سخنان رییس جمهور در پاسخ به منتقدان برنامه های دولت و دفاع از وزرای پیشنهادی
ساعت ٧:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۸ : توسط : حسینی
     

رییس جمهور عصر امروز پس از استماع سخنان نمایندگان مخالف و موافق برنامه های دولت و وزرای پیشنهادی کابینه دهم، در پاسخ به منتقدان برنامه های دولت و دفاع از وزرای پیشنهادی مطالب جامعی بیان کرد.
مشروح سخنان دکتر محمود احمدی نژاد به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه


ملاک دوستی‌ها و همکاری‌های اعتقادی و مکتبی است

از همه موافقان و مخالفان درباره دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص کابینه قدردانی می کنم. به نظرم می‌رسد لازم است برخی مسائل را در این جا توضیح دهم تا وقت کمتری در آینده از دولت و مجلس گرفته شود و البته توضیحاتم عدم احترام به نظر گوینده و مخدوش‌کردن شخصیت و کرامت گوینده مطالب آنها نیست و معتقدم برخی مسائلی که مطرح شد ظلم به دولت نهم است در مجلس برخی مسائل را مطرح می‌کنم تا به عنوان سند باقی بماند.
وقتی سخنان برخی از عزیزان مخالف را دیدم بعضی باورهای اصلی در من هم تجدید شد و هم تقویت و من از ابتدا به بعضی از این مرز‌بندی ها اعتقادی نداشتم که ما فکر می‌کنیم مرز‌بندی‌های ما باید مرزبندی‌های اعتقادی و مکتبی باشد.
ملاک دوستی‌ها و همکاری‌های ما هم اعتقادی و مکتبی است. برخی از دوستان اصول‌گرا در انتخابات به بنده رأی نداده‌اند و برخی غیراصولگرا رأی دادند من اینها را می‌دانم، چه آنهایی که رأی داده‌اند و چه آنهایی که رأی نداده‌اند محترم و عزیز هستند.
بسیاری از مطالبی که به عنوان مخالفت مطرح کردند نقد دولت نهم بود و بخش مهمی از آن نقد بنده بود و اینها به نظر من ارتباطی با دولت دهم ندارد و ای کاش این حرف‌ها در گذشته زده می‌شد که در انتخابات زده شد و بالاخره باید نظر مردم را بپذیریم چه به نظر ما درست می‌آید و چه به نظر ما درست نیاید.
اگر به انتخابات بازگردیم کسانی که منتقد دولت نهم بودند عمده حرف‌هایشان تخریبی بود و مطلقا روی برنامه‌ها و عملکردها وارد نشدند، یک فضای تخریبی خلق کرده‌اند و تهمت‌های را زدند و البته گذشت.

گسستی بین مردم اتفاق نیفتاده است

بعضی از دوستان برای اینکه برنامه دولت را نقد کنند طوری صحبت کرده‌اند که وضع دولت بسیار خراب است، وضعیت سیاه است و گسست در جامعه اتفاق افتاده و شرایط وخیم است و براساس آن راهکارهایی را ارائه داده اند و البته من به نقد معتقدم و نمی‌گویم که ضعف و یا اشکالی نیست ولی باید بگویم که وضعیت کشور تیره و تار نیست. گسست اجتماعی در جامعه اتفاق نیافتاده است . در دنیا بحران مشکلات است و بیش از صد کشور دچار مشکلات سنگین است و ما هم البته مشکلاتی داریم اما وقتی مقایسه می‌کنیم به نسبت سایرین مشکلات ما کمتر است.

بین برخی سیاسیون و ملت گسست ایجاد شده است

من مطلقا اعتقادی ندارم که گسستی بین مردم اتفاق افتاده است. 70 میلیون نفر ملت متحد شدند و 40 میلیون شرکت‌کننده در انتخابات با هم متحد شدند و این روال کشور ما بوده که ملت در انتخابات شرکت کرده و بالاخره یک عده‌ای به عنوان رأی اکثریت ،رأیشان بر دیگران غلبه می‌کرد و همه می‌پذیرفتند و البته یک عده از سیاسیون نپذیرفتند و من فکر می‌کنم اگر این گونه بیان شود که بین برخی سیاسیون و ملت گسست ایجاد شده، درست باشد. اما این را نباید به ملت گسترش دهیم. عده‌ای، از مردم فاصله گرفتند اما امیدوارم آنها به جریان ملت بپیوندند چرا که ملت با هم هستند.

