشمن سخت نیست .هیچ مأمور دلسوزی حاضر نیست اقدامی کند که بر خلاف مأموریتش، قانون و انسانیت و منافع ملی اش باشد مگر اینکه در فضایی قرار گرفته باشد که این حرکت را به نفع حزب و جریان متبوع سیاسی خود بداند. ملت ایران در تشخیص صف دشمن هیچ گاه اشتباه نکرده است.اسناد رسمی داریم که برخی جریانات پس از انتخابات در بازداشتگاه ها و در بین نیروهای امنیتی، به عناصر آشوب وابسته بود اما به نام ملت ایران صورت گرفت که این کار بسیار ناجوانمردانه ای است.نیروهای انقلاب که در جریانات پس از انتخابات این گونه آسیب دیدند همان هایی بودند که وقتی یک سرباز عراقی را که تا دو دقیقه قبل از اسارتش به سمت دوست این افراد شلیک می کرد به اسارت می گرفتند، با مهربانی تمام از او استقبال و پذیرایی می کردند؛ این فرهنگ انقلاب اسلامی است. برخی آگاهانه و برخی غیرآگاهانه در جمع دشمن حرکت کرده اند و به نظر من باید به وضع آنهایی که پیاده نظام بودند با رأفت اسلامی رسیدگی شود و با آنهایی که فرماندهی را بر عهده داشتند برخورد قاطعی صورت گیرد.

خبرگزاری «آی.اف.ب» فرانسه : آیا من درست شنیدم، شما گفتید پرونده هسته ای ایران کاملا بسته شده است؟ آیا با قاطعیت می گویید هیچ صحبتی درباره مسئله هسته ای و غنی سازی ندارید؟ پس در مورد تعاملات با آژانس بین المللی انرژی اتمی توضیح دهید؟
رئیس جمهور :
من گفتم موضوع هسته ای ایران در چارچوب مقررات آژانس پیگیری می شود و این یک روند مستمر است؛ همه کسانی که مدیریت هسته ای و چرخه سوخت هسته ای دارند به طور مستمر با آژانس درارتباطند. البته اگر آژانس تحت تاثیر فشارهای سیاسی قرار بگیرد ما ایستادگی می کنیم و از حقوق قانونی مان کوتاه نمی آییم.اینکه چند کشور بخواهند به طور انحصاری فوق قانون عمل و در امور قانونی ما دخالت کنند چنین راهی بسته است و ملت ایران چنین اجازه ای را نمی دهد. آنها با استقلال و پیشرفت ما مشکل دارند همان طور که وقتی ماهواره به فضا فرستادیم مخالفت کردند؛ با پیشرفت های بیوتکنولوژیکی ما مخالفت کردند ولی این مخالفت آنها هیچ ارزشی ندارد و ما آنها را ناتوان تر از این می بینیم که مخالفتی بکنند چرا که بیشتر ادای قدرتمندی درمی آورند. در واقع این چند کشور باید برای حل مشکلاتشان با ما گفتگو کنند چرا که در بحران اقتصادی، ملت ما کمترین آسیب را متحمل شده و اقتصادی متکی به درون است. آنها نیازمند مساعدت به دیگران برای حل مشکلاتشان هستند البته از آنجا که مشکلات آنها به سایر نقاط جهان نیز سرایت کرده است ما برای حل مشکلات مردم دنیا مشارکت خواهیم کرد. این کشورها قبلا گفته بودند در صدد تغییر روش هستند. امیدواریم به راستی به حرفشان عمل کنند و دست از دشمنی بردارند.فکر می کنیم اگر رویکرد صادقانه و دوستانه داشته باشند برای آنها بهتر است چرا که همیشه کشورهایی که دوست ایران بوده اند نفع بیشتری برده و دشمنان ایران همه ضرر کرده اند.مثلا الان آقای بوش کجاست؟! در تاریخ آمریکا بدنام‌تر از آقای بوش داریم؟ او با ملت های دنیا دشمنی کرد و این سرنوشت کسی است که دشمنی می کند اما کسانی که منافع ملت هایشان را درون مرزهایشان پیگیری می کنند مشکلی نخواهند داشت . مشکلات عمده امروز جهان ناشی از کسانی است که در پی منافع ملی شان فراتر از مرزهای کشورشان هستند یعنی منافعشان را در جیب سایر ملت ها دنبال می کنند که باید جلو این روند گرفته شود.

