حمایت قاطع مجلس از سردار وحیدی
ساعت ۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به جوسازی رسانه های غربی و رژیم صهیونیستی درباره وزیر پیشنهادی دفاع به طور یکپارچه از سردار احمد وحیدی حمایت کردند.
در نشست علنی دیروز بهارستان که به ادامه بررسی صلاحیت وزرای کابینه دهم اختصاص داشت هنگامی که نوبت به سردار احمد وحیدی وزیر پیشنهادی دفاع رسید اعلام گردید که فقط هادی قوامی به عنوان مخالف وی ثبت نام کرده که او هم با توجه به موضع گیری های شوم رژیم صهیونیستی نه تنها در مخالفت با وحیدی سخن نمی گوید بلکه به وی رای اعتماد نیز خواهد داد که این اعلام موضع قوامی با فریاد «احسنت احسنت» و شعار «مرگ بر اسرائیل» نمایندگان همراه شد.
در ادامه پس از اینکه وزیر پیشنهادی دفاع بدون هیچ مخالفی و با حمایت یکپارچه نمایندگان پشت تریبون قرار گرفت و به بیان برنامه های خود برای وزارت دفاع پرداخت، کرمی نماینده کرمان طی تذکری ضمن تشکر از قوامی به دلیل انصراف از مخالفت و نیز با حمایت از سردار وحیدی گفت: با توجه به این که در آستانه روز قدس هستیم و مردم مسلمان جهان در این روز شعار مرگ بر اسرائیل سر می دهند از نمایندگان می خواهیم که در حمایت جدی از سردار وحیدی و مخالفت با رژیم صهیونیستی به ایشان رای دهند.
لاریجانی رئیس مجلس هم با تایید اقدام نمایندگان در سر دادن شعار مرگ بر اسرائیل خطاب به آنان گفت: مرحبا، شما جواب اسرائیل را دادید، ان شاالله با رای خود نیز بتوانید این جواب را بدهید.
گفتنی است رسانه های غربی و رژیم صهیونیستی چندی پیش همزمان با معرفی سردار وحیدی به عنوان وزیر پیشنهادی دفاع به طور هماهنگ اقدام به انتشار اخبار دروغ و اتهامات ناروا نسبت به وی کردند که همین موضوع سبب شد تا نمایندگان مجلس برای رای قاطع به سردار وحیدی عزم جدی تری پیدا کنند.
وحیدی: صهیونیسم جهانی زشت ترین پدیده دهه های اخیر است
در جلسه دیروز هم پس از اینکه هیچ نماینده ای در مخالفت با سردار وحیدی سخن نگفت، وزیر پیشنهادی دفاع پشت تریبون قرار گرفت و با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دفاع مقدس بر اطاعت از فرماندهی معظم کل قوا تاکید کرد و گفت: نقشه راه تعالی وزارت دفاع در بستر فرهنگ و ارزش های اسلامی و مبتنی بر تدابیر مقام معظم فرماندهی کل قوا اهداف سند چشم انداز و سیاست های کلی شکل گرفته است.
وحیدی سپس با اشاره به توانمندی های وزارت دفاع خطاب به نمایندگان اظهار داشت: امروز به نقطه ای رسیده ایم که می توان از آن به عنوان سرآغاز جهش های بزرگ نام برد و مصمم هستیم که به طور قاطع در این مسیر غرورآفرین ادامه دهیم و در این راه دو ملاحظه اساسی مورد توجه است. ملاحظه اول موقعیت راهبردی ایران است؛ کشور به دلیل مشخصات ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک جایگاه منطقه ای ویژه ای دارد و بنابراین با دامنه ای از فرصت ها و چالش ها به ویژه در خاورمیانه مواجه هستیم، که مهم ترین آن یعنی صهیونیسم جهانی، زشت ترین پدیده دهه های گذشته و حال، توطئه علیه جمهوری اسلامی را به عنوان راهبرد اصلی خود انتخاب کرده است و ملاحظه دوم سیاست حاکم بر روابط بین الملل است، که با تعریف یک جانبه از امنیت بین الملل به نفع قدرت های سلطه گر، در تضاد آشکار با اندیشه های انقلاب اسلامی و منافع و امنیت ملی ما قرار دارد.