اظهارات برخی نمایندگان متعارض است

برخی می‌‌‌گویند رئیس‌جمهور دارای اندیشه و فرهنگ لیبرال است البته بنای من نبود به کسانی که مستقیما به خود من نقد‌هایی را وارد کردند جوابی بدهم اما بایدگفت این چه ربطی به دولت دهم و چه ربطی به برنامه‌ها دارد. همان‌هایی که می‌گویند برنامه‌های فرهنگی دولت نهم لیبرالیستی‌است همان موقع به تغییر وزیر ارشاد اعتراض می‌کنند که البته اینها در تعارض با هم است. آیا ترویج فرهنگ انقلاب و احیای گفتمان امام و انقلاب، ظلم‌ستیزی، سردادن شعار عدالت ، ایستادن در برابر قدرت فاسد جهان، روح شجاعت و ظلم‌ستیزی کار فرهنگی نیست؟ آیا این یک فرهنگ لیبرالیستی است؟ مگر یادمان رفته در گذشته چگونه بود.

کار فرهنگی از طریق اعمال نیروی قاهره ظلمی بزرگ به فرهنگ و ملت ایران است
مگر غیر از این است که دولت نهم با آمدن خود آرمان‌های امام را در دست گرفت و گفتمان انقلاب را سردست گرفت اما چرا برخی گمان می‌کنند که فرهنگ منحصر به نحوه پوشش چند دختر‌خانم در خیابان است و این به نظر من بالاترین ظلم به فرهنگ است چرا برخی فکر می‌کنند که کار فرهنگی فقط و فقط از طریق اعمال نیروی قاهره امکا‌ن‌پذیر است و البته از نظر من این ظلم بزرگی به فرهنگ و ملت بزرگ ایران است. ملت ایران صاحب فرهنگ عظیم اسلامی است. ملت ایران این راه را آگاهانه و آزادانه انتخاب کرده و پای آن فرزندان خود را داده است و امروز نیز خواهد داد.
باید این سوال را پرسید که آیا مطبوعات و رسانه‌ها، حوزه‌های علمیه ، هنرمندان و صاحب‌نظران، وزارت ارشاد، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها هیچ کدام کار فرهنگی نیست؟ آیا کار فرهنگی فقط قوه قهریه در برخورد با پوشش در خیابان‌هاست به نظرم این اندیشه از بنیان دچار اشتباه است.
کار فرهنگی کاری است که مجلس با ایستادگی برای آن بودجه تعیین کرده و همگان به خصوص دولت را موظف به ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها می‌کند و این روح شجاعت و ضدیت با ظلم را در کشور تقویت می‌کند و اینها کار فرهنگی است و اینکه مردم احساس عزت و شخصیت کنند کار فرهنگی است. اما اگر خیال کنیم و با قوه قاهره و آن هم از یک زاویه بسیار محدود برخورد کنیم این کار فرهنگی نیست و اگر کسی چنین نکند نامش لیبرال می‌شود البته معتقدیم که باید با گروه‌های سازماندهی شده توسعه فساد و فحشا در جامعه برخورد قاطع صورت گیرد.

بعضی‌ها نباید مشورت را فقط در گفتگوی انحصاری با خودشان بدانند

برخی ها می‌گویند دولت مشورت نمی‌کند و یا می‌گویند چرا دولت با ما مشورت نکرده است، این حرف در طول 4 سال گذشته نیز بارها گفته شده است. اعضای دولت غیر از ملاقات‌های مردمی، با نخبگان و نمایندگان به صورت کمیسیونی،‌ فراکسیونی و استانی بارها جلسه داشته‌اند و حتی در مصوبات استانی هیئت دولت نسبت به نظرات نمایندگان اهتمام شد و در جلسات استانی هیئت دولت حضور یافته‌اند؛ در طول هفته دهها نفر نیز با بنده ملاقات دارند و روزانه 20 تا 30 نامه‌ مردمی حاوی نقطه نظرات مختلف را می‌خوانم و حتی با افراد تماس می‌گیرم و نظراتشان را جویا می‌شوم .
بعضی‌ها نباید مشورت را فقط در گفتگوی انحصاری با خودشان بدانند و اگر آن کار انجام نشد، دولت را متهم کنند، در همین دوره مجلس به صورت مکرر با 900 نماینده ملاقات داشتیم و نظراتشان را دریافت کردم و حتی هزار ساعت در جلسات شورای راهبردی شرکت کردم و در بیش از 90 درصد از زمان جلسه شنونده نظرات بودم.

