سارکوزی پس از دیدار با مرکل: متحد کردن جامعه جهانی برای تحریم ایران دشوار است
ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

در حالی که قرار است نمایندگان کشورهای عضو گروه 6 امروز در فرانکفورت درباره ایران گفت وگو کنند، رئیس جمهور فرانسه بر وجود دشواری در همراه کردن جامعه جهانی علیه ایران تأکید کرد.
«نیکلا سارکوزی» رئیس جمهور فرانسه روز دوشنبه پس از دیدار با «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت: در طول ماه سپتامبر ابتکارهایی باید اتخاذ شود که خواست ایران برای همکاری یا خلاف آن را در نظر بگیرد.
به گزارش آسوشیتدپرس، سارکوزی مدعی شد که اگر ایران در ماه سپتامبر به آنچه که او نگرانی ها درباره برنامه هسته ای ایران می خواند پاسخ ندهد آلمان و فرانسه در درخواست برای تشدید تحریم ها متحد خواهند شد.
رئیس جمهور فرانسه در عین حال نتوانست پاره ای از واقعیات را انکار نماید و اظهار داشت: پیشنهادهای زیادی برای تحریم های بیشتر علیه ایران وجود دارد فقط به یک شرط و آن هم این است که کل جامعه بین المللی در مورد لزوم تحریم ها متقاعد شود چرا که در متحد کردن جامعه جهانی برای تحریم ایران مشکل وجود دارد.
سارکوزی فرانسه و آلمان را درون جبهه ای دانست که قصد دارند با هم درباره اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران فعالیت کنند.
آنگلا مرکل نیز پس از دیدار با سارکوزی گفت: ایران باید بداند که ما خیلی جدی هستیم و نباید اجازه دهد این ضرب الاجل سپری شود. صدراعظم آلمان البته از توضیح در مورد اینکه تحریم های احتمالی علیه ایران پس از ماه سپتامبر چه اشکالی خواهد داشت یا اهداف آنها دقیقاً چه بخش هایی خواهد بود خودداری کرد و تنها تکرار کرد که هدف قراردادن بخش انرژی یک احتمال است.
وی با بیان اینکه نمی خواهد درمورد جزئیات تحریم های احتمالی علیه ایران سخن بگوید اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم این تحریم ها را در گسترده ترین حالت ممکن قرار دهیم.
در همین حال، «اریک شوالیه» سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه نشست گروه 6 که امروز در فرانکفورت آلمان برگزار می شود را زمینه ای برای برگزاری نشستی که قرار است این ماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شود دانست.
سخن از تحریم ایران به بهانه برنامه هسته ای در حالی است که به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سه شنبه تأکید کرد: مسکو عقیده دارد برنامه هسته ای ایران تنها باید از طریق روند سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل گردد.
حمایت از آشوبگری ادامه دارد
رئیس جمهور و صدراعظم آلمان همچنین در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک بر مواضع خصمانه شان درباره ایران ادامه دادند و در اظهاراتی مداخله جویانه از آشوبگران و اغتشاشگران پس از انتخابات حمایت کردند.
مرکل در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره وقایع پس از انتخابات ایران گفت که متأسفانه رفتار دولت ایران در برابر مخالفان با آنچه ما انتظار داریم مطابقت ندارد. وی مدعی شد که ایرانی های مقیم آلمان به او رجوع کرده اند و از زندانی شدن آشوبگران نگران هستند.
مرکل افزود: ما از سفیرمان در تهران خواستیم به نحوی اقدام کند که این زندانی ها فراموش نشوند و ما همه تلاش خود را می کنیم تا وضعیت آنها بهبود یابد. سارکوزی هم در این کنفرانس مطبوعاتی در اظهاراتی مداخله جویانه درباره وقایع پس از انتخابات ایران و حمله به رهبری ایران گفت: مردم ایران لایق داشتن رهبران بهتری هستند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، وی همچنین از شجاعت افرادی که آنها را روحانیون بلندپایه ایران که تجاوز و شکنجه های ادعا شده بر ضد مخالفان را محکوم کردند، تمجید کرد.