برخورد با اغتشاشگران حرفه‌ای وظیفه حاکمیت است
ساعت ۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۳ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: عضو هیئت علمی دانشگاه قم گفت: برخورد با اغتشاشگران به ویژه اغتشاشگران حرفه‌ای و کسانی که حقوق خود را از راه‌های غیرقانونی مطالبه می‌کنند تکلیف حاکمیت است.‌


حجت‌الاسلام سلیمان خاکبان امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در قم در خصوص فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع اساتید و دانشگاهیان گفت: رسالت اصلی اساتید و دانشجویان ‌در شرایط حساس کنونی این است که به جای ورود به منازعات موجود با تکیه بر راهبرد سه بعدی عقلانیت، احترام و محبت، نقش میانجی را به منظور ترمیم شکاف‌های به وجود آمده در میان اطراف درگیری، اعم از مسئولان، احزاب، گروه‌ها و مردم ایفا کنند.
وی شأن و منزلت نهادهای مرجعی چون حوزه و دانشگاه را برتر و فراتر از آن دانست که خود یک طرف دعوا شوند و اظهار داشت: برخورد فرهیختگان و نخبگان جامعه با حوادث و مشکلات باید به صورت کاملا فراجناحی باشد تا جامعه در هنگامه‌ بروز حوادث بتواند با اعتماد کامل به این مراجع مراجعه کند و مطمئن باشد که سخنی جز حق و مصالح عامه از این مراجع نخواهد شنید.
خاکبان افزود: اما اگر برخورد حوزه و دانشگاه با حوادث مانند احزاب و گروه‌ها و مسئولان باشد، نه تنها شکاف‌ها ترمیم نخواهد شد بلکه عمق‌ بیشتری خواهد یافت.
عضو هیئت علمی دانشگاه قم ادامه داد: هرچند نقد نظام و عملکرد مسئولان در ابعاد گوناگون و رده‌های مختلف از حقوق مسلم مردم و احزاب و گروه‌هاست، اما باید مراقب باشیم تا از این حق به گونه‌ای استفاده نشود که موجب وارد آمدن آسیب به اصل دستاوردهای انقلاب و نظام و طمع دشمنان شود.
وی تصریح کرد: هرچند برخورد با اغتشاشگران به ویژه اغتشاشگران حرفه‌ای و کسانی که حقوق خود را از راه‌های غیرقانونی مطالبه می‌کنند تکلیف حاکمیت است، اما توجه به این نکته ضروری است که این وظیفه نباید به گونه‌ای اعمال شود که موجب پایمال شدن حقوق افراد شود.
خاکبان با اشاره به اینکه قرار است نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران الگویی برای انسان تشنه و سرخورده از ایسم‌های گوناگون معاصر باشد، خاطرنشان کرد: بی‌شک کسانی که با شیوه‌های غیرقانونی، غیراخلاقی و یا غیرشرعی به دفاع از نظام بر می‌خیزند، اگر نفوذی دشمن نباشند ندانسته و ناخواسته آب به آسیاب دشمن می‌ریزند.
سلیمان خاکبان عضو هیئت علمی دانشگاه قم در ادامه تأکید کرد: همه اعم از مسئولان، احزاب، گروه‌ها و مردم در برابر حفظ دستاوردهای گرانسنگ و پرهزینه انقلاب و نظام مسئول هستیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه قم ادامه داد: نظام ما در طول سه دهه‌ای که از عمر آن می‌گذرد، همان طور که دارای دستاوردهای بسیار بزرگ بوده، در عمل دارای کاستی‌ها و خطاهایی نیز است که موجب دگراندیشی و تجدید نظرطلبی برخی نیروهای انقلاب شده است.
وی ادامه داد: دشمن تلاش می‌کند با طعمه قراردادن افرادی که دچار دگراندیشی شده‌اند و استفاده از ضد انقلاب به اهداف شوم استراتژیک خود دست یابد، به همین دلیل ما ‌هر چند وقت شاهد بروز مشکلاتی به بهانه‌های مختلف در کشور هستیم.
خاکبان با ارائه پیشنهادی برای برون‌رفت از وضع موجود و پیشگیری از تکرار مشکلاتی مانند آنچه پس از دوم خرداد رخ داده و می‌دهد، اظهار داشت: لازم است یک ستاد ملی اصلاح متشکل از نخبگان حوزه، دانشگاه و مسئولان نظام، احزاب و گروه‌ها و حتی اصناف به منظور بازخوانی آرمان‌ها و اهداف بلند انقلاب مقدس اسلامی و آسیب‌شناسی نظام به وجود آید.
عضو هیئت علمی دانشگاه قم ادامه داد: پس از بازخوانی غیرشعاری و جدی اهداف بلند انقلاب، تبیین و تشریح دقیق آسیب‌ها توسط این گروه، بحث اصلاح کشور به صورت اصولی و فارق از افراط و تفریط در دستور کار نظام و همکاری احزاب و گروه‌ها و نظارت مردم قرار گیرد.
خاکبان در ادامه تأکید کرد‌: حیف است که آرمان‌های بلند حضرت امام (ره) و رهنمودهای استراتژیک رهبری در ابعاد گوناگون و ظرفیت‌های بالای قانون اساسی اجرا نمی‌شود و به خاطر ضعف‌های اجرایی و سوء تدبیر احزاب و گروه‌ها و عدم استفاده صحیح و بهینه از ظرفیت‌های نخبگان حوزه و دانشگاه مردم به چالش‌های ناخواسته یا دشمن‌خواسته کشیده می‌شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه قم در پایان خاطرنشان کرد: ملتی که در اندیشه توسعه به سر می‌برد، نخست باید به توسعه در اندیشه دست یابد و این، ممکن نیست مگر با بسیج اندیشه‌ها، همدلی و همراهی همه کسانی که سودای درمان دردها و آلام مردم را در سر دارند.
انتهای پیام/