نباید از تریبون‌های مقدس دولت متهم به نقض قانون شود

اتهام نقض قانون توسط دولت نهم را مطرح کردند. مواردی که گفتند پاسخ و توضیح دارد؛ ممکن است برداشت های مختلفی از قانون وجود داشته باشد اما طبق مبانی حقوقی، مجری، برداشت خود را اجرا می‌کند. الا اینکه مراکز نظارتی نظر بدهند که آن گاه در مورد نوع اجرای یک قانون و تفسیر‌های آن به گفت و گو می‌پردازیم و الا دیدید که ما قانون‌های مختلفی از جمله قانون مدیریت مصرف سوخت را با تحمل چه فشارهایی اجرا کردیم پس نباید از تریبون‌های مقدس دولت متهم به نقض قانون شود.
برخی از نکات درباره اقدامات دولت پیرامون ساعت کار ماه رمضان مطرح شد. پاسخ این موضوع را به آقای لاریجانی می‌فرستم اما این تصمیم دولت بر اساس قانون است و اگر دیدیم تفسیر دیگری از قانون مورد تائید قرار گرفت،‌آنگاه تصمیم را می‌توانیم برگردانیم.

مرحله جدید نیازمند تیم تازه نفس است

برخی‌ها می‌گویند چرا بعضی از وزرای دولت نهم در دولت دهم نیستند. برخی‌ها از یک طرف تمام عملکرد دولت نهم را زیر سوال می‌بردند و از طرفی می‌گویند چرا بعضی از وزرای دولت نهم دوباره انتخاب نشدند در حالی که این تغییر در کابینه نشانه رشد دولت است؛ وزرای قبلی هم عزیزان ما هستند و از آنها تشکر هم کردم اما ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم و باید تیمی تازه نفس تر بیاید. اگر بخواهیم منطق عدم تغییر وزراء را بپذیریم، پس چرا هر 4 سال یکبار رئیس جمهور انتخاب شود و کابینه‌ای جدید معرفی کند؟

در دولت نهم اکثر کارها بر اساس تفاهم بود و خود وزراء مسائل را حل می‌کردند

بعضی دوستان گفتند احمدی نژاد افراد را مطیع خود می‌خواهد در حالی که سخن در شان وزراء پیشنهادی و رئیس جمهور و گوینده آن نیست. چرا که قاعدتا در موارد اختلافی بین وزراء باید رئیس جمهور قضاوت کند و این حتی در اندیشه دینی هم وجود دارد که در مسافرت 2 نفره یک نفر امین باشد؛ نمی‌شود که 21 جزیره مجزا در دولت آنقدر با هم حرف بزنند که بخواهند تفاهم کنند، در حالی که 80 درصد تصمیمات دولت بین‌بخشی است اگر رئیس جمهور گفت که کاری انجام شود آیا این یک تحمیل است؟
بعضی‌‌ها می‌گویند وزراء مستقل هستند اما معنای دقیق این استقلال را مشخص نمی‌کنند در حالی که دیده‌اند هر جا که اکثریت وزراء به مصوبه ای رای دادند، حتی بر خلاف نظر من هم بود آن را ابلاغ کردم و این در حالی است که در دولت نهم بیشتر کارهایمان بر اساس تفاهم بود و خود وزراء مسائل را حل می‌کردند.
در همین مجلس حتی بسیاری از نمایندگان به من نامه می‌نویسند و من آن را برای وزراء می‌فرستم آیا اگر رئیس جمهور به وزیرش گفت که نامه نماینده را پیگیری کند، این به معنای رابطه ارباب و رعیتی است؟ حتی همین امروز یکی از نمایندگان نامه فردی را که مشکل داشت به من ارائه داد و از من خواست به فردی که وامی دریافت کرده بود اما بر اثر تصادف قادر به پس دادن اقساط آن نشده است، مساعدت کنم که من هم برای کمک مالی دستور می‌دهم آیا این به معنای استقلال نداشتن همکاران رئیس جمهور است؟

اندیشه‌ای که می‌گوید دولت نباید نظر داشته باشد باید اصلاح شود

فردی گفت که مردم به برنامه ها رای نمی‌دهند بلکه برنامه ها ثابت است و مردم کسی را انتخاب می‌کنند که بتواند مجری بهتری باشد، اگر این طور است پس چرا از صبح می‌گویند که چرا برنامه ندادی؟ بر اساس قانون اساسی رئیس جمهور فقط مجری قانون نیست چرا که اگر رئیس جمهور نظر نداشته باشد پس چگونه باید گفتمان امام و رهبری پیگیری و اجرا شود؟ در دولت‌های قبل چه گفتمانی حاکم بود؟ چنین اندیشه‌ای که می‌گوید دولت نباید نظر داشته باشد از پایه باید اصلاح شود. ما از اداره کل قوانین پرسیدیم و دیدیم که فقط در دولت‌های گذشته یک بار دولت پنجم و یک بار دولت نهم برنامه مستقل داده‌اند و الا دولتی که هنوز شکل نگرفته است چگونه باید برنامه دهد و اگر منظور برنامه رئیس جمهور است، در آئین نامه آن را روشن کنید و به صورت کلی هم برنامه ها و حرف‌ها همان است که در سیاست‌های کلان آمده است.