وی ادامه داد: در چنین محیطی با در اختیار داشتن پشتوانه عظیم مردمی و ارتقای توان بازدارندگی می توان همچون گذشته تهدیدات را به فرصت ها مبدل ساخت و از فرصت ها برای تقویت نیروی دفاعی و امنیت ملی استفاده کرد.
وزیر پیشنهادی دفاع در ادامه به بیان نکاتی در مقوله دفاع پرداخت و گفت: یکی این که در محیط راهبردی با تغییرات مختلفی از جمله تغییر ماهیت نبردها و شیوه جنگیدن مواجه هستیم. نیروهای مسلح در آینده با محیطی مواجه اند که طیف متنوعی از جنگ های نسل سوم تا نسل ششمی را در برمی گیرد. ماهیت نبرد تغییر یافته و فضا، به عنوان بخشی از راهبرد نظامی ارتش های قدرتمند جهانی، صحنه نبرد آینده را تشکیل می دهند. دکترین جنگ مدرن بر نبرد عمقی از تسلیحات هوشمند واطلاعات منسجم و کامل استوار است. سرعت، دقت، انعطاف، آرایش سریع موشک ها، قدرت متمرکز در زمان و مکان، افزایش آتش در سراسر میدان رزم، امکان رؤیت در هر زمان و هر مکان و غافلگیری سریع از مشخصه های نبرد آینده است. فرماندهی و کنترل در محیط جنگی از اهمیت اساسی برخوردار است.
وی ادامه داد: کانون های تهدید فراوان با محوریت آمریکا و رژیم اشغالگر قدس، با ماهیتی متفاوت از شرایط جنگ تحمیلی وجود دارد. نیاز نیروهای مسلح به سمت تنوع زیاد، شمارگان کم، فناوری و کیفیت برتر و انعطاف بیشتر تغییر یافته است.
وحیدی افزود: نکته دوم به مهم ترین فرصت های پیش رو اشاره دارد که عبارت از رشد قابل توجه ظرفیت های تولیدی، رشد ظرفیت های نخبگی و توسعه شرکت های دانش بنیان، افزایش جذابیت کسب و کارهای دانش بنیان و فناوری های پیشرفته است.
وحیدی هم چنین با تأکید بر توسعه و توانمندسازی نیروهای مسلح گفت: در این راستا باید نظام مدیریت راهبردی راتوسعه و تکمیل نماییم و روحیه خدمت صادقانه را ترویج کنیم. بدیهی است که تحقق این طرح ها مستلزم تعامل و همکاری است.
وی همچنین گفت: نمایندگان محترم آنچه به عنوان سرمایه ارزشمند در زمینه دفاع در اختیار شما قرار گرفته نتیجه ایثار و از خودگذشتگی نیروهای مسلح و وزرای دفاع در سه دهه گذشته است، و اینجانب بر خود فرض می دانم که با ذکرنام و یاد شهدا از همه وزرای دفاع به ویژه جناب آقای سردار سرتیپ پاسدار مصطفی محمد نجار تشکر کنم.
وزرای جهاد کشاورزی و دادگستری هم مخالفی نداشتند
در جلسه دیروز صادق خلیلیان و سیدمرتضی بختیاری وزرای پیشنهادی جهاد کشاورزی و دادگستری هم مثل وزیر دفاع هیچ مخالفی نداشتند و فقط خودشان به بیان برنامه هایشان پرداختند.
خلیلیان مهمترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در 4 سال آینده را در سه محور خلاصه کرد و گفت: یک محور مرتبط با اصلاح ساختارها، بهبود فرایند انجام امور، اصلاح مدیریت ها و به کارگیری نیروهای با انگیزه است. محور دوم در زمینه های فنی و توسعه فعالیت های مکمل و مرتبط است. محور سوم اقدامات در حوزه سیاستگذاری ها و تأمین نیازهای حمایتی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان بخش کشاورزی و عشایر کشور است.