روزنامه اقتصاد پویا:در خصوص انقلاب ریلی که یکی از دستاوردهای دولت نهم بود و تحقق کلیدور شمال و جنوب هست توضیح بدهید؟و در مورد مناظره با اوباما ،مذاکره رو در رو با مقامات آمریکایی و تحویل بسته پیشنهادی ایران توضیح دهید؟
رئیس جمهور :
ما لایحه تقدیم مجلس کردیم 2 سال قبل طرح لایحه حمل و نقل کشور تبدیل به قانون شد 10 هزار حمل و نقل 4 هزار ریلی و 6 هزار برای سایر بخش ها رقم کمتر شد .دولت برای احداث 12 هزار کیلومتر خط ریلی در کشور برنامه ریزی کرده است. 6 هزار کیلومتر در مرحله عقد قرارداد است؛ خطوطی مانند تهران - مشهد، مشهد - کرمان، چابهار - مشهد، تکمیل حلقه راه آهن غرب. لایحه طرح جامع حمل و نقل ریلی دو سال پیش تقدیم مجلس شد و قرار بود 10 هزار میلیارد تومان برای توسعه حمل و نقل ریلی اختصاص یابد که بنا به دلایلی این رقم کمتر شد.اساس در تعاملات بین المللی منطق و گفتگوست اما روشن است که ملت ما یک تاریخ کدری از طراحی های دولت های متوالی آمریکا علیه خود را در ذهن دارد از سال 1332 که آشکار شد دشمنی های دولت وقت آمریکا تا امروز بخصوص در دوره سی ساله این دشمنی ها آشکاراتر و شدیدتر شد.خود این مشکلاتی را در تعامل و گفتگو ایجاد می کند سخت می کند گفتگو را دولت اخیر آمریکا هم که با شعار تغییر آمد باز یک امیدهایی را ایجاد کرد ما هم استقبال کردیم اما در انتخابات ایران مواضعی را گرفت که غلط بود ملت ایران احساس کرد که در این شعار تغییر صداقت لازم وجود ندارد البته بعد هم گفتند اشتباه شده ما هم امیدواریم که همین طور باشد و اصلاح کنند. من اعلام کردم که آمادگی داریم که در رسانه ها گفتگو و مناظره کنیم هر موضوعی قابل بحث است اما در برابر رسانه ها این معنایش این نیست که اگر در سطوح دیگر اگر ملت ایران منافع خود را در آن دید وارد گفتگو نشود .بسته پیشنهادی ایران همین هفته آماده شده و از نمایندگان کشورها دعوت شده است که برای تحویل گرفتن آن مراجعه کنند.

یک خبرنگار: در خصوص اهمیت فرهنگ و جلوگیری از مظلومیت فرهنگی در دولت نهم و برنامه‌های این دولت برای این بخش توضیح دهید؟
رئیس‌جمهور:
تقریبا همه خبرگزاری‌ها و مطبوعات غیردولتی الا قلیلی از آنها از حمایت‌های دولتی استفاده می‌کنند و این حمایت‌ها حتی روزنامه‌هایی راکه دارای درآمدهای میلیاردی هستند را نیز در بر می‌گیرد و آنها نیز از یارانه‌ها استفاده می‌کنند. البته فرهنگ از اولویت‌های کاری دولت دهم است و بخش قابل توجهی از آن در مجموعه وزارت ارشاد متمرکز است.جهت‌گیری‌های کلانی در حوزه فرهنگ در مجلس صورت گرفته است.معتقدم فضای مشترک تنفسی میان همه ملت‌ها فضای فرهنگی است. و امیدوارم شاهد تحولات خوبی در این حوزه باشیم و این وزارتخانه در دولت جدید ابتکارات خوبی برای کمک به فرهنگی شدن فضای کشور و شکوفایی فرهنگی ایران عزیز تدارک دیده است که به خواست خدا مجدانه پیگیری خواهد شد.