معرفی یک مجری و مدیر خوب و استاد تمام دانشگاه برای وزارت علوم نهایت احترام به دانشگاهیان است

یکی از عزیزان اشکال کرد و دانشگاه را مورد خطاب قرار داد و گفت که همه دانشگاهیان ناراحت هستند و سرخورده شده‌اند و بنده نمی‌دانم که چگونه از کل دانشگاه نمایندگی داشتم در حالی که معاون بنده دانشگاهی هستند و ما اینگونه نیستیم و ساحت دانشگاه از این گونه حرفها منزه است و چرا باید دانشگاهیان از این حرفها ناراحت باشند.
ما یک انتخابات باشکوه را داشتیم در حالی که دشمنان دست به دست هم داده بودند تا این اتحاد را بشکنند در حالی که مردم یک بار در انتخابات با حضور 40 میلیونی خود پیروز شدند و یک بار دیگر نیز پس از انتخابات توطئه دشمن را شکستند و پیروز شدند.
دانشگاهیان با مردم و در متن مردم هستند اما برخی به گونه‌ای صحبت می‌کنندکه انگار انتخابات مخدوش بوده است و چرا ما باید یک حرف غیر واقعی را از تریبون مجلس بیان کنیم و بعد از آن کسی که سالمترین انتخابات را برگزار کرده به جای اینکه به او خسته نباشید بگوییم؛ بگوییم که او چرا معرفی شده است و دانشگاهیان با معرفی او ناراحت شدند. پس ما باید کسی که با رمز تقلب تهران را به آشوب کشید، وزیر علوم قرار دهیم که به نظر من این اندیشه یک اندیشه اشتباه است و این کار ما نهایت احترام به دانشگاهیان است چرا که یک مجری خوب،‌یک مدیر خوب که استاد تمام دانشگاه است و سالم‌‌ترین انتخابات را برگزار کرده وزیر علوم قرار دهیم و این نهایت قدردانی دانشگاه است.

حلقه مدیریت با معرفی افرادی از متن مردم شکسته شده است

برخی بیان کردند حلقه مدیریت شکسته نشده است . برخی اعلام کردند که احمدی‌نژاد دوستان خود را آورده و حلقه مدیریت شکسته نشده اما بدانیم که من 70 میلیون دوست در این کشور دارم و 290 نماینده در این کشور هستند که من همه آنها را دوست دارم و خودم را دوست آنها می‌دانم و این یک حلقه بسته نیست و باید ببینید این افراد از کجاها آمده‌اند و برخی از آنها حتی از پیشنهادی‌های مجلس بودند و حلقه شکسته شده است چرا که هیچ کدام از این افراد اهل باند،‌ جناح و گروه خاص و دار و دسته قدرت و ثروت نبوده بلکه از متن مردم هستند و اگر شما هم رای ندهید آنها به دنبال کار و زندگی خودشان می‌روند و این شکستن حلقه مدیریت است. همین که این وزرا در اینجا به راحتی مورد نقد قرار می‌گیرند معنایش این است که این افراد در هیچ حلقه، گروه و باند و جناحی نیستند.

همه ملت ایران سفید هستند

اینجا برخی تلویحا و یا تصریحا مردم را به رنگ‌های مختلف تقسیم کرده‌اند . برخی مردم را به رنگ‌های سیاه، سفید و خاکستری تقسیم کرده‌اند و باید به شما بگویم و مطمئنا نظر شما نمایندگان همین است که این تقسیم‌بندی‌ها را قبول نداریم و ملت ایران همه سفید هستند و البته ممکن است در برخی سیاسیون افرادی خود را به رنگ‌های مختلف درمی‌آورند اما مردم ما همه سفید هستند و 40 میلیون از همین مردم حضور پیدا کردند و بزرگترین حماسه سیاسی دنیا را خلق کردند و کمر استکبار جهانی را شکستند و همه تئوری و مبانی دموکراسی لیبرالی در هم شکستند. ‌هر کسی که پای اصول انقلاب و ارزش‌ها است ما او را دوست داریم و اینگونه تقسیم‌بندی‌ها را قبول نداریم.

