هفته نامه آمریکایی تایم: تحریم بنزین باعث خودکفایی ایران در تولید سوخت خواهد شد
ساعت ۱:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱۱ : توسط : حسینی

هفته نامه تایم ضمن بی اثر دانستن تحریم فروش بنزین در وادارساختن ایران به پذیرش مذاکره، این اقدام دولت آمریکا را عاملی در جهت سرعت بخشیدن به روند پیشرفت ایران تا رسیدن به خودکفایی تولید سوخت ارزیابی کرد.
هفته نامه آمریکایی تایم در گزارشی پیرامون احتمال تحریم فروش بنزین به ایران نوشت: یافته های اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه هسته ای ایران امکان دارد آمریکا را وادار سازد تا جدیت بیشتری در خصوص تحریم فروش بنزین به ایران از طریق شرکت های خارجی به خرج دهد.
به گزارش رجا نیوز مجله تایم در ادامه ضمن طرح این سؤال که آیا این تحریم، تهران را مجاب خواهد ساخت که پشت میز مذاکره بنشیند، نوشت: بسیاری از صاحب نظران در مسائل ایران پاسخ این سؤال را منفی می دانند.
اگرچه کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا تاثیرگذار بودن موضوع تحریم فروش بنزین به ایران را تایید کرده و آن را شمشیر داموکلس دانسته اما نظر تهران کاملا مغایر این امر است.
تایم در ادامه نوشت: مشخص نیست که تحریم فروش بنزین بتواند در وادار ساختن ایران به مذاکره موفق عمل کند، چرا که تهران از این تحریم برای شتاب بخشیدن به اجرای طرح کاهش مصرف از یک سو و خودکفایی در تولید بنزین از سوی دیگر بهره خواهد برد.
در ادامه این گزارش آمده است: تا سال 2003 همه چهره هایی که امروز از آنها به عنوان یاران جنبش سبز اپوزیسیون نام برده می شود، شامل خاتمی، مهدی کروبی و اکبر هاشمی رفسنجانی، همگی موافق سهمیه بندی بنزین بودند، تا هم از مصرف داخلی این فرآورده و هم از هزینه های جاری دولت کاسته شود.
تا آن تاریخ، هرکس می توانست در ایران به هر میزان دلخواه بنزین خریداری کند. سود حاصل از یارانه ای که دولت برای سوخت و برق پرداخت می کرد، به جیب طبقات ثروتمند جامعه واریز می شد، چرا که میزان مصرف در این طبقه بیش از سایر طبقات بود.
نویسنده این گزارش افزود: در سال 2005، بانک جهانی ارزیابی کرد که 94 درصد یارانه انرژی در مناطق شهری ایران به طبقات غیرفقیر تعلق می گیرد. به عبارتی دیگر طبقاتی که نیاز کمتری به یارانه های دولتی داشتند، بیش از سایرین از این سوبسید بهره می بردند.
در انتخابات ریاست جمهوری سال 2005 نیز همه نامزدها وعده اصلاح الگوی مصرف بنزین را دادند.
و در نهایت دولت محمود احمدی نژاد از تابستان 2007 بنزین را سهمیه بندی کرد.
تایم در بخش دیگری از گزارش خود به ساخت پالایشگاههای جدید در ایران اشاره کرد و ادامه داد: ایران با سرمایه گذاری های جدیدی که از سوی کشورهای چین، روسیه و هند انجام گرفته، در حال ساخت پالایشگاههای جدید است و در برنامه دارد که تا سال 2013 در تولید بنزین به خودکفایی برسد.
این مجله آمریکایی در نهایت نتیجه می گیرد: بر این اساس تحریم بنزین فقط به ایران کمک خواهد کرد تا سریع تر از زمان برنامه ریزی شده، به اهدافش برای خودکفایی تولید بنزین دست یابد.
تحریم بر ضد ایران
کارساز نیست
روزنامه وال استریت ژورنال نیز روز گذشته در نسخه اینترنتی خود طی مقاله ای به قلم «جان بولتون» عضو ارشد موسسه امریکن اینترپرایز از بی فایده بودن اعمال تحریم علیه ایران خبر داد.
بولتون نوشت: باراک اوباما پس از انتشار گزارش اخیر آژانس انرژی اتمی در خصوص فعالیت هسته ای ایران در حال بررسی دو گزینه است.
گزینه اول اینکه مسکوت نگاه داشتن برنامه هسته ای ایران را یک موفقیت توصیف کند در حالی که این روند با توقف کامل برنامه هسته ای ایران فاصله دارد؛ چنین توقفی کاملا غیرقابل اثبات و به منزله تسلیم است، این امر منجر به شکل گیری یک ایران مجهز به تسلیحات هسته ای خواهد شد.
بولتون با اشاره به گزینه دوم ادامه داد: گزینه دیگر دولت اوباما تحریم های قوی اعمال شده از سوی آمریکا و کشورهای دیگر است، این مسئله همچنین فقط از این جهت یک موفقیت خواهد بود که به دولت آمریکا امکان خواهد داد ادعای پیروزی کند اما حقیقتا مانع از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای نخواهد شد.
عضو ارشد موسسه امریکن اینترپرایز در ادامه تصریح کرد: هیچ کس نباید تصور کند تحریم های شدیدتر در آینده هیچ تاثیری بر برنامه تسلیحات هسته ای ایران خواهد داشت، شش سال قبل اقدامات سخت گیرانه تر بر ضد ایران ممکن بود موثر باشد اما امروز اینها ایده ای است که زمان آن سپری شده است.
این مقاله در ادامه به بررسی ناکارآمدی طرح تحریم بنزین در رابطه با ایران پرداخت و ادامه داد: در زمانی که آمریکا و کشورهای دیگر درباره اعمال تحریم هایی بر ضد فرآورده های نفتی تصفیه شده بحث می کنند ایران آرام نخواهد نشست و سعی می کند این موضوع را دنبال کند. ایران با مشارکت وسیع چین قبلا ساخت پالایشگاههای جدید و توسعه پالایشگاههای موجود را با هدف تقریبا دوبرابر کردن ظرفیت داخلی تا سال 2012 آغاز کرده است که در آن صورت بیش از ظرفیت لازم برای جبران کسری کنونی فرآورده های تصفیه شده خواهد بود.
بولتون در ادامه نوشت: تهران همچنین یارانه های دولتی را که براساس آن قیمت خرده فروشی بنزین ارزانتر از قیمت اصلی آن است حذف می کند، با این کار قیمت ها افزایش و تبعا مصرف کاهش خواهد یافت. این گام به تنهایی می تواند به طور اساسی از فشار بر پالایشگاههای ایران برای تولید بکاهد.
وی در نهایت به ذخایر گازی ایران اشاره کرده و اذعان می کند: مهم تر از همه آنکه ذخایر گاز طبیعی برآورده شده ایران 948 تریلیون فوت مکعب در سال 2008 ارزیابی شده که بر این اساس ایران پس از روسیه در رده دوم قرار دارد و این میزان بیش از چهار برابر ذخایر آمریکاست. این موضوع باعث استقلال ایران در انرژی شده به طوری که حسادت «تی بون پیکنز» سرمایه دار آمریکایی را برمی انگیزد چون با سرمایه نسبتا اندک می توان ناوگان عظیم خودروها از قبیل خودروهای نظامی و امنیتی را برای حرکت با سوخت گاز طبیعی فشرده اصلاح کرد.