مشکل اصلی آموزش و پرورش موضوع تصدی‌گری است
ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: بسیاری از مسایلی که آموزش و پرورش با آن درگیر بوده مسایل اداری، مالی و اجرایی است چرا که آموزش و پرورش به شدت وارد بحث تصدی‌گری شده است.


سوسن کشاورز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس "توانا " اظهار داشت: یکی از محورهایی که جزو افسانه‌های اصلی نظام تعلیم و تربیت رسمی کشور است، این بوده که متأسفانه ستون مبانی فلسفی در آمیزه‌های دینی، ارزشی و اقتضائات ملی کشورمان مبنای سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌ها در نظام آموزش و پرورش نبوده است که باید در این جهت کوشید.

* معلم رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت است

کشاورز ادامه داد: ساماندهی نظام جذب، نگهداشت و توسعه منابع انسانی یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه کرد؛ معتقدم معلم رکن اصلی نظام تعلیم و تربیت است بنابراین اگر به دنبال آن هستیم که دانش‌آموزانی برجسته در ابعاد علمی، سیاسی، عقیدتی و اخلاقی داشته باشیم نیازمند آن هستیم که معلمان توانمند داشته باشیم که دارای توانمندی حرفه‌ای، علمی و اخلاقی باشند.
وی افزود: تأکید بر گسترش مراکز تربیت معلم از موارد دیگر است در واقع اصلاح وضعیت فعلی آن‌ها یکی از مباحثی است که بنده بعد از انتخاب شدن به عنوان وزیر به آن خواهم پرداخت.

* جایگاه معلمان در جامعه دارای افق روشنی خواهد بود

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: بحث دیگری که به آن خواهم پرداخت ارتقای منزلت معلمان است؛ اگر منزلت معلمان ارتقا‌ یابد قطعاً جایگاه معلمان در جامعه دارای افق روشنی خواهد بود.
وی با بیان این که توجه به مسایل معنوی معلمان از موارد دیگری است که به آن خواهم پرداخت، اضافه کرد: در نظام تعلیم و تربیت، معلمان باید نقش اصلی را در سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، نظارت و پشتیبانی داشته باشند که این موضوع موجب می‌شود منزلت معلمان در جامعه ارتقا‌ یافته و اعتماد به نفس بیش‌تری پیدا کنند.

*‌تصدی‌گری در آموزش و پرورش کاهش می‌یابد

کشاورز با اشاره به این‌که در خصوص معیشت معلمان برنامه‌هایی صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: امیدواریم از طریق صندوق ذخیره فرهنگیان و دارایی‌های مازاد موجود در این دستگاه، بتوانیم در منابع انسانی مدیریت کنیم.
وی افزود: کاهش تصدی‌گری در آموزش و پرورش از موارد دیگر است در حقیقت بسیاری از مسایلی که آموزش و پرورش در آن درگیر است و مسایل اداری، مالی و اجرایی به خاطر این است که آموزش و پرورش به شدت وارد بحث تصدی‌گری شده است.
وی ادامه داد: معتقدم مباحث حاکمیتی باید برای نظام تعلیم و تربیت دنبال شود و بحث‌های تصدی‌گری به مراکز غیردولتی واگذار شود که امیدواریم با ساماندهی مناسب بتوانیم مدیریت مناسبی را در نظام تعلیم و تربیت کشور داشته و افکار را معطوف به مباحث تحولی و بنیادی آموزش و پرورش کنیم.

* اتاق فکر تشکیل می‌شود

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری که در خصوص ایجاد تحول بنیادین در آموزش و پرورش فرمودند امیدواریم بتوانیم با بهره‌گیری از نخبگان، تشکیل اتاق فکر و بهره‌گیری از تجربیات مدیران و معلمان زبده آموزش و پرورش و اساتید حوزه و دانشگاهی شاهد تحول بنیادی در آموزش و پرورش باشیم.
انتهای پیام/