وزیر کشور معرفی شده فردی انقلابی و دارای شخصیت شناخته شده است
برخی نمایندگان گفتند که چرا یک نظامی وزیر شده است؟ اولا شخصیت وزیر معرفی شده شناخته شده است و او فردی انقلابی است و برای اعتقاداتش کار کرده و در بخش صنعت و مدیریت‌های گوناگون موفق بوده و پاسخ این سوال که ما از وزیر کشور چه می‌خواهیم و وزیر کشور باید چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد،‌این است که باید مردمدار، اهل تعامل، سخت‌کوش و خستگی‌ناپذیر،‌به تحرک درآوردن بخش‌های گوناگون،‌دارای روابط عمومی قوی، و فهم درست از مسئله امنیت داشته باشد و 50 درصد مسئله کشور امنیت است و وزیر کشور باید به خوبی شرایط را مدیریت کند و باید با دولت همگام و باهوش باشد و ما چنین فردی را انتخاب کرده‌ایم و اگر این منطقی که برخی می‌گویند یک نظامی نباید حضور داشته باشد را بپذیریم بسیاری از مسائل زیر سوال می‌رود. اگر ما این منطق را بپذیریم که یک نظامی نباید وزیر شود، مثلا خود آقای لاریجانی که رئیس مجلس هستند در گذشته سپاهی بودند و بعد از آن وزیر ارشاد و پس از آن رئیس صدا و سیما شدند و خوب چون نگاه ایشان یک نگاه فرهنگی بود انتخاب شدند و خدمات ارزشمندی را در دو بخش به کشور انجام دادند و حالا چون ایشان به لحاظ ضرورت‌ها احساس تکلیف کردند و در سپاه حضور پیدا کردند نباید نماینده مجلس و یا وزیر بشوند و اگر این گونه باشد بسیاری از راه‌ها بسته می‌شود.
مثلا وزیر فرهنگ و ارشاد قبلی ما یک پاسدار بود و به پاسدار بودن خود افتخار می‌کرد و بنده تصور می‌کنم که باید تا حدودی قضایا را دقیق‌تر مشاهده و رصد کنیم.

دولت نهم با همه تغییرات در بخش‌های مختلف، دولت موفقی بود

در پاسخ به انتقاد برخی نمایندگان در خصوص تغییر وزرا در دولت دهم نیز باید بگویم که سطح دولت بالا آمده و برخی می‌گویندکه چرا در دولت نهم وزرا تغییر می‌کردند و ممکن است در دولت دهم چنین اتفاقی بیافتد و ما امروز در دولت دهم چنین اتفاقی را نداشته باشیم و یا در حداقل باشد اما ما مثلا به نقطه‌ای می رسیم که یک وزیر توان حرکت با سرعت دولت را ندارد لذا او تغییر می‌کند و در زمانی که یک وزیر نمی‌تواند با سرعت دولت حرکت کند دو راهکار پیش روی ما است اول اینکه او را تحمل کنیم و در همان نقطه حرکت توقف کنیم و یا در راهکار دوم نباید کار کشور و مردم را متوقف کرد لذا او را تغییر می‌دهیم و به حرکت خود ادامه می‌دهیم و به نظرم راهکار دوم بهترین راهکار است و چرا باید یک فردی که در یک نقطه به هر دلیلی متوقف می‌شود تمامی دولت به خاطر او متوقف شود لذا یک دونده قوی‌تر جایگزین او می‌شود تا از سرعت دولت کاسته نشود و دولت نهم با همه تغییرات در بخش‌های مختلف دولت موفقی بود.

نظر مردم و نظر رهبری؛ دو سند روشن برای موفقیت دولت

من نمی‌گویم که فعالیت‌ها و کارها نقطه آرمانی ما بود. ما دو سند روشن برای موفقیت دولت داریم که اول نظر مردم و دوم نظر رهبری است و در حالی که ما می‌توانیم عدد و رقم ارائه کنیم اما ممکن است برخی بر آن اشکال وارد کنند اما بر این دو سند یعنی نظر مردم و نظر رهبری اشکالی وارد نیست و با همه ایراداتی که میگیرید دولت موفقی بود.
یکی از نمایندگان به تمسخر گفت یک وزیر برای چند وزارتخانه معرفی شده است و از عجایب دولت است. اولا ما چنین کاری را نکردیم و برای هر وزارتخانه یک وزیر معرفی کردیم و ممکن است پیشنهادات بسیار زیاد باشد اما یک نفر انتخاب شده و حتی یک نفر واحد توسط چندین نفر برای چند وزارتخانه مختلف معرفی شده بود و ما هزاران پیشنهاد دریافت کرده بودیم.
نظرات ودیدگا‌ه‌ها در خصوص معرفی وزرا مختلف است و این نشانه زنده بودن و باز بودن عرصه نظر و پیشنهاد است و این عجیب نیست بلکه یک حسن و ویژگی است که افراد گوناگون مشارکت می‌کنند و پیشنهادات خود را برای تعیین کابینه بیان می‌کنند.

