گزارش آژانس به بهانه‌جویی‌های غرب خاتمه می‌دهد
ساعت ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٩ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک تحلیلگر مسائل بین‌المللی گفت: گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران بهانه را از دست غرب برای موضع گیری علیه ایران خارج می‌کند و راه را برای بازگشت موضوع ایران از شورای امنیت به آژانس فراهم خواهد کرد.

حسن هانی‌زاده در گفتگو با خبرنگار سیاست خارجی باشگاه خبری فارس (توانا) در خصوص گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت: بعد از بازرسی‌های متعدد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، البرادعی برای چندمین بار در پاراگراف‌های متعدد این گزارش بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و همکاری ایران با بازرسان آژانس تاکید کرده است.
وی با اشاره به بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای اراک، افزود: در جریان آخرین بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای اراک، ایران همکاری تنگاتنگی با بازرسان داشته و این نشان می‌دهد که آژانس برخلاف گروه 1+5 رویکرد بهتری نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای ایران دارد.
هانی‌زاده خاطرنشان کرد: این رویکرد نشان می‌دهد که آژانس نسبت به مسائل فنی و حقوقی بیش از مسائل سیاسی در حال پردازش است.
وی با بیان اینکه‌ گزارش البرادعی حاوی نکاتی مثبت بوده و بر افکار عمومی تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت، تصریح کرد: در عین حال برخی قدرت‌های خارجی برای باج‌گیری و تحت فشار قرار دادن ایران تلاش می‌کنند تا این گزارش مثبت را نادیده گرفته و فضای غیرمنطقی را علیه ایران در سطح جامعه جهانی ایجاد کنند و از این طریق بتوانند با اعمال فشار و تحریم، ایران را مجبور به عقب‌نشینی از موضع خود کنند.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تاکید کرد: از آنجا که موضوع فعالیت‌های هسته‌ای ایران هیچ‌گونه ارتباطی با مسائل داخلی و شرایط ایران نداشته و یک تصمیم ملی است، به نظر می‌رسد ایران تحت هیچ شرایطی تسلیم خواسته‌های غیرمنطقی اروپا نخواهد شد.
وی با بیان اینکه با این گزارش باید موضوع هسته‌ای ایران از شورای امنیت به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگردد، گفت: اساساً ارسال موضوع هسته‌ای ایران به شورای امنیت از لحاظ حقوق بین‌الملل اقدام اشتباه بود، زیرا تنها مرجع رسیدگی به پرونده‌ ایران، آژانس بین‌المللی اتمی است.
هانی زاده خاطرنشان کرد: متاسفانه بوش تحت تاثیر لابی صهیونیستی در کاخ سفید، پرونده ایران را از آژانس به شورای امنیت ارسال کرد که به دنبال آن قطعنامه‌هایی نیز علیه ایران به تصویب رسید.
وی گفت: بدون شک اقدام آمریکا در اعمال فشار به آژانس موجب کمرنگ شدن این نهاد بین‌المللی در سطح جهان خواهد شد.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه آژانس هیچ گونه نظارت و بازرسی بر تاسیسات اتمی رژیم صهیونیستی که دارای بیش از 250 کلاهک هسته‌ای است، انجام نمی‌دهد، اظهار داشت: رژیم صهیونیستی حتی به عضویت NPT در نیامده و این امر علاوه بر تهدید امنیت منطقه، نگاه دوگانه آمریکا به فعالیت‌های هسته‌ای کشور‌ها را نشان می دهد.
وی تصریح کرد: با وجود فعالیت‌های هسته‌ای خطرناک رژیم صهیونیستی، آمریکا و برخی از کشورهای غربی علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران که مطابق معاهده‌های آژانس است، جریان‌سازی خبری می‌کنند.
هانی زاده در ادامه بیان داشت: چنانچه کشورهای اروپایی و آمریکا بخواهند به مسائل منصفانه نگاه کنند، باید با استناد به گزارش البرادعی و اعتراف به همکاری ایران با آژانس، موضوع هسته‌ای ایران را خاتمه داده و پرونده ایران را از شورای امنیت به آژانس ارجاع دهند.
وی با بیان اینکه این گزارش، بهانه را از دست غرب برای موضع گیری علیه ایران خارج می‌کند، اظهار داشت: از آنجا که افکار عمومی بیشتر به سمت گزارش البرادعی تمایل دارند، با این گزارش، غربی‌ها در انزوای سیاسی قرار خواهند گرفت.
این تحلیلگر مسائل بین‌المللی با اشاره به جریان سازی و تبلیغات رژیم صهیونیستی علیه موضوع هسته‌ای ایران گفت: رژیم صهیونیستی با توجه به فضایی که علیه این رژیم در مورد فلسطین به وجود آمده، تلاش می‌کند از طریق رسانه‌های وابسته به صهیونیست‌‌ها علیه ایران جریان سازی کند اما این مسئله با توجه به آشکار شدن جنایات رژیم صهیونیستی محکوم به شکست است.
وی تصریح کرد: بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر افراطی رژیم صهیونیستی با سفر به کشورهای اروپایی و موضع گیری علیه جمهوری اسلامی ایران، سعی در ایجاد جریان‌سازی تبلیغاتی علیه ایران داشت.
هانی زاده به دیدار نتانیاهو با فرستاده ویژه اوباما در خاورمیانه اشاره کرد و گفت: وی در این ملاقات توقف شهرک سازی رژیم صهیونیستی را منوط به توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران دانست و اوباما نیز بر ضرورت تداوم تحریم‌های بیشتر علیه ایران تاکید کرده که این نشانگر وجود دو جریان متناقض در جامعه جهانی است.
وی در تشریح این دو جریان متناقض گفت: یک جریان، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که مدیرکل آن 20 بار بر صلح‌آمیز بودن فعالیت ایران تاکید کرده و جریان دیگر بخشی از کشورهای غربی هستند که تحت تاثیر‌ لابی صهیونیستی در گروه 1+5 و سازمان ملل متحد برای صدور قطعنامه‌ علیه ایران فعالیت می‌کنند.
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل قصد لابی صهیونیستی از فعالیت علیه ایران را تحت الشعاع قرار دادن مسئله‌ کشتار مردم فلسطین و ادامه ‌شهرک‌سازی در بیت‌المقدس و موضوع قاچاق اعضای بدن جوانان فلسطینی دانست و تاکید کرد: اگرچه ممکن است این تحرکات در کوتاه مدت موثر واقع شود، اما جامعه جهانی به نقش لابی صهیونیستی در مسائل مختلف جهان و منطقه بیش از پیش پی‌ خواهد برد.
انتهای پیام/