دانشگاه آزاد برای فرار از قانونمند شدن طرح وقف اموال را مطرح کرده است
ساعت ۱۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران گفت: هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی نمی‌تواند اموال آن را وقف کند و طرح وقف اموال دانشگاه آزاد این دانشگاه را از قوانین کشور مستثنی می‌کند و دانشگاه آزاد برای فرار از قانونمند شدن طرح وقف اموال را مطرح کرده است.


عباس‌ سلیمی‌نمین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با بیان این‌که از سال 85 با رهنمود مقام معظم رهبری تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی بعد از چالش بین رئیس‌جمهور و آقای هاشمی مطرح شد، افزود: تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان راه حلی معتدل برای حل مشکلات این دانشگاه مطرح شد اما دانشگاه آزاد اسلامی در برابر این راه‌حل نیز مقاومت کرد.
وی گفت: پس از اعلام لزوم تغییر اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی و دادن فرصت‌های متعدد، دانشگاه آزاد اسلامی هر بار به بهانه‌ای تغییر اساسنامه را به تعویق انداخت به طوری که به همین دلیل در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث‌های و واکنش‌های تندی صورت گرفت و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی این عملکرد دانشگاه آزاد را توهین به شورا تلقی کردند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران ادامه داد: پس از تعلل‌های مکرر بیش از 2 و نیم ساله دانشگاه آزاد و دادن فرصت‌های متعدد شورای عالی انقلاب فرهنگی اقدام به اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی کرد که با این اقدام متعاقباً کارهایی صورت پذیرفت که یکی از آنها نامه آقای هاشمی به مقام معظم رهبری و درخواست وی برای پیگیری قانونی اقدام شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی یود که این مورد از لحاظ قانونی بررسی شد و مشخص شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی اجازه ورود به مباحث تغییر و اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد را دارد.
وی گفت: اقدام دیگر در برابر ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به اصلاح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی جماعتی بودند که در مجلس طرح 2 فوریتی برای تصحیح اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی ارایه دادند که این اقدام مجلس مغایر مصوبات قبلی بود و درنتیجه 2 فوریتی منتفی شد.
سلیمی نمین با بیان این‌که وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی از سوی آقای هاشمی مطرح شده است، اظهار داشت: وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی غیرقانونی است و مسائل و مشکلات زیادی دارد، وقف اموال باید از سوی مالک صورت بپذیرد و این در حالی است که دانشگاه آزاد اسلامی مالک اموال خود نیست و اموال این دانشگاه یا دولتی است یا از آن مردم داده‌اند.
وی گفت: وقتی وقف صورت می‌پذیرد مالک می‌تواند شرایطی را برای اموال تعیین کند که در چارچوی قوانین آموزش عالی نباشد، مالک می‌تواند ناظر بر اموال وقف شده بگذارد و نماینده‌ای قرار دهد که آن نماینده سیاست‌های دانشگاه را تعیین کند در حالی که تعیین سیاست‌های دانشگاه آزاد با شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
وی ادامه داد: با وقف اموال دانشگاه آزاد اسلامی این دانشگاه می‌تواند ضمن این‌که سیاست‌ها را تعیین کند ناظر مادام‌العمری برای اموال وقفی قرار دهد و تعیین کند که پس از این ناظر پسر وی می‌تواند ناظر شود در حالی که مدیر باید توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شود و در صورتی که صلاحیت‌های خود را از دست بدهد باید توسط این شورا عزل شود.
سلیمی با تأکید بر این‌که دانشگاه آزاد اسلامی برای فرار از قانونمند شدن طرح وقف اموال را مطرح کرده است، گفت: افرادی که قانونمندی این دانشگاه را نمی‌خواهند برای اصلاح اساسنامه آن سنگ‌اندازی می‌کنند.
انتهای پیام