احمدی‌نژاد در مشورت با مجلس کاری فراتر از دولت‌های قبلی انجام داده‌ است
ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/۸ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: نماینده مردم بویراحمد در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام احمدی‌نژاد در مشورت با نمایندگان فراتر از دولت‌های قبلی بوده و حتی فراخوان عمومی داد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس ستار هدایتخواه نماینده مردم بویراحمد در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور به عنوان موافق برنامه‌های دولت به بررسی اظهارات نمایندگان مخالف برنامه‌های دولت پرداخت و گفت: حداقل 3 نفر از 5 نفر نماینده مخالف برنامه های وزرای پیشنهادی خارج از موضوع صحبت کردند. صلاحیت آئین نامه این است که این نمایندگان بررسی برنامه دولت و ترکیب هیئت وزیران را به عهده گیرند.
نماینده مردم بویراحمد در مجلس در خصوص نقد عملکرد دولت نهم از سوی نمایندگان مخالف تصریح کرد: بسیاری از این نقد‌ها حرف‌های تکراری بود و ملت ما همه اینها را شنیده‌اند و 25 میلیون رای به احمدی نژاد داده‌اند که به معنای تائید عملکرد وی است کسی که خدمات شایسته ‌ای توانسته ارائه بدهد.
هدایتخواه به موضوع چگونگی انتخاب وزراء اشاره کرد و اظهار داشت: دوستانی که مدعی قانونگرایی هستند به چگونگی انتخاب وزراء انتقاد داشتند که باید گفت رئیس جمهور نباید برای معرفی وزراء با نمایندگان مشورت کند البته با دوستان نزدیک این کار را انجام داده است که این اقدام وی فراتر از دولت‌های قبلی بوده و حتی فراخوان عمومی دادند و در مجلس هم این کار انجام گرفت.
وی با بیان اینکه تناقضاتی در اظهار نظر مخالفان برنامه‌های دولت و وزرای پیشنهادی بود، تاکید کرد: این تناقضات یا در صحبت دو نفر از نمایندگان بود یا یک نفر از آنها که برای مثال گفتند برنامه های وزراء نگاهی به اسناد بالا دستی از جمله سند چشم انداز 20 ساله نداشته است در حالی که برخی از نمایندگان در مقابل آن می‌گفتند آنچه که در برنامه‌ها آمده است بند‌هایی بر گرفته از سند چشم انداز و برنامه‌های کلی است که این نشان از تناقض در اظهارات نمایندگان مخالف است.
نماینده مردم بویراحمد در مجلس افزود:برخی رئیس جمهور را به تفکر لیبرالی در عرصه فرهنگی متهم کردند در حالی که برخی رئیس جمهور را به سلب آزادی در برخی موارد متهم کردند که باز این نشان از وجود تناقض در اظهارات نمایندگان مخالف است.
هدایتخواه تصریح کرد: بنده به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس می‌گویم که در دولت نهم در جهت گیری و عملکرد تفاوت جدی با دولت‌ قبلی و دولت‌های قبلی بوده است و جهت گیری دولت نهم یک جهت گیری ارزشی بود.
وی برای روشن شدن جهت گیری عملکرد دولت نهم و مقایسه با عملکرد دولت قبلی در عرصه ‌فرهنگی به برخی از آمارها اشاره و خاطر نشان کرد: سال 83 که آخرین سال دولت اصلاحات که رئیس جمهوری آن یک روحانیون بود 10 میلیارد تومان اعتبار برای حوزه‌ها در نظر گرفته شد در حالی که در آخرین بودجه دولت نهم 160 میلیارد تومان اعتبار به حوزه‌ها اختصاص داده شد و در بحث‌ فعالیت‌های قرآنی 600 میلیون تومان در دولت قبلی و 20 میلیارد تومان در دولت نهم اعتبار اختصاص داده شد که این نگاه به حوزه دین است.
نماینده مردم بویراحمد در مجلس با اشاره به بحث رئیس جمهور در عرصه فرهنگی آن را بحث روشی توصیف کرد و گفت: ما در برخورد با مسائل اجتماعی و فرهنگی باید تقدم را به کدام یک از این دو بدهیم که قاعدتا دیدگاه رئیس جمهور تقدم با بستر سازی فرهنگی است و البته در جای خود نیاز است با کسانی که عامدانه هنجار شکنی می‌کنند برخورد امنیتی و انتظامی صورت گیرد.
هدایتخواه در خصوص تخصص و تجربه وزرای پیشنهادی که مخالفان به آن اشاره کرده بودند، یادآور شد: 11 نفر از وزرای پیشنهادی با مدرک دکتری 2 نفر با مدرک حوزه معادل دکتری و یک نفر لیسانس و بقیه فوق لیسانس یا دانشجوی دکتری هستند که در مقایسه با همه دولت‌های پیشین از سطح تحصیلی بالایی برخوردارند.
وی ادامه داد: در دولت های قبلی حتی وزرای دیپلم و فوق دیپلم هم داشتیم.
نماینده مردم بویراحمد در مجلس به تذکر آئین نامه‌ای که به دولت در مورد عدم ارائه برنامه کلی از سوی وزرای پیشنهادی تذکر داده شده بود اشاره و خاطر نشان کرد: آیا آنچه وزراء ارائه داده‌اند برنامه نیست چرا در این مورد پافشاری می‌کنید در حالی که وزرای پیشنهادی برنامه ارائه دادند.
هدایتخواه افزود: اهدافی کمی در بخش‌ها کاملا روشن است در حالی که برخی عدم وجود اهداف کمی را مورد نقد قرار داده‌اند اما اگر دوستان برنامه‌ها را با دقت مطالعه کنند اهداف کمی مشخص می‌شود.
وی در خصوص اظهارات برخی از نمایندگان مخالف که شرایط عمومی از قبیل تدیین ، تعهد و پاک دستی را چیز بی اهمیتی دانسته بودند، گفت: ظاهرا برخی یادشان رفته در نظام اسلامی زندگی می‌کنیم که مدیران نظام اسلامی به عنوان مربیان جامعه تلقی می‌شوند که قاعدتا تعهد، پاک دستی و در حالت کلی شرایط عمومی اصل و اساس است که باید به اینها عنایت کنند.
نماینده مردم بویراحمد در مجلس اضافه کرد: برخی معیارهای کار آمدی را گفته‌اند که روشن نیست در حالی که برخورداری وزرا از تجربه، برنامه و جسارت نشان از کار آمدی است.
هدایتخواه با بیان بحث انسجام و هماهنگی که از سوی احمدی‌نژاد مطرح شده است، عنوان کرد: در انتخابات ریاست جمهوری رئیس جمهور برنامه های خود را اعلام کرد و مردم علی رغم فضای روانی سنگین بر علیه وی به این برنامه‌ها رای دادند، قاعدتا رئیس جمهور باید تیمی را گزینش کند که هماهنگ با این برنامه باشند.
وی ادامه داد: برخی معتقدند که باید حتی از مخالفان تفکر و برنامه‌‌های رئیس جمهور هم در کابینه حضور داشته باشند که این با توجه به رای مردم و اصول مردم سالاری دینی ناسازگار است بنابراین هماهنگی و انسجام کابینه کاملا عقلایی و پذیرفته است و این هماهنگی در سیاست‌های کلی باید باشد.
انتهای پیام