محاکمه جاسبی درس عبرت خوبی برای متخلفان خواهد بود
ساعت ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران گفت: اگر بتوانیم جاسبی را به محاکمه بکشانیم همه افرادی که می‌‌خواهند در وادی تخلف گام بردارند درس عبرت خوبی خواهند گرفت.


به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، عباس‌ سلیمی‌نمین مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران ظهر امروز در حاشیه جلسه دادگاه تجدید‌نظر برای بررسی مجدد پرونده شکایت عبدالله جعفری علی جاسبی از وی، با اشاره به تغییر و تحولات قوه قضائیه اظهار داشت: جلسه امروز را با توجه به این تغییر و تحولات به فال نیک می‌گیرم و آن را یک گام مثبت می‌دانم.
وی افزود: بعد از برکناری آقای مرتضوی به نظر می‌توانیم در دادگاه‌های عمومی تهران شاهد تغییرات اساسی باشیم تا حقوق مردم پاس داشته شود، زیرا تاکنون براساس مراوداتی که بین مرتضوی و جاسبی وجود داشت و آن را در سال 84 به صورت مکتوب به آیت‌الله شاهرودی گزارش داده بودم موانعی در این راه وجود داشت، هر چند که تذکرات آقای هاشمی شاهرودی نیز به جایی نرسید.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران با بیان اینکه امیدوارم با این تغییرات جدید بتوانیم در ارتباط با تخلفات عدیده آقای جاسبی کاری را پیش ببریم، خاطرنشان کرد: امیدوارم نتیجه این دادگاه موجب شود که همه افرادی که تاکنون به دلیل عملکرد جاسبی چه در درون دانشگاه آزاد و چه در بیرون دانشگاه، اموالشان به زور گرفته شده است و زیان دیده‌اند به حقوق خود برسند و از این طریق یک گام در جهت سلامت کشور پیش رویم.
سلیمی‌نمین سلامت کشور را هدف همه آحاد جامعه دانست و افزود: همه دوست داریم در جامعه‌ای زندگی‌کنیم که در آن ظلم، بی‌عدالتی و عدم تساوی وجود نداشته باشد که پناه همه در این زمینه قوه قضائیه است، یعنی آخرین مرجع و پناهگاه همه کسانی که به آنها ظلم می‌شود قوه قضائیه است.
وی در ادامه تصریح کرد: اگر قوه قضائیه بتواند در این زمینه گام‌های اساسی بردارد و در برابر آدم‌های با نفوذ و قدرتمند بایستد و آنها را به محکمه بکشاند، در آینده دیگر شاهد این نخواهیم بود که افرادی با ایجاد تشکل‌ها و کانون‌‌های قدرت برای خود بتوانند هر کاری که دلشان خواست انجام دهند و هیچ کسی هم جرأت شکایت از آنها را نداشته باشد.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران جلسه امروز دادگاه تجدیدنظر را گامی مؤثر و مفید در راستای اثبات تخلفات ریاست دانشگاه آزاد خواند و اذعان داشت: دانشگاه آزاد مطلبی رابه عنوان لایحه تنظیم خواهد کرد که روز یکشنبه آن را می‌خوانم و مجددا لایحه دیگری را در این مورد می‌نویسم.
سلیمی‌نمین با بیان اینکه امیدوارم این دادگاه نقطه امیدی در جامعه به وجود بیاورد، ادامه داد: امیدوارم در یک فضای بسیار خوب بتوانیم یک نقطه امید برای روزنامه‌نگاران، نویسندگان و منتقدین دلسوز کشور در جامعه به وجود آوریم تا بتوانند انتقادهای خود را مطرح کنند هر چند که طرف انتقاد، آدم قدرتمندی و فردی باشد که طی 3 دهه توانسته است مراودات ناسالمی را برای خود ایجاد کند.