روزنامه«راه مردم»/ عباسی: برنامه های دولت دهم برای تامین مسکن قشرهای جوان کشور چیست؟
رییس جمهور:
مسکن یکی از دغدغه های بزرگ جوانان است و وزیر مسکن نیز در مجلس اعلام کرد دولت دهم برنامه گسترده ای برای تامین مسکن قشرهای مختلف مردم تدارک دیده است. طرح مسکن مهر با سرعت کامل در مسیر خود حرکت خواهد کرد و حلقه های آن تکمیل خواهد شد، طرح مسکن استیجاری و مسکن جوانان هم جزو طرح هایی است که در دستور کار قرار خواهد گرفت. طرح تقویت اعتبارات بانک مسکن و طرح های سرمایه گذاری در این زمینه و واگذاری زمین به همراه حمایت های مختلف وزارت مسکن از تامین مسکن آماده شده است. از مهر ماه شاهد اعلام این برنامه ها برای حمایت از تولید مسکن خواهیم بود و امیدوارم در پایان چهار سال این دولت، در بازار مسکن به تعادل پایدار برسیم.

خبرگزاری ایلنا / خاطره وطن خواه: طبق گفته کارشناسان خط فقر 850 هزار تومان است در حالی که حقوق کارگران 263 هزار تومان است . میزان نقدینگی 183 میلیارد تومان است و طبق گفته یکی از نمایندگان مجلس 400 واحد تولیدی تعطیل شدند و 200 هزار کارگر بیکار شدند سوالم این است آیا آمارهای موجود اقتصادی با شعارهای عدالت گرایانه رئیس جمهور تناسب دارد؟
رییس جمهور:
بحث اول شما در خصوص بازار کار و افزایش بیکاران بود، در بازار کار همواره یک عده بیکار و عده ای جذب بازار کار می شوند و این تبادل نیروی انسانی بین این دو قشر همواره وجود دارد.تا قبل از سال 1384 هر سال بیش از 340 هزار نفر از کار منفک و تعدادی جذب بازار کار می شدند که برخی ها هم از همین تعدادی بودند که بیکار شده بودند. در چهار سال گذشته به رغم بحران جهانی و تحریم، نرخ بیکاری در کشور کاهش یافته البته این مقدار مطلوب دولت نبوده است چون برخی همراهی نکردند و برخی نیز حتی کارشناسی کردند. اگر کشوری می خواهد به رشد اقتصادی برسد باید به رشد نقدینگی نیز برسد اما مشکلی که ما داشتیم این بود که این دو در قبل تناسب لازم را نداشتند. متوسط نقدینگی در چهار سال دولت نهم برابر با متوسط رشد نقدینگی در دولت هشتم بوده است اما رشد اقتصادی محقق شده حدود 2 درصد بیش از دولت قبل است یعنی اینکه در چهار سال دولت نهم از رشد نقدینگی استفاده بهتری شده است.البته این بدان معنا نیست که این نقطه مطلوب ماست بلکه باید به جایی برسیم که رشد نقدینگی و رشد اقتصادی تقریباً برابر شود و این نیازمند همراهی همه به ویژه رسانه هاست و باید رسانه ها از بحث های بیهوده و جدل های مسأله ساز خودداری کنند و به سمت گزارش ها و نقدهای منصفانه و مقالات عالمانه بروند و بازوی ما در این زمینه باشند. خط فقر از امور سر کاری است چرا که به صورت دقیق و مشخص نمی توان آن را تعریف کرد، شما حدود نیازهای یک خانواده را چه تعریف می کنید؟: برخی ها داشتن دوچرخه، کلاس رایانه و اینترنت را جزو نیازهای اولیه می آورند و بر اساس آن خط فقر را تعریف می کنند و برخی ها نیز نیازهای اولیه را مسکن، خوراک و پوشاک می دانند. در خصوص حداقل حقوق کارگران ، آن عدد که برای حقوق کارگران گفتید حداقل حقوق است و آن چیزی نیست که لزوماً در بیرون محقق می شود.

