هاشمی رفسنجانی :همیشه عقیده داشته‌ام که چین یکی از بهترین همکاران ایران است
ساعت ۱۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان سوابق همکاری‌های ایران و چین در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: همیشه عقیده داشتیم که چین یکی از بهترین همکاران ما است.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام،‌ آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیش از ظهر امروز در دیدار با سفیر چین اظهار داشت: مطمئنا نوع نگاه شما به مسلمانان چین، در تعاملات و روابط این کشور با حدود 60 کشور مسلمان که جمعیت آنان بیش از جمعیت چین است، تاثیر دارد و مسلمانان نیز در طول تاریخ ثابت کرده اند که انسانهای قانعی هستند.
وی با بیان سوابق همکاری‌های ایران و چین در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: همیشه عقیده داشتیم که چین یکی از بهترین همکاران ما است.
رئیس مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سفر اوایل انقلاب خویش به چین گفت: در آن سفر پیام امام(ره) را برای گسترش همکاری‌ها داشتم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار رضایت از همکاری چینی‌ها در متروی تهران خواستار توجه ویژه دو طرف برای رفع مشکلات متروی مشهد شد و گفت: پایه همه همکاری‌های اقتصادی، روابط خوب سیاسی است و همکاری‌های بین المللی نیز روابط سیاسی ما را تقویت خواهد کرد.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به سابقه حضور چینی ها در پروژه‌های هسته‌ای ایران اظهار داشت: پایه‌های اولیه همکاری‌های هسته‌ای ایران در زمان سازندگی با دولت چین ریخته شد.
وی افزود: اگرچه چینی‌ها در مراحل بعدی همراهی نکردند، اما شروع خوب باعث تداوم آن توسط ایرانی‌ها بود.

* هاشمی در زمان مقتضی به چین سفر می‌کند

آقای شیه شیائوین، سفیر جمهوری خلق چین نیز در این دیدار ضمن تقدیم نقاشی اختصاصی یک نقاش بزرگ چینی به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و ارائه گزارشی از آخرین تحولات روابط تجاری و بازرگانی دو کشور گفت: ما خواستار توسعه روابط در همه زمینه‌ها به خصوص در مسائل مربوط به نفت و گاز هستیم.
سفیر چین افزود: شرکت‌های چینی آمادگی دارند در همه زمینه‌ها به خصوص مسائل راه و برابری با ایرانی‌ها همکاری کنند.
وی در ادامه گزارش کاملی از چگونگی و چرایی مسائل دولت مرکزی چین با مسلمامان ارائه کرد و گفت: مسلمانان اقلیتی قابل احترام در چین هستند و مردم و مسئولان چین هم با دیده احترام به آنان نگاه می‌کنند، زیرا ما به اهمیت مناطق مسلمان‌نشین در اقتصاد چین و روابط و تعامل این کشور با کشورهای اسلامی واقفیم.
سفیر چین در این دیدار از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای سفر مجدد به این کشور پهناور دعوت کرد و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز قبول کردند در زمان مقتضی به آن کشور سفر کند.
انتهای پیام/