سیدمرتضی بختیاری وزیر پیشنهادی دادگستری هم با اشاره به اصل 160 قانون اساسی، وزیر دادگستری را مسئول کلیه مسایل مربوط به روابط قوه قضائیه با قوای مجریه و مقننه ارزیابی و اظهار کرد: در اجرای این وظیفه برنامه اینجانب ناظر بر تشکیل مبانی اصولی و استحکام ارکان و مولفه های ارتباطی بین قوه قضاییه با قوه مجریه از یکطرف و ارتباط قوه قضائیه با مجریه با سایر مراجع سیاست گذاری از سوی دیگر است.
دستجردی: اگر رای هم نیاورم ذره ای از ارادتم به مراجع
کم نمی شود
خانم مرضیه وحید دستجردی وزیر پیشنهادی بهداشت تاکید کرد: افتخارم این است که خود مقلد هستم و بر این باورم که مواضع مراجع بزرگوار حوزه های علمیه برخاسته از دغدغه های دینی و احساس تکلیف شرعی است اگر رای بیاورم مطمئنا عنایتی ویژه به دغدغه های آن بزرگواران خواهم داشت و اگر موفق به این نشدم، ذره ای از ارادتم به مرجعیت عالیقدر کاسته نخواهد شد و همچنان دعاگوی سلامتی و توفیق آنها خواهم بود. دستجردی که این سخنان را در زمان پایانی دفاع از خود در مجلس اعلام می کرد خطاب به نمایندگان خاطرنشان کرد: امیدوارم رای شما بزرگواران پشتیبان دستاوردهای عظیم زنان در این 30 سال بوده و اعلامی باشد به جهان که مردان ایرانی بزرگوارند و به زنان با دیده اکرام می نگرند.
مرضیه وحید دستجردی تاکید کرد: بنده وزارت بهداشت را می شناسم و با مسایل این وزارت سنگین و این سمت خطیر از نزدیک ارتباط و آشنایی دارم و آن طور که برخی آقایان می فرمایند، بی عرضه هم نیستم و مدیریت های فراوانی کرده ام و ناموفق هم نبوده ام و در صورتی که رای بیاورم، چون مجلس و گرفتاری های مختلف نمایندگان در حوزه های خود را می شناسم و 8 سال در این مجلس بوده ام، قطعا تعامل خوبی با نمایندگان محترم خواهم داشت و با همکاری دولت محترم و شما در انجام کارهای بایسته در این وزارت خواهم کوشید و در صورتی که رای نیاورم در همین سنگری که هستم خدمتگزار خواهم بود.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش تصریح کرد: امروز 4/49 درصد پزشکان عمومی، 40 درصد از پزشکان متخصص و 30 درصد پزشکان فوق تخصص کشور را خانم ها تشکیل می دهند و 55 درصد شاغلان در وزارت بهداشت خانم ها هستند و ما این جهش بزرگ و دستاورد عظیم و بازدریافت خویشتن خویش را توسط زنان، مرهون تجدید بنای تفکر اسلامی و معمار آن را علما و مراجع عظام دینی و رهبری انقلاب می دانیم، آنان که به حق استوانه های دین، دیده بان های جامعه و حصون اسلام هستند.
دستجردی با اشاره به عدالت در سلامت گفت: عدالت در سلامت از جمله رویکردهای برنامه پنجم است و جزو برنامه های عدالت محور دولت دهم است تا ما عدالت در سلامت را داشته باشیم و سیستم خدمات بهداشتی شبکه یکی از پایه های اساسی در ایجاد عدالت در سلامت است که این سیستم باید امروز توسعه پیدا کند و باید آن را اصلاح و تعمیق بخشیده و نقاط ضعف و قوت آن را برطرف کنیم که این برپایه نظام ارجاع و اصلاح نظام ارجاع فعلی بر پایه سطح بندی خدمات بر محوریت پزشک خانواده است.