در مدیریت کلان مفهوم و سطح مدیریت مشترک است

برخی گفتند فردی از یک وزارتخانه به وزراتخانه دیگر آمده است . به نظرم اگر ما با مدیریت کلان و مدیریت استراتژیک آشنا باشیم این ایراد را بیان نمی‌کنیم چرا که در مدیریت کلان مفهوم و سطح مدیریت مشترک است و در اکثر وزارتخانه‌ها این اشتراک وجود دارد و مثلا مدیری که مدیریت کلان انجام داده و موفق نیز بوده به طور حتم می‌تواند در جایگاه دیگر موفق باشد و مدیری که بتواند بشناسد و مسلط باشد از ظرفیت‌ها و نیروها به خوبی استفاده کند او می‌تواند موفق باشد.

باید از حضور زنان و نظر امام راحل در خصوص حضور زنان استقبال کنیم
برخی گفتند که چرا وزرای زن معرفی کردید و یا چرا با ما مشورت نکردید که البته بنده دومی را قبول دارم که ما کوتاهی کردیم، اما اینکه چرا وزیر زن معرفی کردیم پاسخ این است که چرا نباید معرفی می‌کردیم . 50 درصد از جامعه ما را زنان تشکیل می‌دهند و مثلا امروز دختری که تحصیل می‌کند ما باید چه افقی را برابر او قرار دهیم؟ امروز 60 تا 70 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه ما را دختران تشکیل می‌دهند و مثلا سقفی که برای پرواز برای او تعیین می‌کنیم کجا قرار دارد و او تا کجا می‌تواند حرکت کند؟ اگر به کسی بگوییم که نمی‌توانی وزیر بشوی با همان استدلال باید به او بگوییم تو مدیرکل، معاون و مدیر هم نمی‌توانی بشوی. آیا این درست است و در کجای فرهنگ ما قرار دارد؟ما باید از این حضور و نظر امام راحل در خصوص حضور زنان استقبال کنیم.

پاسخ دادن به حضور زنان با نگاه اسلامی و انقلابی ضروری است
شما می‌دانید رئیس‌جمهوری که چنین تصمیمی را می‌گیرد در واقع کار خود را سخت می کند و خودش را در معرض فشار قبل از انتخاب اعضای کابینه قرار می‌دهد و پس از انتخاب نیز رئیس‌جمهور باید به آنها کمک دهد، لذا وظیفه رئیس‌جمهور سنگین‌تر می‌شود و می‌داند که به بهانه همین که برای اولین بار زنان را در کابینه آورده بیشتر زیر ذره‌بین است و ممکن است بعدا شماتت شود، لذا باید بیشتر کار کند و بنده این مسائل را به جان خریدم و اینکه برخی بیایند و مطالبی را بگویند که از اساس نادرست و تهمت‌هایی را به من بزنند، درست نیست چرا که امروز یک ضرورت است و ما اگر این ضرورت را با نگاه اسلامی و انقلابی پاسخ ندهیم بعدا باید هزینه‌های سنگین‌تری را بپردازیم.
هم خانم کشاورز و هم خانم آجرلو و هم خانم دستجردی فداکاری کردند و این مسئولیت را پذیرفتند و زیر بار سنگین مسئولیت وزارت رفتند. برخی گفتند که این ولایت است که البته من قصدم دخالت در کار علما نیست در حالیکه ولایت دست مقام معظم رهبری است و اگر یک پله پایین‌تر یعنی قضاوت حساب کنیم، قضاوت در دست قوه قضائیه است و در پله بعدی قانون‌گذاری است که باز هم آن بر عهده مجلس و شورای نگهبان است و پله آخر آن خدمت‌گذاری و دوندگی باقی می‌ماند که مخصوص وزرا است و اگر ما این منطق را بپذیریم، دیگر خانم‌ها حتی رئیس یک کارخانه هم نمی‌توانند بشوند.

