سلطانیه خواستار خروج پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت شد
ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

نماینده ایران در آژانس انرژی اتمی ادامه تحقیقات آژانس درباره برنامه فعالیت های هسته ای کشورمان را منوط به خروج پرونده هسته ای ایران از شورای امنیت و شورای حکام دانست.
«علی اصغر سلطانیه» در گفت وگو با خبرگزاری ایتالیایی آکی با اشاره به انتشار گزارش جدید «محمدالبرادعی» دبیرکل آژانس انرژی اتمی درباره ایران گفت که این گزارش البرادعی دارای نقاط مثبتی است که وی تنها به چهار مورد آن اشاره می کند.
به گفته سلطانیه در بند 26 این گزارش آمده است که «آژانس به راستی آزمایی نبود انحراف در مواد هسته ای اعلام شده در ایران ادامه می دهد. ایران با آژانس در راستای بهبود اقدامات پادمانی در تأسیسات غنی سازی سوخت در نطنز و تأمین دسترسی آژانس به رآکتور IR- 40 در اراک به منظور راستی آزمایی اطلاعات طراحی همکاری کرده است.»
وی همچنین با اشاره به اهمیت بند هفتم این گزارش که در آن اعلام شده که از زمان گزارش قبلی، آژانس با موفقیت سه بازرسی سرزده انجام داده است و مجموع 29 بازرسی سرزده در تأسیسات غنی سازی سوخت از مارس 2007 انجام شده است، این موضوع را دلیلی برای همکاری کامل ایران با آژانس انرژی اتمی دانست.
نماینده ایران در آژانس با اشاره به اینکه ایران به تمام تعهدات خود در قبال آژانس انرژی اتمی عمل کرده و آمادگی کامل خود را برای تسهیل فعالیت آژانس اعلام کرده است، تأکید کرد که تحقق این امور نشان می دهد که همه چیز در روال طبیعی خود حرکت می کند و برنامه هسته ای ایران شفاف است.
وی بار دیگر به کشورهای غربی توصیه کرد که از طریق منع آژانس در تحقیق درباره سندهای ساختگی ارائه شده به این سازمان و اعمال تهدید علیه ایران خود را منزوی نکنند.
سلطانیه همچنین در مورد مطالعات ادعایی درباره برنامه هسته ای ایران گفت: مدیرکل در گزارش خود به وجود برخی موانع که بعضی از کشورها در مقابل فعالیت های آژانس در زمینه اجرایی کردن ضمانت ها قرار می دهند، اشاره کرده است.
نماینده ایران در آژانس اشاره کرد که این کشورها با رد اعطای اختیارات کامل به آژانس مانع از اجرای تمام اختیارات مربوط به این سازمان می شوند.
سلطانیه با اشاره به ادعاهای آمریکا مبنی بر در اختیار داشتن مدارکی از برنامه هسته ای ایران که در سال 2006 از طریق یک کامپیوتر به این کشور رسیده است، افزود که آمریکا از همان زمان از ارائه نسخه های اصلی این مدارک و سندها خودداری می کند و برای ارائه تحلیل های مستقل و بی طرف در مورد واقعیت این مدارک، آنها را به ایران نیز ارائه نمی دهد.
وی با اشاره به ابراز تردید آژانس درباره صحت این مدارک افزود که دستگاه های مربوطه در ایران برخی از این اسناد را که از آژانس گرفته بودند، مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیدند که آنها مدارکی ساختگی و جعلی است که ایران را به ادامه فعالیت در پروژه تولید نمک سبز متهم می کند.
سلطانیه به یک نکته مهم در گزارش البرادعی اشاره می کند و آن این است که در این گزارش آمده که برخی از اسنادی که کشورهای همپیمان آمریکابه آژانس ارائه داده اند و در آن ایران به ادامه روند تولید سلاح هسته ای متهم شده، صحت نداشته است. وی در ادامه با اشاره به اینکه مدیر کل آژانس در 17 سال گذشته بیش از 20 گزارش درباره برنامه هسته ای تهیه کرده است، افزود که وی همیشه در مقابل افکار عمومی جهانیان تأکید کرده است که به هیچ دلیلی برای اثبات هر نوع انحراف در برنامه هسته ای ایران دست نیافته است. سلطانیه با تأکید بر اینکه ایران به همکاری خود با آژانس انرژی اتمی ادامه می دهد، افزود که در عین حال ایران هیچ فشار یا تدبیری خارج از تعهدات و حق قانونی خود در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را نخواهد پذیرفت. وی همچنین خواستار کنار گذاشتن پرونده هسته ای ایران از دستور کار شورای حکام و خروج از شورای امنیت شد و گفت که بعد از این مرحله آژانس به دور از طمع ورزی برخی کشورها در سیاسی کردن برنامه هسته ای ایران به بازرسی های عادی خود از تأسیسات هسته ای ایران ادامه دهد.
البرادعی در گزارش جدید خود که جمعه گذشته منتشر شد، برای بیستمین بار بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران تأکید کرد.