روزنامه ابتکار : اعضای کابینه جنابعالی در مدت 5 روز در مجلس پیرامون برنامه هایشان به گفت و گو پرداختند ولی آنچه را که مردم انتظار داشتند بر روی آن بحث شود مساله گرانی و مایحتاج مردم بود . آیا برای این معضلات اعم از گرانی و اشتغال جوانان در دولت دهم فکری دارید؟در خصوص جای دادن سه خانم در کابینه شما ، یکی از نامزدهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفته است که حضور سه خانم از ایده های وی در انتخابات بوده و آقای احمدی نژاد این ایده را از او گرفته است؟
رئیس جمهور:
بنده در انتخابات مطلقا درباره اینکه خانم ها در کابینه می آیند یا خیر اظهار نظری نکردم. فکر می کنم حضور خانم ها ابزار کار سیاسی نیست و استفاده ابزاری از حضور خانم ها را مطلقا قبول ندارم.دیگرانی بودند که در گذشته بارها اعلام کردند و در این جهت قدمی برنداشتند. بنده به این امر اعتقاد داشتم و آن را پیگیری کردم. اولا که عدد سه نیست و بیش از سه است چون من معاون زن هم به زودی معرفی خواهم کرد که معاون رئیس جمهور خواهد بود. معرفی این سه وزیر هم با مطالعه نیاز کشور و توانمندی های خانم هایی بود که می توانستند این مسئولیت ها را انجام دهند. شأن انسان و کرامت انسانیت در زن و مرد هیچ تفاوتی ندارد و مسئولیت های آرمانی و اجتماعی هر دو یکی است.امام فرمودند که همواره زنان به خاطر اینکه دلشان کانون محبت و مهر است رحمت الهی و اندیشه های والای انسانی را جلوتر و بیشتر از مردان دریافت و منعکس می کنند. هر کسی از این ایده حمایت کند از وی تشکر می کنیم. فکر می کردم این کار باید انجام شود چون زنان شایسته فراوانی داریم که فرصت حضور در عرصه مدیریت کلان را پیدا نکرده اند. به نظرم رسید آن کسی که می تواند این راه را باز کند احمدی نژاد است. خودم را برای همه فشارها، تبلیغات، تهدیدات و جوسازی ها آماده کرده بودم و اگر روزی وقت شود خواهم گفت در همین رای اعتماد چه گذشت. در مراسم رای اعتماد خیلی به ما گفتند بگویید خودشان استعفا کنند.حتی خانم ها نزد من آمدند و گفتند به ما گفته اند استعفا کنید و ما نگران این هستیم که اگر استعفا نکنیم به دولت آسیب وارد شود. من در پاسخ گفتم شما نگران نباشید و محکم بایستید، بنده هم هستم و نگران آسیب نباشید و اگر کار درست است بایستید. آنها هم گفتند به نظر ما کار درست است؛ خوشبختانه دیدیم قاطبه نمایندگان از این ایده و اندیشه استقبال و حمایت قاطع و راه را برای استفاده از همه توانمندی های کشور باز کردند.

