گزارش البرادعی امیدهای اوباما برای تحریم ایران را کمرنگ می‌کند
ساعت ٤:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یک روزنامه آمریکایی تاکید کرد گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر همکاری نزدیک ایران با آژانس، امیدهای رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران را کمرنگ می‌کند.


به گزارش فارس به نقل از روزنامه "کریستین‌ساینس‌مانیتور "، "باراک اوباما " برای ایران ضر‌ب‌الاجلی را معین کرده است تا بتواند در صورت عدم توقف برنامه هسته‌ای تهران اعمال تحریم خود علیه این کشور را تشدید کند اما روسیه و چین اعلام کرده بودند که اگر پیشرفت‌هایی در زمینه صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران حاصل شود از طرح آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران حمایت نخواهند کرد.
گزارش جدید "محمد البرادعی " مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شواهدی مبنی بر کاهش غنی‌سازی و افزایش همکاری ایران برای بازدید از تأسیسات هسته‌ای شناخته شده منتشر کرد.
به نوشته این روزنامه آمریکایی این گزارش منجر شده است تا تلاش‌های اوباما برای سخت‌تر کردن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را، در صورت عدم پاسخ مثبت ایران به درخواست‌های بین‌المللی برای توقف برنامه هسته‌ای تا ماه سپتامبر، با مانع روبرو کند.
بنا بر این گزارش، چهارشنبه هفته جاری گروه 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) در "فرانکفورت " آلمان نشستی را در رابطه با رسیدگی به برنامه هسته‌ای ایران برگزار خواهند کرد.
به نوشته کریستین‌ساینس‌مانیتور ممکن است همکاری نزدیک ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اجازه بازدید از تأسیسات این کشور در نطنز و اراک، چین و روسیه را از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه برنامه هسته‌ای ایران بازدارد و این امر در نشست چهارشنبه گروه 5+1 در فرانکفورت مشخص خواهد شد.
در هفته چهارم سپتامبر، مجمع عمومی سازمان ملل در نظر دارد نشستی را در نیویورک برگزار کند و گروه 20 نیز در "پیتسبورگ " آمریکا با یکدیگر دیدار می‌کنند.
اوباما برای ایران ضرب‌الاجلی را در پایان هفته ماه سپتامبر در نظر گرفته تا این کشور به پیشنهاد آمریکا درباره بازگشت به میز مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران پاسخ مثبت دهد و اخطار داده است که در صورت عدم پاسخ مثبت ایران به پیشنهاد مذاکره آمریکا ممکن است ایران با دور جدیدی از تحریم‌های اقتصادی روبرو شود.
گزارش البرادعی که روز گذشته منتشر شد حاکی از آن است که ایران غنی‌سازی هسته‌ای خود را کاهش داده است و نسبت به گزارش ماه مه گذشته، تعداد سانتریفیوژ‌ها کمتری را به فعالیت گرفته است و هم‌اکنون اجازه بازبینی از تأسیسات غنی‌سازی نطنز با استفاده از دوربین‌ها را صادر کرده است.
انتهای پیام/