وی همچنین برای پرداخت طلب بیمارستان ها از نظام بیمه ای پیشنهاد کرد که صندوق های بیمه ای موظف باشند بدهی های خود را سر موعد به بیمارستان ها و موسسات درمانی بپردازند و اگر این طور نشد باید جریمه دیرکرد بپردازند.
این گزارش حاکی است مرندی و صدرحسینی در موافقت و مخالفت با خانم دستجردی به ایراد سخن پرداختند.
مخالفان و موافقان عباسی
محمد عباسی وزیر پیشنهادی تعاون هم در محک اعتمادسنجی نمایندگان با مخالفت و موافقت چند وکیل مردم مواجه شد.
جهانگیرزاده نماینده ارومیه به عنوان یکی از مخالفان عباسی گفت: دو رسالت مهم بخش وزارت تعاون، ایجاد توانمندی لازم و ایجاد اشتغال و تولید تعاونی ها و تلاش برای ایجاد عدالت اجتماعی است ولی برنامه آقای عباسی سرشار از تعریف و غیرعملیاتی است و کسی که 3 سال بر مسند بخش تعاون نشسته، آماری از وضعیت تعاونی ها ارائه نکرده است.
وی اظهار داشت: آقای عباسی در برنامه خود اهداف بخش تعاون را ذکر کرده و رسیدن به اشتغال کامل را از جمله این برنامه ها ذکر کرده و سؤال این است که در برابر سیل عظیم تقاضاهای مردمی که به تعاونی ها احاله شده، چه کاری صورت گرفته است.
جهانگیرزاده افزود: آقای عباسی توضیح دهد که در خصوص قرار دادن وسایل کار به کسانی که قادر به کار هستند چه کاری انجام شده و وسایل کار در خدمت چه کسانی قرار گرفته و آیا به اندازه کافی از تعاونی های موجود که در آستانه ورشکستگی قرار دارند، حمایت شده است؟
در ادامه قسیم عثمانی نماینده بوکان نیز در مخالفت با عباسی به رسالت عدالت اجتماعی در وزارت تعاون اشاره و خاطرنشان کرد: چه برنامه عملیاتی برای تحقق عدالت اجتماعی و ایجاد فرصت های برابر در برنامه های آقای عباسی دیده می شود؟ به نظر من هیچ برنامه ای دیده نمی شود، شاید او بگوید تسهیلات مالی به تعاونی ها داده شده در حالی که قبلا تسهیلات فقط به نورچشمی ها و برخی آقازاده ها داده می شد ولی این مشکل الان حادتر شده است، در حال حاضر اکثر تعاونی ها نه برای کار که برای اخذ تسهیلات تشکیل می شوند آن هم به وسیله یک شرکت تعاونی که اکثرا خانوادگی هستند.
اما فرهاد دلق پوش نماینده آستارا به عنوان موافق عباسی با بیان این که بیش از یک سوم تعاونی های تشکیل شده در کشور مربوط به دولت نهم است تصریح کرد: در وزارت تعاون کارهای خوبی در جهت اشتغال جوانان و ایجاد تعاونی های اشتغال زا صورت گرفته است و دوران سه ساله تصدی عباسی و وزارت تعاون حرکتی چند برابر به جلو صورت گرفته است.
این نماینده مجلس با اشاره به این که موضوع طرح نظارت بر تعاونی ها قریب یک سال است که در حال اجرا است، تصریح کرد: نابسامانی های تعاونی ها با طرح نظارت جامعه در حال رفع است و توجه به بخش آموزش تعاون از کارهای دیگری است که در دوره تصدی وزیر پیشنهادی تعاون بر این وزارتخانه صورت گرفته است.
لاهوتی نماینده لنگرود هم به عنوان موافق بعدی عباسی گفت: وزیر معرفی شده برای وزارت تعاون برنامه های جامعی دارد.
قاسم محمدی نماینده اردبیل نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی تعاون اظهار کرد که عباسی برنامه ای مولد برای مهار بیکاری ارائه کرده است.
در ادامه محمد عباسی وزیر پیشنهادی تعاون هم به دفاع از خود پرداخت و گفت: باید جهت گیری اجتماعی در مقوله تعاون هدایت و ساماندهی شود.