یک خبرنگار: سوال در خصوص علت گرانی و ریشه های تورم ؟
رییس جمهور:
تورم ریشه هایش ساختاری است و طرح تحول اقتصادی دولت در واقع برای از بین بردن کامل ریشه اصلی تورم است اما نگاه کنید در چهار سال گذشته ما دو بحران بی سابقه را از سر گذراندیم یکی بحران جهانی و دوم تحریم اقتصادی که دولت با کمک مردم، تولیدکنندگان، ‌اصحاب اقتصاد، ‌صاحبنظران، ‌سرمایه گذاران، ‌کشاورزان و ‌صنعتگران سیاست هایی را طراحی کرد به طوری که از اول مهر 1387، هم تورم متوسط و هم تورم نقطه به نقطه کاهشی است؛ این معنایش آن است که ما راه درستی را در پیش گرفته ایم. از یک طرف طرح های تحول اقتصادی برای خشکاندن تورم و از طرف دیگر طرح های موضعی و موردی برای مقابله با بحران اقتصادی جهانی برای حل مشکل تورم به کار رفته است. همان طور که دیدید با وزیر اقتصاد ما که نماینده سیاست های اقتصادی دولت بود در مجلس هیچ مخالفتی نشد.

یک خبرنگار: در خصوص تعطیلی چهارصد کارخانه توضیح خواست؟
رییس جمهور:
من چنین چیزی نشنیده ام؛‌ گروهی برای جلوگیری از تعطیلات کارخانه ها تعیین کرده ایم، اما در یک اقتصاد پویا چرا برخی فکر می کنند اگر یک کارگاه تعطیل شود فاجعه شده است؟ اگر کسی قادر نیست یک کارگاه را اداره کند همیشه با ضرر و قیمت تمام شده بالا اداره می کند، بعد می خواهد با زور دولت این قیمت بالا را به مردم تحمیل کند. وقتی می گوییم رقابت آزاد، در رقابت آزاد باید ورشکستگی هم قبول شود؛ برخی متاسفانه این را تابو کرده اند و به دولت فشار می آورند یا منابع بانک ها را بلوکه می کنند تا دولت یارانه دهد؛ چرا باید یارانه بدهیم؟ بله بعضی جاها باید حتما یارانه بدهیم، جاهایی که رقابت سختی با بازارهای جهانی وجود دارد، جایی که نیاز واقعی مردم ماست و نمی توانیم جز با تولید خودمان تامین کنیم و نباید هم جز با تولید خودمان تامین کنیم. تولید خودمان هم حتی با مدیریت قوی گران درمی آید، ‌اینجا باید یارانه بدهیم، ولی نه اینکه هرکس ضعف مدیریتی دارد این ضعف ها را به دوش مردم بار کند و بگوید یا یارانه بدهید یا قیمت تعرفه ها را چند برابر کنید؛ ‌قیمت کالای وارداتی را خیلی گران کنید چون من می خواهم گران بفروشم. کالایی از خارج با صد در صد تعرفه وارداتی وارد می شود که با انرژی و حمل و نقل قیمت آزاد و کارگر قیمت جهانی درست شده اما باز هم ارزان تر از کالایی است که یک تولیدکننده ضعیف داخلی تولید می کند، ‌آن هم در شرایطی که در داخل، ما زمین و آب و انرژی مجانی داریم و وام و یارانه هم داده ایم. با این شرایط باز هم این نمی تواند رقابت کند آن وقت از ما می خواهد تعرفه واردات را به 150 درصد برسانیم و این یعنی 150 درصد گران تر از مردم بگیریم؛ یعنی از جیب مردم دربیاوریم در جیب او بگذاریم، چون نمی تواند مدیریت کند؛ در حالی که این پول را باید در جیب کسی بگذاریم که توانایی دارد و می تواند کالایی با کیفیت خوب و قیمت مناسب تولید کند. بخشی از گرانی ما ناشی از همین موضوعات است برای اینکه دائم فشار می آورند و عده ای هم این فشار را تشدید می کنند و فریاد می زنند که پنجاه کارگاه تعطیل شد؛ اگر این تعطیلی به خاطر ضعف مدیریت است و می خواهد آن را به مردم تحمیل کند، تعطیل شود که بهتر است.