آیت‌الله العظمی مکارم:دستگاه قضایی عذری برای مماشات با متهمان اغتشاشات‌ ‌ندارد‌‌
ساعت ۳:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٦/٥ : توسط : حسینی

خبرگزاری فارس: یکی از مراجع عظام تقلید قم گفت: دستگاه قضایی با سخنان اخیر مقام معظم رهبری دیگر عذری برای مماشات با متهمان در حوادث اخیر کشور ندارند.


به گزارش خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی ظهر امروز در جمع نمازگزاران حرم مطهر حضرت معصومه(س) در سخنانی با تسلیت ارتحال حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالعزیز حکیم رئیس مجلس عراق کشور گفت: این عالم مجاهد بزرگ خاندان حکیم و یکی از بزرگان علمی و سیاسی کشور عراق به شمار می‌رفت و او در سرنوشت شیعیان عراق تاثیر بسیار زیادی برجای گذاشت.
وی اضافه کرد: به قول نخست وزیر عراق، فقدان سیدعبدالعزیز حکیم خسارت بسیار عظیمی برای مردم عراق است.
وی تصریح کرد: خاندان حکیم از خاندان‌های شریف جهان شیعه است که امیدواریم که کسی پیدا شود و پرچم ایشان را بردارد و مطابق برخی از مطالب مطرح شده در یکی از کشورهای عربی غذای آلوده به داروی سرطان‌زا به وی خورانده‌اند و اگر اینچنین باشد او از شهیدان خاندان حکیم محسوب می‌شود.
این مرجع تقلید با اشاره به مطالب مطرح شده و سئوالات موجود درباره سرنوشت اصحاب کهف گفت: طبق محاسبه انجام شده هر کدام از اصحاب کهف برای مدت 30 سال به 100 تن غذا و 100 هزار لیتر آب نیاز داشته‌اند.
وی به سئوالات مطرح شده بیان داشت: ما معتقد هستیم که اگر خدا اراده کند فرمان می‌دهد و آن امر نیز محقق می‌شود چرا که قدرت خداوند به حدی است که اگر اراده کند عالمی به اندازه دنیای کنونی ایجاد شود و او به راحتی می‌تواند چنین کاری انجام دهد. برای چنین قدرتی زنده نگه داشتن چند نفر در خواب 309 ساله بدون تغذیه جای تعجب نیست.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی تصریح کرد: ممکن است که این سئوال مطرح شود که آیا این خواب اصحاب کهف توجیه علمی دارد که باید در این خصوص گفت توجیه علمی این است که فعالیت دستگاه‌های بدن هرچه آرام‌تر و ضعیف‌تر شود نیاز به آب و غذا کمتر خواهد بود و اگر فعالیت دستگاه‌های بدن به حد بسیار زیادی پایین بیاید همان ذخیره موجود در بدن از آب و غذا برای 309 سال کافی است.
این مرجع تقلید بیان داشت: اخیرا روش‌هایی پیدا شده که انسان را بتوانند برای صدها سال زنده نگه‌ دارند و برای این کار نیز از روش انجماد استفاده می‌کنند. البته من نمی‌گویم که خداوند اصحاف کهف را منجمد کرد ولی می‌توان شرایطی ایجاد کرد که حیات متوقف شده بدون اینکه انسان از دنیا برود و ممکن است که این کار چند صد سال به طول بیانجامد.
وی خاطرنشان کرد:‌ مسئله خواب اصحاب کهف علاوه بر قدرت مطلقه خداوند که همه چیز برای او سهل و آسان است، از نظر علمی نیز این امکان‌پذیر است.
استاد حوزه علمیه قم با اشاره به شرایط به وجود آمده برای اصحاب کهف و مشخص شدن سرنوشت آنان تصریح کرد: اصحاب کهف دست به دعا بلند کردند و از خداوند خواستند که به جوار رحمت الهی بروند و دعای آنها مستجاب شد و آنها به خواب ابدی فرورفتند و در غار هم به طور کلی بسته شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص برخورد با تخلف‌های صورت گرفته تاکید کرد: با سخنان اخیر مقام معظم رهبری دیگر دستگاه قضایی عذری ندارد که در برخورد با کسانی که در جریان اغتشاشات نقش داشته‌اند، مماشات کند.
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی ‌با بیان اینکه همه در برابر قوانین یکسان هستند، گفت: برای اینکه اعتماد مردم جلب شود باید هرکس که در این جریان نقش داشته به مجازات برسد و امیدوارم دستگاه‌های قضایی به مسائل اخیر به صورت کامل رسیدگی کند.
وی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: امیدوارم که در ماه مبارک رمضان علاوه بر عبادت‌ها و انجام کارهای خیر، مردم به مسئله لطف و مرحمت مخصوصا نسبت به ضعیفان و یتیمان توجه بیشتری داشته باشند.
انتهای پیام