وی در ادامه افزود: اگر بتوانیم جاسبی را به محکمه بکشانیم همه افرادی که می‌‌خواهند در وادی تخلف گام بردارند درس عبرت خوبی خواهند گرفت، یعنی می‌فهمند که اگر حتی در طی 3 دهه توانسته باشند مراودات ناسالمی را برای خود به وجود آورند و در پناه آن مراودات ناسالم اقدامات موردنظر خود را انجام دهند در نهایت کارشان به جایی می‌رسد که باید به ملت پاسخگو باشند و چهره‌ شان در میان ملت چهره‌ای منفور خواهد بود.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران برگزاری این دادگاه را عاملی بازدارنده برای دیگران دانست و گفت: به نتیجه رسیدن این دادگاه سبب می‌شود که دیگران نیز قبل از انجام تخلف، اندکی فکر کنند و کسانی که در آینده بخواهند به جای اعمال درست و سالم، مراودات ناسالم را در پیش بگیرند از این دادگاه درس عبرت خواهند گرفت.
سلیمی‌نمین در ادامه با ابراز بی‌اطلاعی از علت غیرعلنی بودن این دادگاه خاطرنشان کرد: نمی‌دانم ادله حقوقی ریاست محترم دادگاه برای غیرعلنی برگزار کردن این جلسه چه بوده است، اما اگر این دادگاه‌ها به صورت علنی برگزار شود می‌تواند موجب رشد روزنامه‌نگاری و نویسندگان در کشور شود چون خودش یک تجربه عملی مؤثر و خوب خواهد بود.
وی با بیان اینکه تشخیص علنی و غیرعلنی بودن دادگاه با ریاست‌محترم دادگاه است، ادامه داد: در دادگاه امروز قاضی تشخیص داد که جلسه غیرعلنی باشد اما از مستندات و ادله حقوقی ایشان برای این تصمیم خبر ندارم، هر چند که معتقدم برگزاری علنی دادگاه بسیار مفید‌تر خواهد بود.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در ادامه با اشاره به اعترافات صورت گرفته در خصوص عملکرد دانشگاه آزاد در انتخابات ریاست‌جمهوری دهم و حوادث بعد از آن در دادگاه اغتشاش‌گران، تصریح کرد: قطعا اعترافات صورت گرفته توسط برخی از اغتشاشگران در روند این دادگاه نیز تأثیر خواهد داشت زیرا فضای عمومی کشور را به نوعی آماده می‌کند.
سلیمی‌نمین در ادامه اظهار داشت: زمانی که بنده به عنوان یک منتقد می‌گفتم که جاسبی مراودات ناسالمی را به وجود آورده و اموال دانشگاه آزاد را از دانشگاه خارج می‌کند، باورش برای عموم جامعه اندکی سخت بود اما امروز بعد از این حوادث روشن شده که جاسبی می‌تواند به سادگی میلیارد‌ها میلیارد پول را از دانشگاه خارج کند و به هیچ فردی نیز در این مورد نیز پاسخگو نباشد.
وی با بیان اینکه این اعترافات فضای عمومی را برای درک انتقادات مطرح شده در خصوص عملکرد جاسبی مناسب‌تر می‌کند، اذعان داشت: با گذشت زمان در مورد برخی اتفاقات دیگر نیز، زمینه پذیرش برای عموم جامعه بهتر خواهد شد، به عنوان نمونه در مورد زد و بند‌های جاسبی و قشری از مدیران خاص که توسط وی به کار گرفته شده‌اند مطالب روشن‌تر خواهد شد، مدیرانی که از خدمت‌گزاری صادقانه به مردم فاصله گرفته و وقت و جایگاه قدرتی خود را در اختیار برخی مراکز قرار داده‌اند.
مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران در پایان تصریح کرد: در آینده روشن خواهد شد که چه کسانی از چه طریقی چه مراودات و داد و ستد‌هایی را انجام داده‌اند، کسانی که بر حسب‌ظاهر در خدمت مردم هستند ولی در واقع در خدمت کانون‌های قدرت انجام وظیفه می‌کنند و در آینده ماهیتشان روشن خواهد شد.