مبانی قانونی کاهش ساعات کاری ادارات دولتی در ماه رمضان اعلام شد
ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور، مصوبه هیئت وزیران درباره کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه مبارک رمضان را ابلاغ کرد که بر اساس آن مبانی قانونی این تصمیم، تحقق وظایف دولت در راستای بند 3 اصل 43 قانون اساسی و بر اساس اختیارات ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، پیش از آغاز ماه مبارک رمضان و همچون سالهای گذشته دبیر هیئت دولت در نامه ای به وزرا و استانداران دستور العمل کاهش ساعات کاری کارکنان دولت در ماه مبارک رمضان به منظور بهره مندی هر چه بیشتر از فضایل این ماه پربرکت را اعلام کرد که این تصمیم دولت موجب اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شد و این تصمیم را غیر قانونی دانستند و حتی دامنه این اعتراض تا جلسه بررسی رای اعتماد به هیئت وزیران نیز کشیده شد که رییس جمهور نیز در پاسخ تصریح کرد به زودی مبانی قانونی این مصوبه اعلام خواهد شد.
بر اساس مصوبه ای که رئیس جمهور ابلاغ کرده است، تصمیم کاهش ساعات کاری کارکنان دولت در ماه مبارک رمضان در راستای بند 3 اصل 43 قانون اساسی و بر اساس اختیارات ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری اتخاذ شده و کسری کار ناشی از اجرای این تصویب نامه در ماه مبارک رمضان با رعایت سقف مقرر در قانون (44 ساعت در هفته) از طریق توزیع ساعات کار در ماه‌های آتی جبران خواهد شد.
بر اساس ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری، ساعات کار کارمندان دولت 44 ساعت در هفته تعیین شده، اما این اختیار به دولت داده شده است که ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات را با تصویب‌ هیئت‌ وزیران تعیین کند. بر اساس این ماده همچنین دستگاه‌های دولتی این اختیار را دارند که اقدام به تغییر ساعت کار کارمندان در موارد ضروری نماید.
همچنین بر اساس تبصره 2 ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری، دستگاههای اجرایی می‌توانند در موارد خاص با موافقت هیئت وزیران و رعایت سقف ساعات کار با توجه به شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای و فصلی ساعات کار خود را به ترتیب دیگری تنظیم نمایند.
بدین ترتیب، هیئت وزیران به استناد به اختیارات موضوع ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره‌های آن و در راستای بند (3) اصل (43) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و به منظور ایجاد زمینه لازم برای استفاده مطلوب کارکنان دولت از فضائل و معنویت‌های ماه مبارک رمضان و به وجود آمدن فرصت مناسب برای خودسازی و بهره مندی از برکات عدیده این ماه شریف و نورانی ساعت کار کارکنان ادارات و بانک ها در ماه مبارک رمضان را کاهش داد.
بر اساس این مصوبه، در کلیه استان‌ها به استثنای تهران ،‌ فعالیت اداری ،‌صبح‌ها با یک ساعت تاخیر شروع و در بعد ازظهر نیز یک ساعت و نیم زودتر خاتمه یابد هر گونه فعالیت فوق برنامه قبل یا بعد از پایان ساعت کار انجام گیرد. در تهران ساعت شروع فعالیت اداری 9 صبح و ساعت پایان کار 14 تعیین می شود هر گونه فعالیت فوق برنامه قبل یا بعد از پایان ساعت کار انجام شود.
ساعات کار ادارات و بانک ها در روز‌های نوزدهم (19) و بیست و سوم (23) با یک ساعت تاخیر نسبت به سایر روز‌های ماه مبارک رمضان شروع خواهد شد. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است ساعت فعالیت بانک‌ها را به گونه‌ای تنظیم نماید که آغاز آن حداقل 30 دقیقه قبل از شروع به کار ادارات و سازمان‌ها باشد هر گونه فعالیت فوق برنامه قبل از آغاز ساعت کار یا بعت از پایان ساعت کار انجام شود.
در ضمن، برنامه ریزی ایاب و ذهاب کارکنان باید به طوری تنظیم شود که راس ساعت مقرر در محل کار حضور داشته و در پایان راس ساعت معین محل کار خود را ترک نمایند.
این مصوبه هیئت وزیران منحصر به امسال نبوده و در ماه رمضان سالهای آینده نیز اجرا خواهد شد.
انتهای پیام