مهمترین کار فرهنگی امروز کشور حضور سه زن انقلابی و محجبه و آرمانی در دولت است
دولت و بنده کارمان را انجام داده‌ایم و خواهش من این است که آن را تکمیل و اجازه دهید این مسائلی که درست شده و امواج فتنه بر روی این مسائل غیرواقعی سوار شده و در حال آسیب و ضربه زدن است و در میان مسئولان کینه درست می‌کند، از بین می‌برد و بنده تاکید دارم که تجربه نشان داده که زنان متعهد‌تر و پیگیرتر و جدی‌تر هستند و کمک کنیم تا آنها موفق شوند و درست است که بار مجلس سنگین‌تر می‌شود اما شما نیز کمک کنید.
همه ما یک خانواده هستیم. ما باید نیازهای یک جامعه را جواب دهیم و مهمترین کار فرهنگی امروز کشور حضور همین سه خانم مومن و محجبه، آرمانی و انقلابی در دولت است و این پیام انقلاب را به دنیا منتشر می‌کند که مشاهده کنند این انقلاب چه انسان‌هایی را در دامان خود تربیت کرده و این افراد الگویی برای دختران و زنان ما می‌شوند. من نه تنها از حضور این سه زن ناراحت نیستم بلکه به آن افتخار می‌کنم و پیش خداوند جواب دارم.

منت‌کش مردم ،‌ شهدا و آرمان‌های امام و انقلاب هستم
هر رأیی که نمایندگان به وزرا بدهند ما آن را اجرا و از آن تبعیت می‌کنیم و همیشه همینطور بوده چراکه نگاه ما به این نظام یک نگاه اعتقادی و آرمانی است و زمانی که یک فرد را به مجلس معرفی کردم، اول خودم را قانع کردم.
یکی از برادران بدترین توهین‌ها را به من بنده کرد اما باید بگویم که بنده جانم را بارها و بارها برای این نظام در دست گرفتم و خود را سپر بلای نظام کردم البته منتی بر سر کسی ندارم و منت‌کش این مردم و انقلاب اسلامی،‌ شهدا و آرمان‌های امام و انقلاب هستم اما خودم را سپر بلا کردم و برخی تصور می‌کنند که من این موضوع را متوجه نمی‌شوم و برخی حالا بعد از 4 سال و30 سال کار سیاسی بیایند و دهان خود را باز کنند و دولت را متهم کنند و من به شوخی به برخی دوستان گفتم که ما کلکسیونمان تکمیل شد و همه نوع اتهامی به ما زده شده بود جز این اتهام که امروز به ما زده شد.

برای معرفی هر فرد به مجلس، اول خودم را قانع کردم
بنده هر کدام از وزرایی که انتخاب کردم، اول خودم را قانع کردم و برای خدای متعال پاسخ روشنی آماده کردم و اگر خدا از من سوال کرد که چرا این فرد را انتخاب کرده‌ای و یا فلان شخص را انتخاب نکرده‌ای، با فهم خودم برای آن پاسخی پیدا کردم و اول خودم قانع شدم و این ایرادی که در جلسات کارشناسی گرفته می‌شود، اشتباه است چرا که بنده تا چیزی را متوجه نشده‌ام در مورد آن نظر ندادم و بارها شد که هزاران جلسه گذاشتم تا آن موضوع را متوجه شوم و برخی افراد در این جا اسم برخی همکاران من را بیان کنند و با تمسخر و توهین آنها را خطاب قرار دهند و این امر درست نیست و شخصیت رئیس‌جمهور را در برابر بلندگوها تخریب کردن،‌ صحیح نیست. بنده قصد گله کردن ندارم و از گذشته نیز تمامی کسانی که به من توهین کرده‌اند را بخشیده‌ام اما اینگونه توهین‌کردن که به کل نظام آسیب می‌رساند صحیح نیست.

