با حضور رئیس جمهور؛ نیروگاه متمرکز پارس جنوبی به طور رسمی افتتاح می‌شود

خبرگزاری فارس: مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی گفت: نیروگاه پارس یک، به منظور تأمین برق فازهای سایت یک پارس جنوبی راه‌اندازی و به زودی با حضور رئیس جمهور به طور رسمی افتتاح می‌شود.‌


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت نفت، فرهاد ایزدجو اظهار داشت: در نیروگاه سایت یک پارس جنوبی، چهار واحد نیروگاهی قابلیت تولید برق دارند و برای افتتاح رسمی این نیروگاه آمادگی کامل وجود دارد که با مشخص کردن زمان از سوی رئیس جمهوری، این مهم انجام می‌شود.
وی افزود: با توجه به مصرف اندک کنونی فازهای سایت یک پارس جنوبی، بخشی از برق تولیدی نیروگاه پارس یک به شبکه سراسری تزریق می‌شود.
مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی خاطرنشان کرد: نیروگاه متمرکز پارس جنوبی به منظور تأمین برق پالایشگاه فازهای 9 و 10، 15 و 16، 17 و 18 و واحد شیرین سازی فازهای 6، 7 و 8 و همچنین برای پشتیبانی برق فازهای یک تا 8 پارس جنوبی و برخی صنایع پایین دستی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخته شده است.
ایزدجو تصریح کرد: عملیات اجرایی ساخت نخستین نیروگاه متمرکز پارس جنوبی در زمینی به وسعت 5/26 هکتار از اسفند سال 1385 آغاز شد و نخستین واحد آن پس از مدت 22 ماه، دی ماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید.
وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری در پروژه ساخت نیروگاه متمرکز پارس جنوبی (پارس یک) افزون بر 4550 میلیارد ریال بوده که از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران تأمین شده است.
ایزدجو با اشاره به اینکه، نیروگاه پارس یک در روستای بیدخون در حدود 60 کیلومتری تأسیسات فازهای پارس جنوبی در عسلویه واقع شده، اظهار داشت: نیروگاه پارس، شامل 6 واحد گازی هر یک به ظرفیت 160 مگاوات است و از آنجا که هم‌اکنون ظرفیت تولیدی آن مازاد بر مصرف کنونی برق فازهای پالایشگاهی است، برق مازاد آن به شبکه سراسری برق کشور منتقل می‌شود.
مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی افزود: تا زمانی که همه فازهای موجود در فاز یک مانند فازهای 15 و 16 و فازهای 17 و 18 به بهره‌برداری نرسیده‌اند، امکان انتقال برق از نیروگاه به شبکه سراسری وجود دارد.
وی ادامه داد: اجرای پروژه نیروگاه متمرکز پارس جنوبی حدود 28 ماه به طول انجامید و با توجه به این زمان، یکی از سریع‌ترین پروژه‌های نیروگاهی کشور بوده است.
مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی خاطرنشان کرد: در طول اجرای پروژه نیروگاه پارس یک، به طور متوسط حدود 800 نفر به صورت مستقیم اشتغال داشته‌اند و در زمان بهره‌برداری نیز حدود 200 نفر در این نیروگاه اشتغال پیدا می‌کنند.
ایزدجو تصریح کرد: مهم‌ترین ویژگی نیروگاه پارس یک این است که 92 درصد پروژه ساخت داخل بوده و در بخش مهندس و اجرایی آن بیش از 5/3 میلیون نفر ساعت نیروی انسانی به کار گرفته شده است.
وی در ادامه گفت: در پروژه ساخت نیروگاه پارس یک افزون بر 33 شرکت پیمانکار و سازنده به طور مستقیم مشارکت داشته‌اند، همچنین تناژ تجهیزات نصب شده در این نیروگاه 8634 تن برآورد شده است.
مجری طرح‌های نیروگاهی پارس جنوبی اضافه کرد: نیروگاه پارس یک از خط لوله ششم سراسری، 300 هزار مترمکعب در ساعت گاز دریافت می‌کند و با توجه به این که فشار گاز مورد نیاز در نیروگاه پارس یک باید حدود 20 بار باشد، گاز ارسالی از خط لوله ششم (IGAT6) با فشار حدود 80 تا 90 بار در ایستگاه موقت کاهش فشار گاز، کاهش می‌یابد که البته ایستگاه اصلی مجموعه بهره‌برداری شده است.
انتهای پیام/

  
نویسنده : حسینی ; ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۱٠
تگ ها :