بشار اسد در دیدار متکی؛ ایران همواره در حل مشکلات منطقه‌ای پیشقدم بوده است
ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: رئیس جمهور سوریه در دیدار وزیر خارجه کشورمان ضمن قدردانی از نقش ایران در حل مشکل پیش آمده بین بغداد و دمشق، گفت: ایران همواره در حل مشکلات منطقه‌ای پیشقدم بوده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، منوچهر متکی وزیر امور خارجه کشورمان دیشب یکشنبه در دیدار با بشار اسد رئیس جمهور سوریه روابط بغداد - دمشق را مهم و راهبردی خواند و به عنوان یکی از پایه‌های اساسی امنیت و ثبات در منطقه دانست و از اینکه این روابط در چند سال اخیر گسترش قابل توجهی داشته است، ابراز خرسندی کرد.
متکی با بیان اینکه دشمنان از شرایط فعلی که مانع تداوم همکاری همه جانبه و راهبردی دمشق، بغداد می‌شود، سود می‌برند، تصریح کرد: باید هر چه زودتر با تدبیر و اراده، بر حل مشکل فائق شویم.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین حملات تروریستی اخیر بغداد را محکوم و بر ضرورت همکاری جمعی منطقه‌ای برای مقابله با اقدام تروریستی و نیز حفظ و ثبات امنیت منطقه و عراق تاکید کرد.
در این دیدار رئیس جمهور سوریه گفت که کشورش تمایل شدیدی به روابط خوب با عراق دارد و همواره در این مسیر تلاش کرده است.
بشار اسد افزود:ما خواهان امنیت و ثبات در عراق هستیم، از این رو انفجارهای تروریستی اخیر در این کشور را محکوم می‌کنیم و بر ضرورت استقلال، حفظ وحدت و تمامیت ارضی عراق تاکید داریم.
وی اظهار داشت: دولت سوریه آماده دریافت اطلاعات و اسناد درباره اتهامات اخیر علیه سوریه از سوی عراق است.
رئیس جمهور سوریه همچنین نقش ایران را در حل مشکل پیش آمده بین بغداد و دمشق ستود و گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در حل مشکلات منطقه‌ای پیشقدم بوده و سوریه هم از این نقش موثر استقبال می‌کند.
بشار اسد و منوچهر متکی در این دیدار که خبر آن را واحد مرکزی خبر منتشر کرد، آخرین تحولات مرتبط با روابط دوجانبه و مسائل منطقه‌ای را بررسی کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیداری رسمی و کوتاه یکشنبه شب وارد دمشق شد، پس از دیدار با رئیس جمهور سوریه و شرکت در ضیافت افطار که به افتخار وی در کاخ الشعب برگزار شد، ضمن زیارت بقاع متبرکه اهل بیت (ع) در این کشور، سحرگاه دوشنبه دمشق را به مقصد تهران ترک کرد.
انتهای پیام/