تهدید برخی نمایندگان و وزرا در شان دولت و مجلس و نیروهای انقلاب نیست
بنده صدها مورد بوده است که اقدام کردم اما هیچ کس متوجه نشده که آن اقدام نظر چه فردی بوده و به نام خودم اقدام کرده‌ام اما برخی امروز می‌آیند و از این تریبون به نام مخالفت با کابینه، احمدی‌نژاد را متهم می‌کنند که باید بگویم این حرفها مخصوص انتخابات بوده و امروز تمام شده است و اینکه برخی نمایندگان و وزرا تهدید شوند در شان دولت و مجلس و نیروهای انقلاب نیست و بنده آن را به حساب اشتباهات می‌گذارم و سوال این است که جرم ما و بنده چیست که این اتهامات را باید به جان بخریم؟ ما آمده‌ایم که خدمت کنیم و حرفهای خود را صریح بیان می‌کنیم و شما نیز می‌توانید آن را نقد کنید.
برخی دوستان نمی‌توانند در برابر حرف منطقی پاسخ منطقی بیان کنند. برخی میگویند که من حرف فلان کس را می زنم و برخی افراد به من خط می‌دهند و آیا این طور حرف زدن در خصوص اشخاص درست است؟ اگر من در خصوص فردی اینگونه حرف بزنم آیا آن پذیرفته است و ما مثلا یک منطقی در خصوص اجرای عدالت داریم و افراد می‌توانند نظر خود را بیان کنند و یا من شما را و یا شما من را قانع می‌کنیم و هر جایی که قانون شد، از آن تبعیت می‌کنیم.

اگر شهید رجایی بود امروز چگونه عمل می‌کرد؟
بنده خودم تصمیم می‌گیرم. من خود پاسخگوی تصمیمات خودم هستم و اگر خودم تصمیمی را نمی‌گرفتم در برابر این قدرت‌های زورگوی غربی نمی‌ایستادم و یا در همین انتخابات به یاد دارید که برخی دوستان از همین مجلس به من گفتند که شرایط خراب است اما من به آنها گفتم که نگران نباشید و خدا می‌داند که من در مناظره همه خودم را کنار گذاشتم و به مناظره رفتم و تنها برای دفاع از نظام جمهوری اسلامی رفتم در حالی که هیچ کس تا این حد خطر را نمی‌پذیرد و بنده شاید کسی را اینگونه ندیده باشم و در چنین سطحی بنده هیچ کسی را مشاهده نکردم که این خطر را به جان بخرد که البته شهید بهشتی و رجایی و باهنر چنین خطری را به جان خریدند و بنده تصور می‌کنم اگر شهید رجایی بودند، چگونه عمل می‌کردند.
اگر برخی افراد یک ریال تخلف از دولت نهم داشتند آن را به آسمان‌ها می‌کوبیدند و چنین چیزی وجود ندارد و هر کسی تخلف کرد، قوه قضائیه دست او را قطع کند و من خودم پیگیر آن هستم و اگر بچه من نیز تخلف کرد دست او را قطع کنند و این آرمان، میثاق و تعهد ما است.

میثاق نامه رییس جمهور با وزرا افتخار نظام اسلامی است
یکی از نمایندگان به من گفت که به ما برگه‌ای را نشان می‌دهند و می‌گویند چنین چیزی در متن میثاق‌نامه احمدی‌نژاد با وزرا است و من پیگیری کردم و دیدم که یکی از نمایندگان در مجله خود مطلبی را نوشته و بعد آن را به عنوان سند به نمایندگان نشان می‌دهد در حالیکه متن میثاق‌نامه اینجا وجود دارد و این افتخار نظام اسلامی است که یک رئیس‌جمهور از وزرای خود میثاق بر ارزش‌ها و تعهد بر آرمان‌های انقلاب و امام و رهبری می‌گیرد و برخی همین موضوع را می‌آورند و آن را تبدیل به منفی می‌کنند و ذهن افراد را خراب می‌کنند. آیا این افراد می‌توانند در پیشگاه خدا پاسخگو باشند؟ اینکه فردی با یک مطلب جعلی ذهن افراد را خراب کند به کجا می‌رسد؟ البته بنده نمی‌خواستم این صحبت‌ها تلخ شود.

دولت کامل و قوی ضرورت امروز کشور است
هر چند وزیری که از این مجلس رای اعتماد گرفت ما با او دولت را تشکیل می‌دهیم. بنده تصور می‌کنم که یک دولت کامل و قوی ضرورت امروز کشور است و این وزرا همه خوب هستند و انسان‌های مومن و مردمی و انقلابی هستند و بالاخره آنها حضور پیدا می‌کنند و شما کمک می‌کنید تا باری از این کشور را بردارید.

دنیا بداند؛ در ایران هیچکس از اصول و آرمان‌ها سر سوزنی عقب‌نشینی نمی کند
و در آخر، همه دنیا بداند که در جمهوری اسلامی رئیس‌جمهور، دولت، ‌مجلس، قوای سه‌گانه و ملت ایران و همه در یک سنگر واحد هستند و در برابر همه توطئه‌های دشمن می‌ایستند و در این دوره لااقل هیچ کس پیدا نمی‌شود که از اصول و آرمان‌ها سر سوزنی عقب‌نشینی کند.