آژانس هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره برنامه هسته‌ای ایران را مخفی نکرده است
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٧ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته به گزارش‌هایی مبنی بر آنکه آژانس اطلاعاتی را درباره برنامه اتمی ایران پنهان کرده است واکنش نشان داد و این ادعاها را رد کرد.


به گزارش فارس، برخی از گزارش‌های رسانه‌ای به نقل از دیپلمات‌های غربی ناشناس و مقامات صهیونیستی مدعی شدند که "محمد البرادعی " مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ارائه شواهدی مبنی بر اقدام ایران برای دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای مضایقه کرده است و از هفته‌ها قبل در این باره اقدام به شایعه پراکنی کردند تا به این طریق هم البرادعی را برای ارائه گزارشی جهت دار تحت فشار قرار دهند و هم کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا را به اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه ایران ترغیب کنند.
بر همین اساس خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت که "مارک ویدریکایر " سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای اعلام کرده است "تایم " و دیگر منابع ناشناس، رسانه‌ها و دیگر کشورهای عضو آژانس را با اخبار نادرست و تعابیر اشتباه تغذیه می‌کنند. مقالاتی وجود دارد که ادعا می‌کند مدیرکل سازمان ملل در حال پنهان‌سازی اطلاعات است و اینکه عدم توافقی میان کارکنان این آژانس درباره محتوای این گزارش وجود دارد. واضح و آشکار است که چنین اتهاماتی در واقع هیچ‌گونه اساس و پایه‌ای ندارد.
جدا از این مطلب، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته اعلام کرد که ایران توسعه غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش داده است و با نظارت آژانس از تأسیسات هسته‌ای ایران موافقت کرده است.
قدرت‌های غربی برای آنکه بتوانند روسیه و چین را متقاعد کنند تا از اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران حمایت کند از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کردند تا یک خلاصه محرمانه از تحقیقش از گزارش‌های نهادهای اطلاعاتی غربی که مدعی شده‌اند ایران به طور غیرقانونی در حال مطالعه چگونگی ساخت بمب است، منتشر کند.
یکی از دیپلمات‌های نزدیک به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل هفته گذشته اعلام کرد که قرار بود چنین خلاصه‌ای در گزارش روز گذشته لحاظ شود اما آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ‌گونه شواهدی ندارد که نشان دهد ایران دستور کار ساخت بمب را دارد.
به گفته این دیپلمات، البرادعی به انتشار اطلاعاتی که برای اهداف سیاسی استفاده می‌شود و منجر می‌شود آژانس با سیاستی مغرضانه علیه ایران جلوه نماید، هیچ‌گونه تمایلی ندارد.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برنده جایزه صلح نوبل، در ماه نوامبر پس از 12 سال خدمت، به کار خود پایان می‌دهد. وی با سیاست جنگ‌طلبانه دولت بوش مقابل ایران و عراق مخالف بود و تأکید می‌کرد که اینگونه سیاست تقابلی است و دسترسی بازرسان سازمان ملل متحد به این کشورها را با مشکل مواجه می‌کند.
"یوکیا آمانو " جانشین ژاپنی البرادعی اعلام کرده است که تاکنون هیچ‌گونه شواهدی در پرونده آژانس درباره این مسئله که ایران به دنبال قابلیت ساخت سلاح هسته‌ای است مشاهده نکرده است.
انتهای پیام/